The Amazing Spider-Man: Powrót do domu

Okładka książki The Amazing Spider-Man: Powrót do domu
Scott HannaDan Kemp Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela (tom 1) Seria: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela komiksy
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Wielka Kolekcja Komiksów Marvela (tom 1)
Seria:
Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
Tytuł oryginału:
The Amazing Spider-Man: Coming Home
Wydawnictwo:
Hachette Polska
Data wydania:
2012-08-30
Data 1. wyd. pol.:
2004-09-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377392003
Tłumacz:
Marek Starosta
Tagi:
WKKM marvel fantastyka superbohaterowie spider-man
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Amazing Spider-Man. Tom 3 Mike Deodato Jr., John Romita Jr., Joseph Michael Straczynski
Ocena 6,5
Amazing Spider... Mike Deodato Jr., J...
Okładka książki Amazing Spider-Man. Tom 2 Fiona Avery, John Romita Jr., John Romita Sr., Joseph Michael Straczynski
Ocena 8,1
Amazing Spider... Fiona Avery, John R...
Okładka książki Amazing Spider-Man. Tom 1 John Romita Jr., Joseph Michael Straczynski
Ocena 8,3
Amazing Spider... John Romita Jr., Jo...
Okładka książki Thor Olivier Coipel, Marko Djurdjevic, Joseph Michael Straczynski
Ocena 7,7
Thor Olivier Coipel, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Astonishing X-Men: Niebezpieczni John Cassaday, Joss Whedon
Ocena 7,4
Astonishing X-... John Cassaday, Joss...
Okładka książki Marvel Zombies Robert Kirkman, Sean Phillips
Ocena 6,9
Marvel Zombies Robert Kirkman, Sea...
Okładka książki She-Hulk: Samotna Zielona Kobieta Juan Bobillo, Paul Pelletier, Dan Slott
Ocena 6,9
She-Hulk: Samo... Juan Bobillo, Paul ...
Okładka książki The Amazing Spider-Man: Narodziny Venoma Tom DeFalco, Ron Frenz, Greg LaRocque, Todd McFarlane, David Michelinie, Jim Mooney, George Roussos, Joe Rubinstein, Christie Scheele, Bob Sharen, Louise Simonson, Glynis Wein
Ocena 6,6
The Amazing Sp... Tom DeFalco, Ron Fr...
Okładka książki New X-Men: Imperialni Grant Morrison, Frank Quitely, Ethan Van Sciver
Ocena 6,7
New X-Men: Imp... Grant Morrison, Fra...
Okładka książki Avengers: Upadek Avengers Michael Avon Oeming, Brian Michael Bendis, Jim Cheung, Frank D'Armata, Steve Epting, David Finch, Gary Frank, Michael Gaydos, Morry Hollowell, Jack Kirby, Stan Lee, David Mack, Alex Maleev, Mike Mayhew, Steve McNiven, Danny Miki, Mark Morales, George Pérez, Mike Perkins, Justin Ponsor, Eric Powell, Darick Robertson, Bob Sharen, Lee Weeks
Ocena 6,8
Avengers: Upad... Michael Avon Oeming...
Okładka książki Thor: Odrodzenie Olivier Coipel, Laura Martin, Mark Morales, Paul Mounts, Joseph Michael Straczynski
Ocena 6,7
Thor: Odrodzenie Olivier Coipel, Lau...

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
367 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
545
540

Na półkach:

Każda mniejsza bądź większa, ważna lub mniej istotna opowieść o superbohaterach kojarzona jest przede wszystkim z istotą i rolą komiksu, a komiks to umiejętność tworzenia historii poprzez obrazy. Tak mówią najwięksi rysownicy i scenarzyści Marvela, DC oraz innych wydawnictw tworzących wspaniały świat śmiałków, obrońców ciemiężonych i ich antagonistów. Tak również wyrażają się fani oraz zakochani w tego typu lekturze o herosach, czytelnicy. Komiks jako ogólny twór jest niepowtarzalną ikoną ludzkiej myśli, wyrazem postępu kulturowego, czymś co rozwijało się przez ostatnie wspaniałe 60 lat i rozwija się nadal, a w przypadku korporacji Marvela miało swoje wzloty i upadki, porażki i sukcesy. Wszystko to co widzimy, czego doświadczamy w dowolnie wybranym przez nas komiksowym zeszycie jest przykładem talentu, ciężkiej pracy, motywacji i siły sprawczej, które kreują rzeczywistość superbohaterów oraz świat kryminałów, dramatów i innych przygód.

