Czynniki leczące w psychoterapii

Seria: Krótkie wykłady z psychologii
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
ZaaQazany

Jak działa psychoterapia? Na czym polega proces zmian zachodzących w wyniku oddziaływań psychoterapeutycznych? Jakie czynniki występujące w toku psychoterapii sprawiają, że jest ona skuteczna? Nowe, rozszerzone i uaktualnione wydanie cenionego podręcznika wprowadzającego w zagadnienia psychoterapii. Treść książki jest podporządkowana nadrzędnemu celowi, tzn. wykorzystaniu istniejących teorii...

Nowe, rozszerzone i uaktualnione wydanie cenionego podręcznika wprowadzającego w zagadnienia psychoterapii. Treść książki jest podporządkowana nadrzędnemu celowi, tzn. wykorzystaniu istniejących teorii psychoterapii, wyników badań nad psychoterapią i doświadczeń klinicznych do doskonalenia praktyki psychoterapeutycznej stosowanej w leczeniu zaburzeń psychicznych.

Podręcznik:•przystępnie omawia najważniejsze elementy procesu psychoterapii, wspólne dla głównych jej kierunków;
•w jasny i czytelny sposób przedstawia aktualną wiedzę na temat tej ostatnio dynamicznie rozwijającej się dyscypliny;
•zwięźle prezentuje dotychczasowe próby integracji różnych szkół psychoterapeutycznych;
•zawiera nowe treści ilustrujące:
▪ obecny stan rozwoju poszczególnych teorii psychoterapeutycznych,
▪ wyniki najnowszych badań nad skutecznością psychoterapii,
▪ czynniki procesu psychoterapii pozytywnie wpływające na jej efekty;
•wskazuje sposoby doskonalenia praktyki psychoterapeutycznej stosowanej w leczeniu zaburzeń psychicznych.

Autor, znany polski specjalista w zakresie psychoterapii, omówił specyfikę zmian zachodzących w procesie psychoterapii oraz zaprezentował dyskusję o znaczeniu badań empirycznych dla praktyki klinicznej. Uaktualnił także treści zawarte we wszystkich pozostałych rozdziałach, zapewniając studentom aktualną wiedzę na temat stanu i rozwoju tej dyscypliny wiedzy.

Podręcznik omawia, zagadnienie tzw. czynników leczących w psychoterapii. Przedstawia najważniejsze kontrowersje w pojmowaniu psychoterapii, poszczególne sposoby osiągania zmian w jej procesie, a także różnorodne formy ich wykorzystywania, analizując osobno rodzaje zmian, jakie mogą być wynikiem psychoterapii.

Pozycja przeznaczona dla studentów psychologii, słuchaczy studiów przed- i podyplomowych oraz szkoleń specjalizacyjnych w zakresie psychoterapii. Przydatna psychoterapeutom w doskonaleniu ich pracy klinicznej.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/1106/czynniki-lec...(?)

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/1106/czynniki-lec...»

Toruń | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016

książka zdecydowanie warta przeczytania,jeśli myśli się o pracy jako psycholog lub psychoterapeuta. w zwięzły sposób opisuje założenia głównych szkół psychoterapii i spójny praktyczny pomysł na integracyjne podejście. mnóstwo treści można przerzucić do swojej praktyki terapeutycznej. jest dostatecznie szczegółowa, by posłużyć za podkładkę do pracy dla niedoświadczonych osób. niestety czyta się ją niezbyt dobrze, co uważam za jej jedyny, ale poważny minus. mimo że treści w niej poruszone były interesujące i przedstawione w dość przystępny sposób, czytałam ją strasznie długo, za co w pewnym stopniu obwiniam sposób jej wydania.

Ka_Ha | 2014-05-13

Mam mieszane uczucia w przypadku tej książki. Zmęczyło mnie permanentne powielanie treści, powtarzanie myśli, koncepcji, zdań, akapitów... Jakby autorowi zabrakło pomysłu na integrację tej wiedzy. Zaryzykuję, że ostatnie 100 stron nie wnosi nic nowego w stosunku do początkowych rozdziałów. Dlatego tylko 5 gwiazdek. Jednak polecałabym ją każdemu studentowi, który jeszcze nie wyrobił sobie (nadmiarowych) przekonań o skuteczności określonej metody leczenia. Czabała nieśmiało sympatyzuje z podejściem integracyjnym, a z całości lektury wybrzmiewa zacny wniosek o istocie terapii. Nie zdradzę jaki, sami poczytajcie...

MarcinM | 2017-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2017