W obliczu końca

Wydawnictwo: Fribda
7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
1
7
2
6
1
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
83-911097-3-9
liczba stron
230
język
polski
dodał
Andrzej

Analiza cywilizacji, która "posadziła Boga na ławie oskarżonych". Książka przedwojennego filozofa, profesora Uniwesytetu Stefana Batorego w Wilnie, ukazuje "czerwony terror" bolszewickiej Rosji w perspektywie religijnej. Przerażająca rzeczywistość Związku Sowieckiego zmusza autora do zastanowienia się nad pierwiastkami satanistycznymi w historii europejskiej kultury. Ku przestrodze.

 

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/1340

Brak materiałów.
książek: 0

„Miljony zagłodzonych, miljony wymordowanych, miljony torturowanych tam istot ludzkich nie budzą w nas reakcji świętego gniewu. Straciliśmy wrażliwość moralną: zapach zgnilizny moralnej nie razi nam powonienia, co gorzej, lubujemy się w tem.“

Nawoływanie do „krucjaty“ przeciw bolszewizmowi. Miejscami bardzo trafne (jak wyżej), miejscami naiwne (hitleryzm jako przejaw chwilowej egzaltacji), raczej uczciwe (bo skoncentrowane na wrogu wewnętrznym), ale i bałaganiarskie (romantyczne?).

Bogactwo myśli chwilami mizernieje przytłoczone tak przez zamęt ideowy, jak i semantyczny. Można by rzec, że jeden błąd rodzi tutaj drugi. Już na wstępie Marian Zdziechowski stwierdzał, że ideał chrześcijanina głosi walkę z materią. Nie wiem, czy to niefortunny skrót myślowy, rezultat antropologicznego pomieszania, czy hołd złożony włoskiemu romantyzmowi, o którym autor ochoczo się rozpisywał. Tak czy siak, wspomnienie nie o prymie ducha nad materią, lecz o walce z nią, koniec końców skutkować musi ciążeniem ku manicheizmowi.

Ponadto, będąc orędownikiem liberalnego katolicyzmu („powinniśmy wszystkiemi siłami trzymać się liberalizmu“), publicysta przyjął wszystkie jego wewnętrzne sprzeczności. Niejednokrotnie kreślił co prawda wywody niosące wszelkie znamiona trzeźwości umysłu i wizjonerstwa, jak poniżej:

„'Młodzież — przyszłość narodu' — słyszymy to wciąż i pod sugestją frazesu skłonni jesteśmy do pobłażliwego traktowania wszelkich jej wybryków, zapominając, że 'przyszłość narodu' może być dla narodu nietylko przedmiotem chluby i zapowiedzią rozkwitu, ale także zjadliwym wrzodem, który gorączkę sprowadzi i przyśpieszy śmierć. Wyznaję, że nigdy nie umiałem na wysławianą 'przyszłość narodu' patrzeć z pobłażliwością.“

Ale zdawał się nie dostrzegać, że owa pobłażliwość sprzężona jest właśnie z liberalizmem. I cóż z tego, że postulował konieczność naprawy pojęć, że opowiadał się za klasyczną koncepcją liberalizmu. Wszak każda jego odmiana rodzić musi te same dla porządku społecznego skutki, co pięćdziesiąt lat przed ukazaniem się „W obliczu końca“ w encyklice „Libertas“ wykazywał Leon XIII.

Należy jednak podkreślić, że tam, gdzie szwankują zalecenia, często ostaje się diagnoza:

„Ale dziś, czy mamy prawo twierdzić, że wiara Jadwigi jest naszą wiarą, że świadomość apostolstwa, która kazała nam być Przedmurzem Chrześcijaństwa, jeszcze w nas żyje? O, nie; coraz ściślejsze zadziergamy węzły z państwem, które zniszczenie Chrześcijaństwa postawiło sobie za cel. Straszliwy eksperyment, dokonywany tam, za naszą wschodnią granicą i umiejętnie przeszczepiany na Zachód, 'zamienił ogromną część ciała Europy w jeden gnijący wrzód', a wrzód ten zjada i Polskę.“

Kończąc wypada dodać, że Marianowi Zdziechowskiemu niestety zabrakło choćby odrobiny poczucia humoru. Zalecam, by ten niedostatek nadrobić i wywód o zwierzętach potraktować z przymrużeniem oka. Ot, więcej G. K. Chestertona, mniej Theodora Adorno.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Co dr House wie o medycynie

Szczerze mówiąc sugerując się tytułem spodziewałam się czegoś dużo ciekawszego po książce. Miałam nadzieję, że autor książki bardziej skupi się na prz...

zgłoś błąd zgłoś błąd