Stalinizm w Polsce

Solidnie i na temat.

Robert Stokowiecki | 2014-04-13
Na półkach: Przeczytane, Historia, 2014
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Wielka szkoda, że pan Werblan nie uzupełnił drugiego wydania swojej książki o nowe źródła. Być może zmieniłoby to trochę jego poglądy na niektóre kwestie.
Książka sama w sobie jest dość ciekawa. Autor próbuje zanalizować zjawisko stalinizmu, a także określić podstawowe cechy tego "odłamu"/"mutacji" ustroju komunistycznego. Z jednymi tezami można się zgadzać, z innymi nie, ale sam zamysł publikacji jest bardzo ciekawy, ponieważ skupia się nad "polską genezą" oraz przebiegiem i upadkiem najbardziej brutalnego systemu społeczno-politycznego jakiego doświadczyła ludzkość.
Jedynym większym minusem jaki zauważyłem, a który towarzyszył mi podczas czytania od pierwszej strony to trochę lewicowy punkt widzenia autora (inaczej mówiąc potrzeba więcej obiektywizmu, choć wiem, że jest o to trudno w przypadku pisania o historii najnowszej). Niestety z tego powodu nie mogę wystawić wyższej oceny.