Spider-Man to kultowa i jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci płaszczyzny komiksu, symbol marvelowskiego kunsztu i specyficznego kanonu. Można by rzec, iż słynny pajęczak powstał w idealnym momencie, w którym to w komiksy chciano tchnąć ducha, pobudzić wyobraźnię czytelników, sprawić by nie nudziły im się ciągle te same i powtarzalne postacie, by bohater nie kojarzył się z jednym typem osoby i osobowości. Dlatego też w 1962 r. na łamach 15-ego numeru "Amazing Fantasy" zadebiutował wykreowany przez Stana Lee, a narysowany przez Steve’a Ditko: wizerunek Spider-Mana. Warto podkreślić sam fakt wejścia tego bohatera na karty światowego komiksu, gdyż do tego momentu w czasie herosi byli przedstawiani jako osoby dorosłe, doświadczone, które oprócz pracy na „drugim etacie” jako obrońcy obywateli mieli własne życie, codzienne obowiązki. To była odważna i męska decyzja Stana Lee, by odejść od komiksowej tradycji i stworzyć Spider-Mana, pod którego kostiumem krył się chodzący do szkoły, nastoletni jeszcze Peter Parker. Nawet Martin Goodman główny wydawca przedsiębiorstwa obawiał się reakcji czytelników, głównie młodzieży – na to, jak zareagują na postać, która nie dość, że jest młokosem i nastoletnim gogusiem, to posiada zdolności pająka, których tak licznie boją się ludzie. Przecież arachnofobia należy do najczęstszych fobii i lęków, które nawiedzają nasz umysł. I tak, to co miało przynieść wydawnictwu Marvela albo sławę albo zwyczajnie: zgubę, dało mu to pierwsze – znakomitą, wzrastającą z dnia na dzień popularność, dzięki której Spider-Man doczekał się własnej komiksowej serii.

Jednym z najokazalszych komiksowych eventów Marvela, a na pewno największym przypisanym ,,pająkowatemu” Peterowi Parkerowi jest seria: "The Amazing Spider-Man", która do dziś doczekała się grubo ponad 500 zeszytów. Należy do niej m.in. wydanie „Powrót do domu” autorstwa J.M.Straczynskiego i J.Romity Jr’a. Scenariusz do numeru napisał pierwszy z dwójki wymienionych, któremu dano wolną rękę w pracy nad kreowaniem świata Spider-Mana. Obdarzony dużym zaufaniem Straczynski wprowadził trochę świeżości i zmian w historii tego bohatera. W konsekwencji ,jak najlepszy artysta, stworzył komiks, który powinien znać każdy fan obrazkowych historii Marvela.

W wydaniu "Powrót do domu" widać to o czym wspominałem wyżej. Wyraźnie nie tylko graficznie, ale i koncepcyjnie zmienia się wizerunek Petera Parkera. Nowojorczyk, którego w młodości ukąsił radioaktywny pająk, nad którym eksperymentowali Inżynierowie "Oscorpu", nie jest studenciakiem czy dryblasem chodzącym do Liceum, ale dorosłą osobą. Na początku tego zeszytu, przed główną komiksową fabułą widnieje krótki opis tego, co działo się w życiu Parkera na długo oraz – co dziwne –tuż przed niniejszą historią z serii "The Amazing Spider-Man". To z niego dowiadujemy się, że Peter był żonaty z Mary Jane, którą po walce ze "Złowieszczą Szóstką" uważał za zaginioną. Okazało się, że ukochana przeżyła, lecz w życiu tak to bywa, że nie ma nic za darmo. Mary Jane postanawia odejść od Petera, który odtąd będzie wiódł żywot superbohatera samotnika. W tym wydaniu udziela się to od razu, i to na pierwszych stronach numeru. W prostokątnych, lekko zaokrąglonych na rogach dymkach, które reprezentują chodzące po głowie myśli Parkera, luźno i fajnym przystępnym stylem pokazano, że nasz ,,pajęczak” to rozchwiana emocjonalnie postać. Widać, że coś go gryzie, dlatego postanawia pobuszować po Nowym Jorku z plecakiem z pajęczyny przewieszonym przez jedno ramię i siatkowatą powierzchnią między wewnętrzną stroną ramion, a bokiem ciała. Czy chwilowe rozluzowanie wyszło Parkerowi na dobre? I tak i nie, w końcu wyręczył budowlańca demolując za niego budynek przeznaczony do destrukcji.

