Wannsee. Willa, jezioro, spotkanie

Villa the Lake the Meeting
Holokaust
historia
Jaga

20 STYCZNIA 1942 ODBYŁO SIĘ NAJBARDZIEJ ZBRODNICZE SPOTKANIE W DZIEJACH II WOJNY ŚWIATOWEJ. Przewodniczył mu szef Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy Reinhard Heydrich, a uczestniczyli w nim najważniejsi urzędnicy nazistowscy, którzy zebrali się w obszernej willi nad brzegiem jeziora berlińskiego jeziora Wannsee, żeby omówić szczegóły "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". Zjedli dobry...

Przewodniczył mu szef Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy Reinhard Heydrich, a uczestniczyli w nim najważniejsi urzędnicy nazistowscy, którzy zebrali się w obszernej willi nad brzegiem jeziora berlińskiego jeziora Wannsee, żeby omówić szczegóły "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". Zjedli dobry obiad, napili się koniaku, zapalili cygara - i w przeciągu niecałych dwóch godzin wydali skuteczny wyrok śmierci na sześć milionów ludzi.

Jedyny zachowany egzemplarz protokołu z tego tajnego spotkania do dziś nie przestaje budzić kontrowersji. Mark Roseman dokonuje błyskotliwej interpretacji tego makabrycznego i tajemniczego dokumentu, który określono mianem "najbardziej haniebnego we współczesnej historii."

źródło opisu: Wielka Litera, 2013

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/ksiazki/id,40/wannsee-w...»

Ze względu na wysoki stopień uszczegółowienia, pozycja przeznaczona tylko dla osób szczerze zainteresowanych tematem protokołu z Wannsee, ewentualnie zainteresowanych historią polityczną eksterminacji Żydów. W związku z tym, frapujący podtytuł: "Willa, jezioro, spotkanie" sugerujący obyczajowe ujęcie tematu, jest mylący. To raczej książka naukowo-historyczna.

Dodatkowo zawiera treść protokołu (tzn. tej jego części, którą udało się odnaleźć).

schwarzebiene | 2015-05-19
Przeczytana: 18 maja 2015

Kompleksowa analiza znaczenia Konferencji Wannsee w historii ludobójstwa. Autor dzieła, nie skupia się tylko na tym jednym dniu - 20 stycznia, roku 1942. Próbuje odpowiedzieć na pytania, które rodzą się właśnie w cieniu owej konferencji. Mowa tu oczywiście o meandrach najbardziej zbrodniczego planu w dziejach ludzkości - eksterminacji Żydów. Czy decyzje na temat holocaust podjęte były już wcześniej? I jak mamy właśnie rozumieć owe "decyzje", bo nad tym głównie głowi się autor.

Roseman nie przedstawia nam jednego obrazu Konferencji w Wannsee, nie formułuje też żelaznych wniosków. Ta książka to forma analizy, która zostawia czytelnika z problemem. Momentami odebrałem wrażenie, że jest zbyt mało faktów i konkluzji, a zbyt dużo dywagacji. To pewna kosmetyczna wada, tym bardziej, że chciałbym polecić tę książkę każdemu zainteresowanemu enigmatyczności planów holocaustu. Mimo to.

Getos | 2016-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2016

Każdy kto interesuje się tematem "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej" zna jeden z jej symboli, jakim jest konferencja w willi Wannsee, która odbyła się w styczniu 1942 roku. 15 osób pod przewodnictwem Heydricha spotkało się w tej willi celem przedyskutowania "problemu żydowskiego". Autor pokazuje w tej książce kto został zaproszony na to spotkanie, jakie były głoszone przez poszczególne osoby poglądy, mamy pokazany protokół z tego spotkania (jedyny zachowany, oznaczony numerem 16, odnaleziony po wojnie). Autor stawia pytania i stara się na tyle na ile może na nie odpowiedzieć. Pyta po co odbyło się to spotkanie? Mimo tego, że do stycznia 1942 roku zgładzono w sumie ok. 10% z zamordowanych w II wojnie światowej Żydów, a w 1942 roku aż 50%, Autor stawia tezę, że nawet bez Wannsee ludobójstwo i tak miałoby w 1942 roku zastraszający wymiar. Już przed Wannsee trwało mordowanie Żydów (szczególnie na terenach ZSRR), zapoczątkowano budowę miejsc zagłady takich jak Bełżec, czy...

Radek | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Wszystko czego chciałem się dowiedzieć, zostało zawarte !

Alicja | 2017-06-16
Alicja | 2017-06-15