0 (0 ocen i 0 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
0
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Tainstvo very. Vvedenie v pravoslavnoe dogmatičeskoe bogoslovie
data wydania
ISBN
978-83-60311-13-4
liczba stron
304
kategoria
religia
język
polski
dodał
Michał

Nakładem Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej ukazał się jeden z najbardziej popularnych współczesnych podręczników do prawosławnej teologii dogmatycznej – polski przekład pracy ihumena Hilariona (Ałfiejewa) pt. „Misterium wiary”. Jego autor jest teraz abp. wołokołamskim i szefem Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych PM. Prezentując tę wyjątkową książkę zwróćmy najpierw...

Nakładem Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej ukazał się jeden z najbardziej popularnych współczesnych podręczników do prawosławnej teologii dogmatycznej – polski przekład pracy ihumena Hilariona (Ałfiejewa) pt. „Misterium wiary”. Jego autor jest teraz abp. wołokołamskim i szefem Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych PM.

Prezentując tę wyjątkową książkę zwróćmy najpierw uwagę na osobę samego autora, uznanego prawosławnego teologa młodego pokolenia, doktora filozofii Uniwersytetu w Oxfordzie oraz doktora teologii Prawosławnego Instytutu Teologicznego św. Sergiusza w Paryżu.

Chyba nie ma dzisiaj osoby, która zajmując się poważnie teologią prawosławną, nie słyszałaby o rosyjskim biskupie Hilarionie (Ałfiejewie) – pisze o nim w przedmowie do przekładu biskup siemiatycki Jerzy – obdarzonym nie tylko wielkim wyczuciem teologicznym, ale jednocześnie uznanym kompozytorze i wrażliwym muzyku. Prezentowana książka to pierwsza duża publikacja autora. W jego osobie zatem w jedno łączą się aż trzy wyjątkowe dary Boże – wiedza teologiczna, wrażliwość kompozytorska i talent dyplomatyczny. Na temat wyjątkowego talentu abp. Hilariona, uznany współczesny teolog prawosławny bp Kallistos (Ware) pisze tak: Nigdy wcześniej, ani później nie miałem ucznia na tyle konsekwentnego w swej pracy naukowej i zdolnego w tak krótkim czasie ukończyć swoją pracę doktorską.

„Misterium wiary” jest, jak podpowiada podtytuł, wprowadzeniem do prawosławnej teologii dogmatycznej. Pracą napisaną, jak pisze sam autor,jednym tchem podczas Wielkiego Postu 1992 r, a opublikowaną po raz pierwszy w języku oryginału w 1996 roku. Od tego czasu doczekała się już ona kolejnych wydań oraz przekładów na wiele języków europejskich. Dzięki tłumaczeniu Jarosława Charkiewicza oraz redakcji ks. Włodzimierza Misijuka, stała się ona zatem dostępna polskiemu czytelnikowi, któremu trud sprawiłyby inne wersje językowe książki.

Na pytanie czym jest „Misterium wiary” biskup Jerzy odpowiada tak: To przede wszystkim elementarz wiary prawosławnej, który wprowadza nas w tajemnicę poznawania Boga. Autor swoje rozważania rozpoczyna od poszukiwania Stwórcy, wskazując na różnorodność dróg i sposobów zbliżania się do Prawdy. Książka nie jest podręcznikiem scholastycznej dogmatyki, ograniczającym się do trudnych definicji i określeń. Koresponduje ona z życiem człowieka, wyjaśnia przyczyny i ilustruje skutki. Biskup Hilarion dysponuje umiejętnością integralnej myśli teologicznej. Nie odrywa jej od ascezy i modlitwy, co nadaje jego rozważaniom charakteru autorytatywnego. Jego nauczyciel i duchowy ojciec, biskup Kallistos (Ware) napisał, że autor pozostaje w zgodzie z patrystyczną świadomością, gdzie teologiem jest ten, kto się modli i ten, kto się modli jest teologiem. I rzeczywiście, nie można zapominać, że wprowadzenie w teologię oznacza modlitwę, a modlitwa oznacza teologię. Ta świadomość jest głęboko zakorzeniona w myśli teologicznej biskupa Hilariona (Ałfiejewa).

