Dziwny skrawek raju

Strange piece of paradise
9788360192603
USA, kobieta, przemoc
literatura faktu

Latem 1977 roku Terri wraz z koleżanką przemierzają Amerykę na rowerach. Rozbijają namiot na pustyni w środkowym Oregonie. W nocy w namiot wjeżdża rozpędzony pickup, zaraz potem jego kierowca atakuje dziewczęta siekierą. O próbie dokonania straszliwej zbrodni donoszą gazety w całym kraju. Sprawcy nigdy nie aresztowano. Obie ofiary przeżyły, ale Shayna zapadła na amnezję, Terri zaś została sama ze straszliwymi wspomnieniami.
Piętnaście lat później Terri wraca do miasteczka, gdzie niemal zginęła, i dokonuje niezwykłego odkrycia: wspomnienia o tamtej nocy tkwią w społeczności tak samo, jak w niej. Rozmowy z mieszkańcami przynoszą złowieszcze objawienie: wiele osób twierdzi, że wie, kto to zrobił – i że sprawca żyje na wolności wśród nich. Terri wyrusza na poszukiwanie prawdy o zbrodni i o tym, co działo się potem, by uporać się z ranami, które podzieliły jej życie na „przed” i „po”. Wreszcie staje twarzą w twarz z domniemanym napastnikiem.

Wciągający z akcją godną thrillera "Dziwny skrawek raju" jest elektryzującym opisem śledztwa Terri w sprawie brutalnej napaści. Zadziwiający profil psychopaty, żywy obraz małego miasta, porażające refleksje o przemocy i jej akceptacji w naszej kulturze oraz poruszające świadectwo odważnej podróży w głąb samej siebie od przemocy do nadziei – wszystko to sprawia, że ta mocna, wywierająca silne wrażenie książka nie pozwoli o sobie zapomnieć.

Pamiętnik, kryminał, dziennik podróży, kapsuła czasu, horror, obsesyjne polowanie na człowieka, opowieść o amerykańskiej niewinności zmasakrowanej i porzuconej na śmierć – "Dziwny skrawek raju" Terri Jentz ma narkotyczną siłę koszmaru.

źródło opisu: wydawnictwo PWR, 2008

źródło okładki: wydawnictwo PWR

| 2014-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2014

Szczerze przyznam,że jeszcze nie zdarzyło mi się usnąć nad książką ,aż do dzisiaj...przykre...Rzadko sięgam po tego typu lektury,a jeszcze jak wezmę to beznadzieja.Kobieta przeżyła koszmar i po latach stara się odnaleźć sprawcę,ale robi to i opisuje w taki sposób,że trzeba dużo samozaparcia i determinacji, żeby to przeczytać.Ja odpadłam w przedbiegach.

mficner28 | 2018-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Historia dwóch młodych dziewczyn napadniętych przez szaleńca z siekierą z początku zaciekawia. Główna bohaterka Terri odbywa podróż w przeszłość aby odkryć tożsamość sprawcy. Wspomina podróż rowerami z najlepszą przyjaciółką, opisuje dokładnie moment napaści. Główna bohaterka jest rozczarowana działaniami policji w tej sprawie i postanawia sama odnaleźć sprawcę.

Sam motyw tej książki jest bardzo ciekawy, zwłaszcza że jest to historia prawdziwa. Powieść zawiera blisko 600 stron rozwlekłych opisów uczuć, sytuacji, jakichś przemyśleń które są męczące i ciężko się to czyta. Niechętnie wracałam do czytania...

Simon | 2012-10-08

Arcydzieło.

Przejmujące studium zła.

Kashia | 2015-01-11

Książkę kupiłam, bo spodobała mi się okładka i tytuł. Nie przeczytałam nawet dokładnie opisu. Moim zdaniem historia jest naprawdę niezwykle ciekawa. Sam początek rewelacyjny. Opis podróży, samej napaści i odczuć ofiar w obliczu tragedii. Niestety w pewnym momencie do książki wkrada się chaos i ciężko ogarnąć o co właściwie chodzi. Gdyby skrócić treść o jakieś 200 stron byłoby super. Sama historia, ciężka i przygnębiająca atmosfera oraz opis wycieczki głównych bohaterek są dla mnie na plus, ale przebrnięcie przez całość to prawdziwa męka. Zmarnowany potencjał,aż serce mi się kroi.

Dotka76 | 2013-08-20
Przeczytana: 26 lipca 2013

Poruszająca i przygnębiająca.
Zaskakuje, jak Amerykanie potrafią promować swój kraj i jak ta kreacja odbiega od rzeczywistości (przynajmniej w tej książce).
To jak przygnębiający koszmar senny, po którym następuje ulga przebudzenia.
I na tej lekturze zakończyłam urlopowe czytanie. Wybrałam codzienność.

aguś | 2015-08-03
Przeczytana: lipiec 2015

Uwielbiam takie prawdziwe historie. Napisana łatwym , przystępnym językiem. Może trochę zbyt obszerna ale czyta się szybko,z każdą stroną ciekawiej. Mnie wciągnęła niesamowicie.

DoTTi91 | 2013-10-14

Czytało się dość opornie. Rozległe opisy śledztwa, szukania świadków wydawały się momentami, że hamują dalszy ciąg historii.
Jednak autentyczne wydarzenia i ciekawość kolejnych kroków autorki z rozliczeniem się ze swoją bolesną przeszłością i nie tylko, dają zaparcie by książkę odłożyć na półkę po ostatniej stronie.

anetkaz1985 | 2013-09-28
Przeczytana: 28 września 2013

Rozumiem,że autorka przeżyła koszmar ale mam wrażenie,że trochę za bardzo się nad sobą rozczula.Trochę za dużo bredzenia i trochę za bardzo rozwlekła ta książka.Dużo powtórzeń i trochę ciężko się połapać w chronologii.Poza tym ma się wrażenie,że wszędzie rosną tylko jałowce i szałwia,z przewagą jałowców.

Gooolden Books | 2013-08-08

Spoko.