Reduta w Wilnie 1925-1929

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
83-211-1088-6
teatr, reduta, wilno, historia, teatrologia
teatr
Owca

Książka Bogdana Śmigielskiego "Reduta w Wilnie" - debiut wydawniczy Autora, który jest aktorem i reżyserem - powinna zainteresować nie tylko teatrologów, ale także tych wszystkich, którym bliska jest kultura Polski międzywojennej oraz losy aktorów związanych z Juliuszem Osterwą i jego Redutą Wileńską - teatrem, szkoła dusz i charakterów. Podstawa książki stała się rozprawa doktorska Autora,...

Podstawa książki stała się rozprawa doktorska Autora, obroniona w roku 1976 w Instytucie Badań Literackich PAN. Promotorem pracy był Stefan Traugutt. Już w czasie młodości Mickiewicza Wilno nazywano polskimi Atenami, a powrócono do tego w okresie międzywojennym, kiedy Uniwersytet Stefana Batorego, żagaryści, a wreszcie Reduta stały się zjawiskiem dostrzegalnym w całej Polsce. Dzisiaj, kiedy zauważamy renesans zainteresowań polskim Wilnem, ślady Reduty zasługują również na przypomnienie.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy PAX, 1989

źródło okładki: zdjęcie autorskie