Norwidowski teatr świata

83-218-0304-0
teatr, teatrologia, Norwid
teatr
Owca

Książka jest poświęcona problemom dramaturgii Cypriana Norwida. Ale dramaturgii w znaczeniu szerszym niż to, w jakim zwykło się używać tego terminu na określenie twórczości dramatycznej. Właściwa dramaturgia, czyli twórczość dramatyczna Norwida, traktowana jest w pracy jako artystyczny wyraz swoistego widzenia rzeczywistości ludzkiej w kategoriach teatru. Stanowi przykład tego, jak pewna wizja świata zostaje wyrażona w twórczości, która materiałem swoim czyni żywego człowieka i jego działanie w świecie ludzi - w sztuce dramatyczno-teatralnej. Przed Norwidem - artysta i dramaturgiem - pojawiał się problem, w jaki sposób teatr świata przedstawić w świecie teatru. Było to pytanie o wybór środków dramaturgicznych mogących służyć wyrażeniu wizji świata jako teatru. Ale nie tylko. Była to tez sprawa rozstrzygnięcia tego, jak ujawnienie przez teatr teatralności świata służyć mogło - zgodnie z funkcja przypisywaną sztuce przez Norwida - celom etycznym, jak poprzez teatralna katharsis osiągnąć egzystencjalny ethos.

źródło opisu: Wydawnictwo Łódzkie, 1983

źródło okładki: zdjęcie autorskie