Zamach na rozum

Okładka książki Zamach na rozum Al Gore
Okładka książki Zamach na rozum
Al Gore Wydawnictwo: Sonia Draga nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The assault on reason
Sonia Draga
2008-11-28
2008-11-28
Joanna Golik-Skitał
polityka USA

Okładka książki Co napawa nas optymizmem? John Brockman, Daniel Dennett
Co napawa nas ... John Brockman, Dani...
Okładka książki Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania? Elliot Aronson, Carol Tavris
Błądzą wszyscy... Elliot Aronson, Car...
Okładka książki Poradnik dyktatora Alastair Smith, Bruce Bueno de Mesquita
Poradnik dykta... Alastair Smith, Bru...
Okładka książki Siła woli. Odkryjmy na nowo to, co w człowieku najpotężniejsze Roy Baumeister, John Tierney
Siła woli. Odk... Roy Baumeister, Joh...

Tematy, które Al Gore porusza w książce, są dziś - w dobie odradzania się skłonności do twardych rządów autoryarytarnych - jeszcze bardziej aktualne niż w 2007, gdy książka została wydana. Przykłady dążenia w kierunku autorytaryzmu, które autor podaje dla USA, są widoczne także w Polsce.

Książka jest mało przystępna w czytaniu. Tym niemniej warto ją przeczytać.

Książka jest mało przystępna w czytaniu. Tym niemniej warto ją przeczytać.

Książka dość cenna aby przeczytać. Tematyka bardzo fajna i obiecująca ale książka napisana mało atrakcyjnie.
Są rozdziały które czyta się fajnie szybko ale są tez takie które są nieciekawe i chciałoby się je pominąć.
Gdyby była napisana w bardziej przystępny sposób ocena byłaby wyższa.

Gdyby była napisana w bardziej przystępny sposób ocena byłaby wyższa.

Mam problem z tą książką. Do połowy jest to książka wybitna. Al Gore w jasny i przystępny sposób opisuje ideę jaka stoi za pomysłem współczesnego państwa demokratycznego, które zaprojektowali oświeceniowi myśliciele, a w szczególności "ojcowie założyciele" Stanów Zjednoczonych. Wszystko co pisze składa się łatwo w logiczną całość, jasnym staje się zamysł trójpodziału władzy i wszelkie inne mechanizmy istniejące w konstytucji USA. Dokładnie opisuje co to są rządy prawa, a nie ludzi i tak dalej.

Niestety druga część jest bardzo słaba. Tak słaba, że ledwo przez nią przebrnąłem. Gore skupia się w niej na swoim nemesis, czyli na administracji George W. Busha Juniora. O ile w pierwszej części książki pojawia się krytyka Busha przytaczana jako przykład jak można działać wbrew idei konstytucji USA, o tyle druga część już zupełnie bez jakichkolwiek zahamowań skupia się na błędach, wypaczeniach i zwykłym złu jakie wprowadził Bush do rządów USA (wewnętrznych jak i na arenie światowej).
O ile część dotycząca interwencji w Iraku, szczególnie biorąc pod uwagę, że teraz wiemy, że de facto dzięki niej powstało i umocniło się ISIS, jest interesująca z perspektywy historycznej, o tyle długie opisy mówiące o niszczeniu przez Busha prawa amerykańskiego są bardzo ciężkostrawne.

Podsumowując pierwsza część powinna być obowiązkowa na zajęciach z wychowania obywatelskiego, a drugą w najgorszym razie można pominąć. Dlatego stawiam jednak (lekko zawyżone) 8.

Do połowy interesująca. Warto przeczytać z tego powodu że erozja demokracji dotyczy każdego demokratycznego kraju. Temat bardzo ważny, książka przeciętna. Może kogoś zainspirować do napisania własnej :-D.

• Posiadam książkę
  • Na później
  • Polityka i społeczeństwo
  • Wyzwanie 52/2016
  • Moje półki
  • Good to know

Dodaj cytat z książki Zamach na rozum