Z kolei wspomniany już bp Kallistos w przedmowie do wydania angielskiego zwraca uwagę na to, że prezentowaną pracę charakteryzuje podejście całościowe i wszechogarniające. Dla jej autora nie istnieje rozgraniczenie pomiędzy teologią i duchowością, między dogmatem i osobistym doświadczeniem, między wiarą i modlitwą: wszystko to razem tworzy jedną całość. Ten sam hierarcha zwraca uwagę na to, że abp Hilarion prawosławne nauczanie stara się przedstawić z perspektywy osobistej, praktycznej i dynamicznej, jako drogi życia. Podkreśla też, że jedną z najbardziej ujmujących cech tej książki jest to, że jej tekst jest w sposób bogaty zilustrowany cytatami z dzieł Ojców oraz współczesnych teologów. Recenzujący pracę prof. Uniwersytetu w Oxfordzie Dimitri Obolensky akcentuje przy tym, że książka ta sprzyja uwolnieniu się rosyjskiej teologii prawosławnej od tego, co swego czasu ks. Georges Florovsky nazwał "niewolą babilońską", a mianowicie od scholastycznego podejścia do myśli teologicznej. Dodaje też: chodzi nie tylko o to, że o. Hilarion bardzo dobrze zna dzieła świętych Ojców, lecz o to, że autor odnawia ich łączność z doświadczeniem cerkiewnym. On nie tyle po prostu cytuje Ojców, raczej myśli tak, jak w swoim czasie myśleli Ojcowie Kościoła. Tym samym współczesnemu czytelnikowi wskazywana jest droga wiodąca ku rzeczywistej świadomości cerkiewnej.

Ogromną zaletą książki jest też wyjątkowo przystępny język jakim została napisana oraz całkowity brak patetycznej uczoności, polegający m.in. na tym, że za każdym razem, gdy używane są terminy teologiczne, autor natychmiast je wyjaśnia. Wszystko to sprawia, że „Misterium wiary” wydaje się być książką, która powinna stać się lekturą obowiązkową dla wszystkich studentów teologii, seminariów i akademii. Jednocześnie jednak jest ona skierowana do bardzo szerokiego kręgu czytelników, do czytelnika prostego, prawosławnego bądź nie, jak też do osoby niewierzącej, którą potrafi znakomicie wprowadzić w samo sedno prawosławnego życia. Wszystko to tym bardziej podnosi jej zalety.

Podsumowując wartość prezentowanej pracy, skorzystajmy z ocen dwóch wybitnych znawców tematu. Profesor Prawosławnego Instytutu Teologicznego św. Sergiusza w Paryżu Nicolas Lossky uznał „Misterium wiary” za jeden z najlepszych przykładów odrodzenia nauk teologicznych w Kościele prawosławnym w Rosji. Z kolei Dimitri Obolensky, honorowy profesor bizantynistyki Uniwersytetu Oksfordzkiego i członek Akademii Brytyjskiej: nazwał ją bardzo wartościowym wkładem do nauczania dla naszego Kościoła, do jego liturgii i modlitwy oraz dla duchowej przyszłości Rosji.

