Aniołowie i ich misja

Tłumaczenie: Katarzyna Kubaszczyk
Wydawnictwo: Fronda
Les anges et leur mission : d'aprés les Pères de l'Église
83-60335-25-7
religia

W polskiej literaturze teologicznej nie można znaleźć wielu publikacji na temat aniołów. Prace ściśle teologiczne należą do rzadkości, a w zasadzie należałoby stwierdzić, że nie ma ich w ogóle. Nie inaczej przedstawia się nowożytna literatura poświęcona angelologii Ojców Kościoła. Książka Jeana Daniélou jest zatem na gruncie polskim swoistym wydarzeniem.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofronda.pl/aniolowie-i-ich-misja

źródło okładki: http://www.wydawnictwofronda.pl/wp-content/uploads...»

Gra_ce | 2017-01-19
Przeczytana: wrzesień 2016

Tak, w teologii panuje teraz angelologiczny ateizm. Tak stwierdził jeden z nielicznych polskojęzycznych badaczy tego tematu i wypada przyznać mu rację. (patrz: "Zastygłe i pobladłe oblicza Anioła.
Przyczyny i konsekwencje kryzysu angelologii widziane
przez pryzmat wybranych dzieł literackich i malarskich" ks Adam.R. Prokop - tekst łatwy do wyłowienia w sieci)
Aniołowie i jak on to określa refleksja spekulatywna na ich temat zeszły gdzieś na niemal nieistniejący margines. Efektem tego stanu jest zawłaszczenie anielskiego pola przez prywatny mistycyzm a może przede wszystkim przez ezoterykę newage'owską. Co oczywiście temat aniołów jeszcze bardziej pogrąża z perspektywy szansy na poważne potraktowanie.

Jeśli któryś z teologów dotknie tematu swoim umysłem - to zwykle odważa się taki śmiałek pracować na twardym gruncie cytatów biblijnych. Dzięki autorom natchnionym, którzy obecność Aniołów Pańskich zauważali w wielu miejscach historii Objawienia i Zbawienia, nie ma na szczęście...

Lukrecja | 2015-12-30
książek: 1912