Poradnik fotograficzny. Wydanie uaktualnione

Okładka książki Poradnik fotograficzny. Wydanie uaktualnione Ross Hoddinott
Okładka książki Poradnik fotograficzny. Wydanie uaktualnione
Ross Hoddinott Wydawnictwo: Galaktyka poradniki
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
poradniki
Wydawnictwo:
Galaktyka
Data wydania:
2013-10-11
Data 1. wyd. pol.:
2010-05-17
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375792850
Tagi:
fotografia
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
937
49

Na półkach: , ,

Poradnik co najwyżej średni. Każdy kto zna podstawowe podstawy [tak wiem że to pleonazm - ale jak określić najbardziej elementarną wiedzę ?] niczego się z niego nie dowie. Na dodatek w książce pełno jest nieścisłości jak i informacji "niezupełnie zgodnych z prawdą”.

To może troszkę przykładów:
Zacznijmy od matrycy:
"Na powierzchni matrycy znajdują się miliony "diod światłoczułych z których każda rejestruje jeden piksel" - niestety jest troszkę inaczej, gdyż na jedne piksel obrazu składają się informacje z kilku owych elementów światłoczułych - właśnie po to jest filtr Bayera i odpowiedni algorytm "wyliczający" barwę piksela na podstawie danych z kilku elementów światłoczułych.
"Zazwyczaj znajdują się one w rzędach na powierzchni matrycy i są czułe jedynie na światło monochromatyczne" - jakby było jak pisze autor to nigdy by nam się nie udało zrobić zdjęcia w otaczającym nas kolorowym świecie. Otóż owe elementy są czułe na światło w każdym kolorze, lecz nie rejestrują one koloru tylko natężenie światła jakie na nie pada. Kolor czy jego brak nie maja tu żadnego znaczenia.
A dalej autor pisze że piksele są umieszczone wg mozaiki, co również jest nieprawdą gdyż elementy światłoczułe są umieszczone rzędami obok siebie, a jedynie pokrywane są mozaiką filtru Bayera.
To teraz obiektywy…
"Zakres przysłon obiektywu jest często określany za pomocą największego i najmniejszego otworu przysłony.(...) np 70-300 mm f/4-5,6" - więc albo istnieje taki obiektyw, o maksymalnej przesłonie 5,6 (choć nigdy o taki nie słyszałem) albo autor powinien napisać zgodnie ze swoimi słowami: "70-300 mm f/4-40" (takiego oznaczenia też nigdzie nie widziałem).
Przy hiperfokalnej autor pisze, że w przypadku ustawienie ostrości na nieskończoność "tracimy cała głębię ostrości za tym punktem". Hm... Tylko jaka to jest odległość za nieskończonością ? I czy komuś mogłoby przeszkadzać, że poza nieskończonością jest coś nieostre ?
Dalej mamy - "Bracketning to wykonanie serii (...) zdjęć przy różnej wartości naświetlenia". Widać autor słyszał o bracketingu ekspozycji. Szkoda jednak że nie słyszał że bracketing to pojęcie znacznie szersze i obejmuje także balans bieli, ostrość czy tez moc lampy błyskowej.
Możemy przeczytać tez inne ciekawostki - jak np. to że w przypadku liveview jest wyświetlana siatka złotego podziału. Albo ja niewiele wiem, bo siatki złotego podziału nie widziałem tutaj nigdy, albo autor nie widzi różnicy miedzy złotym podziałem a trójpodziałem.
Przy głębi ostrości czytamy że jak nie ma głębi ostrości to zdjęcie jest złe. Tymczasem w każdym podręczniku piszą że głębia ostrości może być duża lub mała. Ale brak głębi ? Cóż to może znaczyć?
Jako sposoby radzenia sobie ze "zbiegającymi się pionami" [nazwa zaczerpnięta z książki] autor zaleca photoshopa i ani słowem nie wspomina o obiektywach z korektą perspektywy. A ja myślałem że one właśnie po to powstały.
I tak dalej i tak dalej… Aż do końca książki.

Na koniec jeszcze zerknąłem na stronę autora http://www.rosshoddinott.co.uk/.
A dokładniej do galerii. A w niej... Zdjęć raczej niewiele, praktycznie te same co w książce. Na dodatek często te same występują w różnych galeriach, do tego większość zdjęć jest praktycznie identyczna - autor po prostu przesunął się o metr, dwa i zrobił kolejne.

Nie wiem komu tą książkę można by było polecić. Nawet ktoś kto zna już podstawy nic się z niej nie nauczy, a nawet może się "oduczyć" - co opisałem powyżej. A dla tych co ich nie znają... cóż jest masa lepszych podręczników.

Poradnik co najwyżej średni. Każdy kto zna podstawowe podstawy [tak wiem że to pleonazm - ale jak określić najbardziej elementarną wiedzę ?] niczego się z niego nie dowie. Na dodatek w książce pełno jest nieścisłości jak i informacji "niezupełnie zgodnych z prawdą”.

To może troszkę przykładów:
Zacznijmy od matrycy:
"Na powierzchni matrycy znajdują się miliony "diod...

więcej Pokaż mimo to

avatar
279
86

Na półkach: , ,

Doskonała książka dla początkującego fotografa.

Właściwie do dzięki niej nauczyłam się obsługiwać lustrzankę i fotografować nią :)

Doskonała książka dla początkującego fotografa.

Właściwie do dzięki niej nauczyłam się obsługiwać lustrzankę i fotografować nią :)

Pokaż mimo to

avatar
52
7

Na półkach:

Dla amatora, chcącego pogłębić wiedzę techniczną (i nie tylko!) o aparatach fotograficznych - super pozycja!

Dla amatora, chcącego pogłębić wiedzę techniczną (i nie tylko!) o aparatach fotograficznych - super pozycja!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    61
  • Przeczytane
    49
  • Posiadam
    42
  • Teraz czytam
    5
  • Fotografia
    5
  • Ulubione
    3
  • 2019
    2
  • Posiadam Papier
    1
  • 2021
    1
  • A.D. 2019
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Poradnik fotograficzny. Wydanie uaktualnione


Podobne książki

Przeczytaj także