Zachęcając wszystkich do lektury tego dzieła bp Kallistos pisał: O prawdziwej teologii, jak twierdzi biskup Hilarion, nie da się mówić bez uczucia zadziwienia. Zgodnie ze słowami Alberta Einsteina "człowiek, który utracił poczucie zadziwienia i uwielbienia jest martwy". Niech niniejsza książka obudzi w wielu czytelnikach tę życiodajną zdolność zdumiewania się i uwielbienia w obliczu Boga. Biskup siemiatycki Jerzy przedmowę swą kończy zaś słowami: Z ogromnym zadowoleniem i teologicznym entuzjazmem należy powitać polskie tłumaczenie i edycję znanej już na całym świecie książki biskupa Hilariona "Misterium wiary". Jestem przekonany, że powiększy ona nie tylko bibliotekę istniejących już tłumaczeń, ale przede wszystkim jeszcze większej rzeszy poszukujących pomoże szukać Boga, a tym, którzy Go odnaleźli, wzbogacić swoją wiedzę teologiczną.

SPIS TREŚCI

Przedmowa do wydania polskiego

Przedmowa do wydania angielskiego

Przedmowa autora do wydania drugiego

Recenzje pierwszego wydaniaROZDZIAŁ I

POSZUKIWANIE WIARY

Zew

Zróżnicowanie dróg

Filozofia poszukuje Stwórcy wszechświata

Religia objawiona przez Boga

Antologia tekstów Ojców KościołaROZDZIAŁ II

BÓG

Etymologia słowa „Bóg”

Imiona Boga

Atrybuty Boga

Katafatyzm i apofatyzm

Antologia tekstów Ojców KościołaROZDZIAŁ III

TRÓJCA ŚWIĘTA

Misterium Trójcy Świętej

Terminy i formuły

Pełnia boskiego życia w Trójcy Świętej

Antologia tekstów Ojców KościołaROZDZIAŁ IV

STWORZENIE

Bóg Stwórca

Anioły

Pochodzenie zła

Wszechświat

Antologia tekstów Ojców KościołaRODZIAŁV

CZŁOWIEK

Stworzenie człowieka

Obra/ i podobieństwo

Dusza i ciało

Życie pierwszych ludzi po upadku

Upadek

Grzech pierworodny

Oczekiwanie na Mesjasza

Antologia tekstów Ojców KościołaROZDZIAŁ VI

CHRYSTUS

Nowy Adam

Chrystus Ewangelii: Bóg i człowiek

Chrystus wiary: dwie natury

Dwie wole Chrystusa

Odkupienie

Antologia tekstów Ojców KościołaROZDZIAŁ VII

KOŚCIÓŁ

Królestwo Chrystusa

Niebo na ziemi

Cechy Kościoła

Hierarchia kościelna

Kobieta w Kościele

Bogarodzica i świeci

Ikona i krzyż

Antologia tekstów Ojców KościołaROZDZIAŁ VIII

MISTERIA

Życie w misteriach

Chrzest

Bierzmowanie

Eucharystia

Spowiedź

Namaszczenie Świętym Olejem

Małżeństwo

Kapłaństwo

Monastycyzm

Antologia tekstów Ojców KościołaROZDZIAŁ IX

MODLITWA

Nabożeństwo

Język nabożeństw

Milczenie

Uwaga

Nieustanna modlitwa umysłu

Modlitwa i teologia

Owoce modlitwy

Antologia tekstów Ojców KościołaROZDZIAŁ X

PRZEBÓSTWIENIE

Widzenie Boga

Przemienienie człowieka

Antologia tekstów Ojców Kościoła


ROZDZIAŁ Xl

ŻYCIE PRZYSZŁE

Zakończenie historii ludzkości

Dusza po śmierci

Modlitwa za zmarłych

Zmartwychwstanie

Sąd Ostateczny

Piekło

Raj. Królestwo Niebios

Antologia tekstów Ojców Kościoła

Wykaz źródeł cytatów zamieszczonych na końcu poszczególnych rozdziałów

Podstawowe skróty

 

źródło opisu: http://sklep.cerkiew.pl/product_info.php?products_id=1949

źródło okładki: http://sklep.cerkiew.pl/images/ksiazki/metropolia/misterium_wiary.jpg

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (0)
 Pokaż tylko oceny z treścią
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
zgłoś błąd zgłoś błąd