Dialog, nr 1 (638) / styczeń 2010. Scena pierwotna

Wydawnictwo: Instytut Książki
Dialog
czasopisma
A--

W numerze 1/2010: Styczniowy numer „Dialogu” poświęcony jest przede wszystkim Zagładzie i próbom jej przedstawienia w teatrze i w filmie. Grzegorz Niziołek w ramach swojego zakrojonego na szeroką skalę projektu „Polski Teatr Zagłady” analizuje skomplikowane historyczne i polityczne konteksty spektakli na ten temat, wystawionych w latach sześćdziesiątych. Georges Didi-Huberman, autor słynnej...

W numerze 1/2010:
Styczniowy numer „Dialogu” poświęcony jest przede wszystkim Zagładzie i próbom jej przedstawienia w teatrze i w filmie. Grzegorz Niziołek w ramach swojego zakrojonego na szeroką skalę projektu „Polski Teatr Zagłady” analizuje skomplikowane historyczne i polityczne konteksty spektakli na ten temat, wystawionych w latach sześćdziesiątych. Georges Didi-Huberman, autor słynnej książki „Obrazy mimo wszystko”, pisze o filmie Haruna Farockiego „Odroczenie” (Aufschub) stworzonym z materiałów nakręconych przez jednego z więźniów obozu Westerbork. Amerykański filmoznawca, Stuart Liebman analizuje pierwsze powojenne filmy o obozach. Tomasz Majewski podsumowuje niedawną konferencję poświęconą problemowi reprezentacji Holokaustu, skąd pochodzą dwa wspomniane wyżej wystąpienia. Na koniec artykuł Piotra Mitznera analizujący kolejne warianty wiersza Czesława Miłosza „Campo di Fiori” wpisuje się wyraziście w dyskusję o możliwości i niemożliwości reprezentacji Holokaustu.
W kontekście sztuki Juana Mayorgi „Himmelweg”, poświęconej przygotowaniom do inspekcji Czerwonego Krzyża w Theresienstadt w 1944, publikujemy artykuł Lisy Peschel o tamtejszym teatrze obozowym. Podobna tematyka znajdzie się także w artykule Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej o teatralnych tropach w powieści Andrzeja Barta „Fabryka muchołapek”, której bohaterem jest Chaim Rumkowski. Kwestie relacji żydowsko-polskich w czasie Holokaustu pojawią się natomiast w dwóch tekstach: Justyny Kowalskiej-Leder „Wina i upokorzenie” oraz Krystyny Duniec i Joanny Krakowskiej, piszących o sztuce Tadeusza Słobodzianka „Nasza klasa” i jej angielskiej inscenizacji.
Pozostałe tematy numeru wiążą się z kulturą średniowieczną i historią najnowszą. Karnawałowe konteksty poematu Sebastiana Brandta „Okręt błaznów”, którego polski przekład ukazuje się dopiero teraz, przedstawia Wojciech Dudzik.Zajmujemy się tym w związku z publikacją sztuki „Statek błaznóΣ”, napisanej z inspiracji poematem Brandta przez Piotra Tomaszuka. Historyczne okoliczności i polityczne uwarunkowania korespondencji Sławomira Mrożka z Adamem Tarnem to z kolei temat eseju Marcina Kuli. Jacek Sieradzki zaś analizuje ostatnią premierę Mrożka na scenie Teatru Narodowego – „Tango” w reżyserii Jerzego Jarockiego.
Na koniec: obszerny blok materiałów, poświęconych festiwalowi „Dialog” we Wrocławiu.

SPIS TREŚCI

TEATRALNY SĄD NAD RUMKOWSKIM
Justyna Kowalska-Leder
WINA I UPOKORZENIE
Krystyna Duniec, Joanna Krakowska
CO SIĘ DZIEJE Z "NASZĄ KLASĄ"?

MROŻEK/TARN
Marcin Kula
UKOCHANY KRAJ, UMIŁOWANY KRAJ...
Małgorzata Semil

Piotr Olkusz
TEATR KRYZYSU?
NA DNIE PUSZKI PANDORY. Rozmowa z Laurą Caretti
Andrea Tompa
TO NIE JEST PORA NA PRYWATNE KŁÓTNIE. wOKÓŁ "tRAGEDII RZYMSKICH"

FELIETONY

Z AFISZA

CONTENTS

źródło opisu: Dialog

źródło okładki: http://www.dialog.waw.pl/img.php?maxw=130&filename=638

• Śledztwo od kuchni czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z podtekstem kulinarnym)
  • Robin. Biografia Robina Williamsa
  • Martwa cisza
  • Bramy Światłości: Tom 3
  • Inna kobieta
  • Archiwum Stiega Larssona
  • Głód zabijania
  • Niemieckie życie. Byłam sekretarką Goebbelsa
  • Spadek
  • Kwiat wiśni i czerwona fasola
  • Martwe dusze

7 (3 ocen i opinii)
Spadek
Beata Dmowska

7,68 (25 ocen i opinii)
Kwiat wiśni i czerwona fasola
Durian Sukegawa

7,5 (8 ocen i opinii)