Nieklasyczne metody statystyczne

Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne
8320812534
biznes, finanse

W zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej coraz częściej klasyczne metody statystyczne nie wystarczają do precyzyjnego opracowania i prezentowania wyników różnego typu badań. Konieczne staje się korzystanie z tych metod, które odchodzą od ograniczających zakres ich zastosowania, klasycznych założeń modelu statystycznego. Sięgać musimy zatem do nieklasycznych metod statystycznych, a szczególnie do wnioskowania nieparametrycznego (nieparametrycznej estymacji parametrów i charakterystyk funkcyjnych rozkładu, testów nieparametrycznych), które, z jednej strony, pozwala na weryfikację założeń metod parametrycznych, z drugiej natomiast, przy niespełnionych założeniach, ułatwia znalezienie wielu innych możliwych podejść. Wszystkie zagadnienia prezentowane w niniejszym podręczniku zarówno uzupełniają publikacje dotyczące klasycznej statystyki, jak i stanowią źródło cennej pomocy w: zastosowaniu metod statystycznych m.in. w badaniach ekonomicznych i społecznych; dokonywaniu oceny założeń metod klasycznych; opracowywaniu prognoz, zwłaszcza w przygotowaniu analiz statystycznych prowadzących do podjęcia decyzji inwestycyjnych; rozwiązywaniu problemów praktycznych opartych na danych rzeczywistych. Książka jest przeznaczona dla studentów ekonometrii, informatyki, ekonomii i zarządzania, a także dla bardziej zaawansowanych słuchaczy studiów podyplomowych.