Pokonywanie traumy. Jak zrozumieć i leczyć dorosłe ofiary wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie

Tłumaczenie: Wojtek Sułecki
Wydawnictwo: Media Rodzina
Transforming trauma. A guide to understanding and treating adult survivors of child sexual abuse
zemynele

Ta książka z pewnością nie jest dla wszystkich. Skierowana jest do tych, którzy mają zawodowy obowiązek lub też odwagę i siłę patrzeć na to co jest, jakim jest. Moc naukowej wiwisekcji Anny C. Salter rozprasza mroki drażliwego społeczne tabu, jakim jest pedofilia. Ofiary i napastnicy niczym w greckim dramacie, określeni są klarownie i jednoznacznie, ich dramatyzm wynika z uświadomienia nam ich ról i racji. Autorka przeprowadza czytelnika przez główny nurt problematyki korzystając z obszernego materiału badawczego przypatruje się sprawom uważnie, kompetentnie i nie unikając niczego co ważne. Książkę przepełnia pasja odkrywania prawdy, która porusza i przeraża. Być może to jedyna droga do poznania grozy rzeczywistości, maskującej się, uciekającej w koturnowość i banał, czasem tylko znienacka osłupiającej irracjonalnym okrucieństwem. Tej grozy nie tworzy z rozmysłem autorka jako dramatycznej konstrukcji wywodu, pojawia się ona jako efekt prostej konstatacji, sygnalizującej z atawistyczną pewnością, że zachodzi coś niebywale tragicznego i rujnującego nasze wyobrażenie na temat porządku społecznego. Książka pokazuje przede wszystkim dramaty ludzi, ofiar i sprawców oraz ich bliskiego i dalszego otoczenia. Ofiary jako zdobycze, zainfekowane są destrukcją uwiedzenia - niekiedy w niewyobrażalnie wczesnym wieku, napędzane internalizowanym patomechanizmem przez długie lata, doznają w następstwie „podeptania serca” szeregu psychicznych dysfunkcji, dysocjacji, prowadzących do poczucia zniewolenia i osadzeniem w pułapce samotności „ z drugiej strony lustra”. Mimo obnażenia skomplikowanej pedofilskiej praktyki uwodzenia, osaczania ofiar, omotywania ich, maskowania się sprawców i ich racjonalizacji, książka nie jest moralitetem o „polowaniu na czarownice”. Przedmiotem zainteresowania jest dramat stron, choć z sympatią i ze współczuciem ulokowanym po stronie ofiar, prowadzącym do konstatacji, że „interakcja pedofilska” jest „większym dramatem”. Celem publikacji jest ukazanie drogi do pokonania traumy przez osoby wykorzystane seksualnie w dzieciństwie, odzyskania siebie i uzdrowienia. Uwolnienie się ofiary od sprawcy w sensie psychicznym trwa długo, lecz może prowadzić do katharsis osoby, będącego celem postępowania. Budzenie świadomości sprawców, ich odpowiedzialności, prowadzenie terapii na wzór terapii uzależnień jest jedynie sposobem, próbą opanowywania zjawiska. Należy tutaj wyrazić, szczególne uznanie dla postawy badawczej i terapeutycznej Anny C. Salter. Jej osoba zdaje się nie ulega mechanizmom pandemonium spychającym zjawisko w kierunku wiktymizacji seksualnej i wyparcia ze świadomości społecznej. W tym piekielnie trudnym zagadnieniu, jak na polu walki o prawdę - podąża za słabym i bladym światłem zrozumienia, prowadzącym prędzej czy później do wyzwolenia i przezwyciężenia ograniczeń.

źródło opisu: http://www.stopprzedawnieniu.pl/czytelnia/anna-c-s...(?)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Laura Priestess | 2019-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Autorka tej książki posiada niezwykły talent, potrafi ona doskonale wczuć się w uczucia ofiary przemocy seksualnej.
Czytając, miałam nieodparte wrażenie, jakbym czytała o swojej historii, o moich traumatycznych doświadczeniach.
Zagłębiając się w tą niezwykła lekturę, kawałek po kawałku wszystko układało mi się w całość. Rozsypana przed laty chaotyczna układanka w mojej głowie, pozornie niepasujące elementy, wszystko okazało się jednością.
Autorka książki doskonale zna mechanizmy, które zostają uruchomione poprzez traumę po doświadczeniu gwałtu. Jednak co najważniejsze, nie jest to tylko teoretyczna ani praktyczna wiedza. W tej książce jest zawarte coś więcej.
Anna Salter tak doskonale rozumie co czuja ofiary, bo pozostaje nie tylko naukowcem, ale przede wszystkim pełnym empatii człowiekiem.
Najważniejsze w tej publikacji jest klarowne ale zarazem delikatne i współczujące ukazanie jedynego sposobu, w jaki ofiara gwałtu może złagodzić traumę i jej konsekwencje.

Andrzej | 2016-10-03

Bardzo dobra książka dla osób, które doświadczyły molestowania seksualnego.