Humanistyczne żywoty filozofów starożytnych

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Renesansowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
praca zbiorowa, tłumaczenie fragmentów tekstów filozoficznych
978-83-235-0335-4
filozofia, etyka

Polski przekład sześciu biografii filozofów starożytnych (Cycerona, Arystotelesa, Platona-dwukrotnie, Sokratesa, Seneki), napisanych przez wybitnych humanistów (Leonardo Bruni, Guarino Guarini, Gianozzo Manetti, Marsilio Ficino). Każdy żywot opatrzono osobnym wprowadzeniem, zawierającym krótką charakterystykę omawianego filozofa starożytnego i okoliczności powstania dziełka o nim traktującego, a także szczegółowym komentarzem historyczno-filologicznym. Tłumacze starają się oddać po polsku także rytm prozy i indywidualne cechy języka autorów. Dzieło zawiera obok tłumaczeń teksty oryginalne oraz obszerną bibliografię ogólną, a także bibliografie dotyczące poszczególnych filozofów. Książka jest odpowiedzią na postulat przekładania tekstów źródłowych mogących służyć do dalszych badań nad myślicielstwem wczesnorenesansowym.
Teksty umieszczone w tym zbiorze stanowić będą cenną pomoc w dydaktyce uniwersyteckiej i to na różnych kierunkach (filologie, historia, filozofia), umożliwiają bowiem obcowanie z utworami prawie zupełnie u nas nieznanymi.
Podczas XV Wrocławskich Targów Książki Naukowej 2009 praca otrzymała nagrodę główną "Na Najtrafniejszą Szatę Edytorską Książki Naukowej" - Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt okładki: Jagna Olejnikowska.

źródło opisu: http://www.wuw.pl/ksiegarnia/product_info.php?products_id=3989

źródło okładki: http://www.wuw.pl/ksiegarnia/product_info.php?products_id=3989

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!