Przygoda z operą

Książka jest przypisana do serii/cyklu "1991". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
opera
teatr
MONICZKA

Obyczaje publiczności operowej, kompozytorzy , śpiewacy,impresariowie, związki opery z historią, polityką, modą, a nawet techniką - słowem, pasjonująca lektura dla miłośników opery, którzy znajdą w tej książce nie tylko ciekawostki i anegdoty, ale i rzetelną wiedzę o twórcach, wykonawcach i dziełach operowych.

źródło opisu: Agencja wydawnicza Interster, 1991

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Vemona | 2017-09-22
Przeczytana: 20 stycznia 2007

Pierwsze, co się odczuwa po przeczytaniu tej książki, to przesyt. Przynajmniej ja tak się poczułam; za dużo informacji, za dużo ciekawostek, za dużo wszystkiego.

Jest to dość przewrotny zarzut, gdyż w gruncie rzeczy jest to bardzo dobra pozycja, dzięki której zdobywa się mnóstwo informacji z historii opery, danych o śpiewakach, o nagraniach - począwszy od tych pierwszych, na woskowych wałkach, o rozmaitych stylach w różnych epokach, o przerabianiu oper, żeby były "właściwe" i sama już nie wiem, o czym jeszcze.

Dowiadujemy się, że zasługę "wymyślenia" opery przypisuje się Vincenzowi Galilei, członkowi Cameraty Florenckiej. Poznajemy historię zawodu impresaria operowego. Dowiadujemy się o współpracy Rimskiego-Korsakowa z Borodinem i Musorgskim, o jego staraniach, by po śmierci Borodina doprowadzić do premiery "Kniazia Igora".

Uzyskujemy taką ilość informacji, że w pewnej chwili nadmiar staje się nużący, mimo lekkiej formy i dobrego stylu.

Dla mnie najciekawszy był rozdział...

MONICZKA | 2013-12-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Muzyka
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Moja wiedza na temat opery jest dosłownie podstawowa, więc miałam pewne obawy czy warto ją przeczytać w tym czasie, skoro mało wiem. Spróbowałam, i jestem zadowolona. Wiadomo, że nie wszystko było dla mnie zrozumiałe, lecz wiele się dowiedziałam, poznałam różne ciekawostki. Powinno się jednak mieć większą wiedzę, bo ułatwiałoby to rozumienie tematu. Dla mnie owa książka była powodem do zainteresowania się operą.
Autorzy mieli jasne, subiektywne opinie, czasem odnosząc się z krytyką. Swoje zdanie starali się jak najlepiej poprzeć argumentami.
Styl pisania dosyć prosty, bez trudnych wyrażeń, nazw. Słowniczek z tyłu książki ułatwiał zdefiniowanie niektórych pojęć.
Warto po nią sięgnąć, aby poszerzyć swoje horyzonty wiedzy. :)