Próby negocjacji

źródło okładki: https://wolnelektury.pl/media/book/cover_thumb/pod...»

onika | 2018-05-29
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Poezja
Przeczytana: maj 2018

Po wiersze współczesnych poetów sięgam z reguły z wewnętrzną rezerwą. Czasami mam wrażenie, że za bardzo stawiają oni na szokowanie czytelnika i z niezrozumiałym dla mnie upodobaniem stosują najwymyślniejsze udziwnienia, co daje efekt przerostu formy nad treścią. Dlatego też z obawą sięgnęłam po „Próby negocjacji”.

Wiersze Marty Podgórnik są mocno fizjologiczne, dużo w nich fizyczności przy jednoczesnym osamotnieniu bohaterki-narratorki. Jest w nich tęsknota za bliskością, przy równoczesnym rozczarowaniu tym, jak ta bliskość wygląda. Jest pewna wegetacja w świecie symbiotycznie złączona z niezgodą na to, jak rzeczywistość wygląda i jakie miejsce zajmuje w nim podmiot liryczny. ”Próby negocjacji” to debiutancki, nastoletni tomik poezji. I to nastoletnie odczuwanie siebie samej i wszystkiego naokoło jest w tych wierszach bardzo widoczne. Przy czym trudno mówić o jakimś ogromnym buncie, dominuje jakieś zniechęcenie, a samobójcza próba zdaje się być bardziej manifestacją niż potrzebą...

annie warhol | 2018-04-16
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2018

takie książki czytałabym codziennie (ale gdybym przeczytała tak z pół roku temu to sama nic bym nie wydała)

Ballada to stan ducha. Rozmowa z Martą Podgórnik

Liryka nie jest striptizem. Poeci nie uprawiają wierszowania. Poezja nie służy ocieraniu łez. A nazywanie wiersza wolnym to zwykłe niechlujstwo… To miała być niewinna rozmowa o balladach z tegoroczną laureatką Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej – a o mało nie doszło do morderstwa.

Polska poezja współczesna na Wolnych Lekturach

Pozyskiwanie i udostępnianie literatury współczesnej w bibliotece WolneLektury.pl to wyzwanie, które postawiła przed sobą fundacja Nowoczesna Polska. Kolejny krok mający na celu zwiększenie zasobów biblioteki o pozycje współczesne został właśnie osiągnięty. W ramach projektu „Wolna literatura na Wolnych Lekturach” w bibliotece zostało udostępnionych 20 tomików poetyckich współczesnych polskich poetek i poetów.