Zamach na rozum

Wydawnictwo: Sonia Draga
The assault on reason
polityka, USA
Tomasz

Zamach na rozum to próba odpowiedzi na pytanie, co stało się w ostatnim czasie z Ameryką, dlaczego rozum, logika i prawda wydają się odgrywać zdecydowanie mniejszą rolę w podejmowaniu kluczowych dla kraju decyzji, co się popsuło w amerykańskiej demokracji i jak można to naprawić. Dziś, gdy rozumowi grozi zamach ze strony sił korzystających z bardziej zaawansowanych technik, takich jak: propaganda, psychologia czy media elektroniczne, głosy bacznych obserwatorów i niestrudzonych obrońców prawdy tym bardziej powinny zostać wysłuchane.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2008

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

ZielonyNotatnik | 2017-01-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Polityka
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Mam problem z tą książką. Do połowy jest to książka wybitna. Al Gore w jasny i przystępny sposób opisuje ideę jaka stoi za pomysłem współczesnego państwa demokratycznego, które zaprojektowali oświeceniowi myśliciele, a w szczególności "ojcowie założyciele" Stanów Zjednoczonych. Wszystko co pisze składa się łatwo w logiczną całość, jasnym staje się zamysł trójpodziału władzy i wszelkie inne mechanizmy istniejące w konstytucji USA. Dokładnie opisuje co to są rządy prawa, a nie ludzi i tak dalej.

Niestety druga część jest bardzo słaba. Tak słaba, że ledwo przez nią przebrnąłem. Gore skupia się w niej na swoim nemesis, czyli na administracji George W. Busha Juniora. O ile w pierwszej części książki pojawia się krytyka Busha przytaczana jako przykład jak można działać wbrew idei konstytucji USA, o tyle druga część już zupełnie bez jakichkolwiek zahamowań skupia się na błędach, wypaczeniach i zwykłym złu jakie wprowadził Bush do rządów USA (wewnętrznych jak i na arenie światowej).
O ile...

Lidia F | 2016-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

Do połowy interesująca. Warto przeczytać z tego powodu że erozja demokracji dotyczy każdego demokratycznego kraju. Temat bardzo ważny, książka przeciętna. Może kogoś zainspirować do napisania własnej :-D.

Samantha | 2016-05-13
Przeczytana: 16 października 2016