Prawo karne islamu

978-83-7251-697-8
islam, szariat, prawo, muzułmanie
religia
Cinnamon

Prawo islamu, a szczególnie prawo karne, jest dla systemów prawnych Zachodu całkowicie obce i niezrozumiałe. Stanowi niejako przeciwstawienie prawu stanowionemu, jest rodzajem prawa naturalnego - danego od Boga. Mało kto z europejskiego kręgu kulturowego zadaje sobie pytanie o genezę tych norm, ich faktyczną interpretację i stosowanie. Patrząc na prawo karne islamu wybiórczo, w kategorii ciekawostki (chociażby przez pryzmat obowiązującej jeszcze w niektórych państwach muzułmańskich kary chłosty, obcięcia ręki czy ukamienowania), otrzymujemy obraz zafałszowany, nieoddający istoty rzeczy - pewną karykaturę prawa. A przecież prawo karne islamu na przestrzeni dziejów w wielu rozwiązaniach wyprzedzało europejskie prawo karne o prawie 1000 lat. My zaś zbyt często kierujemy się stereotypami i uprzedzeniami.

źródło opisu: Difin, 2007

źródło okładki: http://www.ksiegarnia.difin.pl/index.php?id=759

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!