Straczynskiego, czego do tej pory w usposobieniu i kreacji Petera się nie spodziewałem, w "Powrocie do domu" odsłonił inne atrybuty pająkowatego bohatera. Dorosły, a momentami pełny natłoku myśli i zachowań, jak u swojej młodszej wersji. Lekkiego smaczku, swoistego kontrastu nadaje komiksowi sytuacja, w której Parker odwiedza starą, podupadającą szkołę, która niegdyś świeciła przykładną edukacją. To tu dorastał i tu był fizycznie przeciętny, lecz nad wyraz inteligentny, z czego szydzili i kpili jego rzekomi koledzy. Podobnie jest dzisiaj z wieloma uczniami, co obserwuje podczas przechadzki korytarzami szkoły. Niby kilkanaście lat ubyło, ale wciąż jest tak samo.

Punktem zwrotnym w niniejszym numerze "The Amazing Spider-Man" jest poznanie przez Petera tajemniczego osobnika: Ezekiela, który ma podobne zdolności co on: wytrzymałość, super-siłę, zwinność, skoczność, gibkość i wiele innych. Pod osłoną nocy i świateł tętniącej życiem nowojorskiej metropolii , na dachu jednego z wieżowców nieznajomy tłumaczy dorosłemu Parkerowi, że napromienianie pająka, który go ugryzł i przekazał mu Moc nie miało nic wspólnego z tym kim jest, z jego potężnymi i nieprawdopodobnymi zdolnościami. Wychodziło to raczej wprost z naturalnej i pierwotnej siły pająka, czystej mocy, którą Ezekiel określa jako "Totem" lub "totemiczna". Z czasem "Spider-Man" spotyka Morluna, który ze względu na swoją specyficzną zdolność wysysania energii życiowej – a najwięcej można znaleźć ją u autentycznych herosów – oraz z powodu odnalezienia każdej osoby, którą dotknie, staje się jego zaciekłym przeciwnikiem. Wielu fanów i znawców komiksu uważa, że Morlun jest po prostu niedocenianym i prawdopodobnie najpotężniejszym przeciwnikiem, z którym Spider-Manowi przyszło się kiedykolwiek zmierzyć. Naprawdę nie ma nic gorszego niż pozbawienie bohatera Mocy i związanych z nią nadziei i odpowiedzialności za to co się robi oraz za tych, których się chroni. By tego uniknąć Parker tworzy zabójcze napromieniowane serum, które wstrzykuje sobie do krwi, czego skutkiem jest nie mający skali, palący każdy nerw i mięsień ból. Wszystko jednak mija, gdy zamiast czystej pajęczej witalności Morlun wchłania potężną dawkę skażonej radioaktywnością energii. Jego organizm znajduje się teraz w katastrofalnym, przedśmiertelnym stanie. Dobija go Dex, jego sługus i pachołek, który chce się uwolnić od swojego pseudo-pana: Morluna.

"Powrót do domu" to oprócz ciekawej, skupiającej się na przyczynie pojawienia się u Parkera pajęczych zdolności fabule, prezentuje nam również inną, pozbawioną przerysowanych muskularnych postaci oraz brutalną i szczegółową graficznie pod względem pojedynków z wrogami toczonymi przez Spider-Mana, historię. Ta obrazkowa opowieść realizowana jest momentami w mrocznych tonacjach, ze specyficznym dostosowaniem cienia. Proporcje postaci ukazane z oddali mogą wydawać się niezbyt trafione, jakby niedopracowane. Tak widocznie miało być, a ten styl w połączeniu z żywym wypełnieniem konturów jednostek i otoczenia, idealnie scala się z zamierzeniami scenariusza J.M.Straczynskiego.

Każda mniejsza bądź większa, ważna lub mniej istotna opowieść o superbohaterach kojarzona jest przede wszystkim z istotą i rolą komiksu, a komiks to umiejętność tworzenia historii poprzez obrazy. Tak mówią najwięksi rysownicy i scenarzyści Marvela, DC oraz innych wydawnictw tworzących wspaniały świat śmiałków, obrońców ciemiężonych i ich antagonistów. Tak również wyrażają...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    465
  • Posiadam
    221
  • Chcę przeczytać
    103
  • Komiksy
    90
  • Komiks
    27
  • Ulubione
    17
  • Marvel
    12
  • Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
    12
  • WKKM
    10
  • 2012
    7

Cytaty

Więcej
Joseph Michael Straczynski The Amazing Spider-Man: Powrót do domu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Green Lantern: Szmaragdowy Zmierzch Darryl Banks, Fred Haynes, Ron Marz, Bill Willingham
Ocena 7,0
Green Lantern:... Darryl Banks, Fred ...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...

Przeczytaj także