80 milionów

Wydawnictwo: Muza
978-83-7758-097-4
historia
Maciej

Książka Katarzyny Kaczorowskiej to historia prawdziwa. Wrocław, 3 grudnia 1981 roku. Dziesięć dni przed wprowadzeniem stanu wojennego 26-letni prawnik Józef Pinior, rzecznik finansowy dolnośląskiej „Solidarności”, podjął z konta związku 80 milionów złotych. Na czeku podpisali się on i Piotr Bednarz, wiceprzewodniczący NSZZ„Solidarność” Dolnego Śląska. W ukryciu pieniędzy u ówczesnego...

Książka Katarzyny Kaczorowskiej to historia prawdziwa.

W ukryciu pieniędzy u ówczesnego metropolity wrocławskiego, arcybiskupa Henryka Gulbinowicza pomogli im Tomasz Surowiec i Stanisław Huskowski. Uratowane fundusze pozwoliły na finansowanie podziemnej działalności nie tylko na Dolnym Śląsku. Część z nich powędrowała do Lublina, Łodzi, Krakowa. Na pomoc zwalnianym z pracy ludziom, na podziemną prasę.

Ta książka opowiada nie tylko o tym, jak naprawdę wyglądała akcja uratowania pieniędzy związku przed konfiskatą ze strony państwa. Pokazuje też losy bohaterów tej akcji po 13 grudnia i cenę, jaką zapłacili za swoje zaangażowanie po stronie „Solidarności”.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza 2011

źródło okładki: Wydawnictwo Muza 2011

Magda | 2016-10-09

Potwierdzam dużo historii ale tragedii nie ma. Mi fajnie się tą książkę czytało bo mieszkałam we Wrocławiu i pochodzę z Dolnego Śląska a dobrze wiedzieć co się działo w moich okolicach

EVE | 2012-10-02
Przeczytana: 02 października 2012

Spodziewałam się książki akcji, a tym czasem HISTORIA, HISTORIA, HISTORIA. Za dużo faktów historycznych, dat, nazwisk. Dlatego póki co odkładam.

Ochódzki | 2017-09-07
Na półkach: Ebooki, Przeczytane, Ulubione