Okładka książki Pokonywanie traumy. Jak zrozumieć i leczyć dorosłe ofiary wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie Anna Salter
Anna Salter Wydawnictwo: Media Rodzina nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Transforming trauma. A guide to understanding and treating adult survivors of child sexual abuse
Media Rodzina
2003-01-01
2003-01-01
Wojtek Sułecki

Okładka książki Bliskość w rodzinie. Więzi w dzieciństwie a zaburzenia w dorosłości Barbara Józefik, Irena Namysłowska, Katarzyna Schier, Barbara Tryjarska, Marina Zalewska
Bliskość w rod... Barbara Józefik, Ir...
Okładka książki Terapia prowokatywna Jeff Brandsma, Frank Farrelly
Terapia prowok... Jeff Brandsma, Fran...
Okładka książki Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia Dennis Greenberger, Christine Padesky
Umysł ponad na... Dennis Greenberger,...
Okładka książki Twój psychologiczny autoportret: Dlaczego czujesz, kochasz, myślisz, działasz właśnie tak? Lois B. Morris, John M. Oldham
Twój psycholog... Lois B. Morris, Joh...

Kilka cytatów:
"U jeszcze innych napastników wybór obiektu opiera się na spojrzeniu dziecka - na tym, czy mogą oni rozpoznać w jego oczach bezbronność, podatność na zranienie [...]" -str.94
"Duża liczba napastników mówi, że w ich ocenie czynnikiem kwalifikującym dziecko do wykorzystania seksualnego jest stopień jego zagubienia, osamotnienia i zerwania więzi." -str.96
"[Pedofil:] 'Jest strasznie łatwo podrywać te małe na ich niezaspokojoną potrzebę miłości i uczuć'." -str.99
"[Pedofil:] 'Przedstawiasz im się [rodzicom] [...] jako ktoś, o kim będą myśleć, że jest bez zarzutu. [...] Każdą z moich ofiar jej rodzina podawała mi jak na talerzu, wierząc, że nie ma kogoś równie wiarygodnego, jak ja'." -str.111
"Czynnikiem rodzącym najwięcej wstydu w ofiarach są ich fizyczne reakcje seksualne na molestowanie." -str.150
"[...] Przed rokiem 1980. szkodliwość nadużyć seksualnych wobec dzieci nie była uznana przez nasze [psychologów] środowisko." -str.205
"To naprawdę gorzka ironia, że pedofile, którzy wyrządzają dzieciom wielką krzywdę, często o wiele wytrwalej pracują nad stworzeniem atmosfery bliskości i pozyskaniem ich zaufania niż ktokolwiek inny z ich rodzin i bliskich." -str.225
"Liczne studia wiążą wykorzystanie seksualne w dzieciństwie z późniejszą prostytucją ofiar [przypisy]." -str.230
"[Napastnik seksualny] jest ogromnie bezczelny i pewny, że ofiarom i tak nikt nie uwierzy, jeśli coś ujawnią. Nie jest dla niego niczym niezwykłym molestować dziecko, kiedy inni członkowie rodziny są w pokoju obok." -str.263
"Ochrona rodziny jest odczuwana jako wartość nadrzędna wobec pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności i wobec zabezpieczenia dziecka przed dalszym wykorzystywaniem." str.279
"Na tle powszechnej ciszy, która otacza nadużycia seksualne na dzieciach, głos oprawcy będzie brzmiał jasno i donośnie." -str.300
"Człowiek, noszący w sobie tajemnicę, powinien specjalnie wystrzegać się zażyłości ze swym lekarzem. [...] Walutą terapii jest żywa wymiana uczuć z obu stron." -str. 308 i 311
""[...][Dlatego] W gabinecie są zwykle trzy osoby: ofiara, terapeutka i sprawca. A pod delikatnymi tonami terapii zawsze toczą się ciężkie zmagania." -str.336
"Po zidentyfikowaniu retrospekcji afektywnych historia zostaje opowiedziana i usłyszana, zbudowane zostaje nowe znaczenie i wyuczone sposoby samoukojenia." -str.355

Kilka cytatów:

Autorka tej książki posiada niezwykły talent, potrafi ona doskonale wczuć się w uczucia ofiary przemocy seksualnej.
Czytając, miałam nieodparte wrażenie, jakbym czytała o swojej historii, o moich traumatycznych doświadczeniach.
Zagłębiając się w tą niezwykła lekturę, kawałek po kawałku wszystko układało mi się w całość. Rozsypana przed laty chaotyczna układanka w mojej głowie, pozornie niepasujące elementy, wszystko okazało się jednością.
Autorka książki doskonale zna mechanizmy, które zostają uruchomione poprzez traumę po doświadczeniu gwałtu. Jednak co najważniejsze, nie jest to tylko teoretyczna ani praktyczna wiedza. W tej książce jest zawarte coś więcej.
Anna Salter tak doskonale rozumie co czuja ofiary, bo pozostaje nie tylko naukowcem, ale przede wszystkim pełnym empatii człowiekiem.
Najważniejsze w tej publikacji jest klarowne ale zarazem delikatne i współczujące ukazanie jedynego sposobu, w jaki ofiara gwałtu może złagodzić traumę i jej konsekwencje.

Bardzo dobra książka dla osób, które doświadczyły molestowania seksualnego.

Bardzo dobra książka dla osób, które doświadczyły molestowania seksualnego.

Mocna pozycja, ale ukazuje tak wiele ile można przeoczyć chcąc zrozumieć czym jest trauma i jak wygląda jej dynamika.

• PSYCHOLOGICZNE
  • Psycho