O wychowaniu. Ze specjalnym uwzględnieniem wczesnego dzieciństwa.

Okładka książki O wychowaniu. Ze specjalnym uwzględnieniem wczesnego dzieciństwa. Bertrand Russell
Okładka książki O wychowaniu. Ze specjalnym uwzględnieniem wczesnego dzieciństwa.
Bertrand Russell Wydawnictwo: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
On Education, Especially in Early Childhood
Wydawnictwo:
Data wydania:
1932-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1932-01-01
Język:
polski
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
295
295

Na półkach: , ,

„O wychowaniu” to pierwsza praca z zakresu pedagogiki, którą w latach dwudziestych zeszłego wieku żywo zainteresował się Bertrand Russell i wciągnął w swój niesamowicie płodny dorobek naukowo-literacki. W naszym kraju ukazała się ona nakładem Biblioteki Dzieł Pedagogicznych w roku 1932, w przekładzie Janiny Hosiassonówny, wybitnej przedstawicielki warszawskiej szkoły filozoficzno-logicznej, która w niewiele lat później poniosła tragiczną śmierć poprzez rozstrzelanie przez nazistowskich barbarzyńców w osławionych Ponarach pod Wilnem.
Myliłby się każdy, kto by zakładał, że spotka się tutaj z książką napisaną na wzór podręcznika dla studentów kierunków pedagogicznych. Niewątpliwie w niczym by nie stracił student, który zechciałby jednak zapoznać się z koncepcjami wychowawczymi angielskiego myśliciela, które pomimo swego prawie stuletniego wieku, nawet dzisiaj w wielu aspektach są bardzo śmiałe, nowoczesne i aktualne. Jak zawsze, Russell w swych poglądach społecznych i filozoficznych nie liczy się z nabrzmiałymi konwenansami i zmurszałą tradycją. Przedstawia swe idee w duchu wolności, miłości i kultu wiedzy, które razem wziąwszy, mają doprowadzić w idealnym założeniu do ukonstytuowania się człowieka otwartego na świat, potrafiącego zużytkować swą inteligencję i zdobyte wiadomości dla dobra społeczeństwa oraz do podniesienia ogólnego poziomu jego dobrobytu. Najważniejszym w tym wszystkim było to, iż autor nie był oderwanym od realiów prawdziwego życia teoretykiem, lecz wspólnie z małżonką założył szkołę z internatem, gdzie postanowił wprowadzać swoje pomysły w życie. W trakcie pisania książki posiadał także dwójkę własnych dzieci, które od wczesnego dzieciństwa wychowywał w duchu głoszonych wartości, a raz po raz efekty swoich doświadczeń wplatał umiejętnie w tok narracji „O wychowaniu”. Wszystko to w większym stopniu uwierzytelnia wywody autora, gdyż czym innym jest czysta spekulacja na dany temat, a czym innym wiedza poparta doświadczeniem.
Jak każda z książek Russella, także i ta o wychowaniu stanowi połączenie wyjątkowego stylu autora, głębokiej erudycji i całkowitego zaangażowania w przedstawianie własnych założeń. Jedynym czego można mu zarzucić, to wysuwanie zbyt wielu wizji, które są zbyt piękne, aby mogły stać się prawdziwe. W pewnym miejscu myśliciel nawet zauważył, iż gdyby zastosować realnie wszystkie jego zalecenia, to „można by w ciągu jednego pokolenia wychować społeczeństwo tworzące raj na ziemi”. Nadzieje takie, choć bardzo płonne, były zawsze lepsze od stagnacji i marazmu w którym tkwił ówczesny system. Przyszłość miała pokazać, że wiele z dawnych rozwiązań odeszło szybko do lamusa, a nowoczesna nauka psychologii i pedagogiki, której rzecznikiem był Russell, znalazła w wielu miejscach zastosowanie, choć nie w takim zakresie w jakim sobie tego życzył autor.

„O wychowaniu” to pierwsza praca z zakresu pedagogiki, którą w latach dwudziestych zeszłego wieku żywo zainteresował się Bertrand Russell i wciągnął w swój niesamowicie płodny dorobek naukowo-literacki. W naszym kraju ukazała się ona nakładem Biblioteki Dzieł Pedagogicznych w roku 1932, w przekładzie Janiny Hosiassonówny, wybitnej przedstawicielki warszawskiej szkoły...

więcej Pokaż mimo to

avatar
270
109

Na półkach: ,

Russell nie przestaje mnie zaskakiwać. Swoim talentem zarówno literackim jak i intelektualnym. Za jego słowem pisanym stoi powaga i pewność wygłaszanych tez bez względu na przedmiot, o którym się wypowiada. Lubię go czytać, lubię myśleć o tym co napisał a ja przeczytałem. W tej książce jest wiele inspirujących tez i porad. mimo upływu czasu wciąż aktualnych. Ciekawe jest innowacyjne podejście do wychowania Russella biorąc pod uwagę epokę jego dzieciństwa i kulturę wychowawczą XIX wieku.

Russell nie przestaje mnie zaskakiwać. Swoim talentem zarówno literackim jak i intelektualnym. Za jego słowem pisanym stoi powaga i pewność wygłaszanych tez bez względu na przedmiot, o którym się wypowiada. Lubię go czytać, lubię myśleć o tym co napisał a ja przeczytałem. W tej książce jest wiele inspirujących tez i porad. mimo upływu czasu wciąż aktualnych. Ciekawe jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    2
  • Bertrand Russell
    1
  • Lektura sprzed lat
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki O wychowaniu. Ze specjalnym uwzględnieniem wczesnego dzieciństwa.


Podobne książki

Przeczytaj także