Naśladowanie

1997-01-01
1997-01-01
83-7033-119-x
chrześcijaństwo

Świetna książka luterańskiego pastora Dietricha Bonhoeffera na temat szeroko pojętego naśladowania Chrystusa. Jest to naśladowanie radykalne. Jest to traktowanie Ewangelii całkowicie na serio. I przede wszystkim jest to postawa posłuszeństwa. Nie możemy zadowolić się "tanią" łaską, "tanim" usprawiedliwieniem bez względu na wszystko. Taka "tania" łaska nie jest łaską. Odpowiedzią na łaskę ma być posłuszeństwo:

"Teraz staje się zrozumiałe, dlaczego Nowy Testament wciąż
mówi o tym, że mamy być „jak Chrystus". Ponieważ uczynieni zostaliśmy na obraz i podobieństwo Chrystusa, dlatego mamy być jak On. Ponieważ nosimy już obraz Chrystusa, jesteśmy Jego odwzorowaniem, dlatego jedynie Chrystus
może być naszym „wzorem", za którym podążamy. Ponieważ On sam wiedzie w nas swe prawdziwe życie, możemy „postępować tak, jak On postępował" (1 J 2,6),czynić, jak On czynił (J 13,15) i postępować drogą miłości, jak Chrystus postępował (Ef 5,2; J 13,34; 15,12),„wybaczając sobie nawzajem, jeśliby miał ktoś zarzut przeciw drugiemu; jak Pan wybaczył wam, tak i wy!" (Koi 3,13),możemy w sobie czuć to, co w Chrystusie Jezusie (Flp 2,5),dlatego też możemy iść za przykładem, który nam pozostawił (1 P 2,21),oddać nasze życie za braci, jak On oddał za nas (1 J 3,16). Jedynie dlatego możemy być jak On, że On był taki jak my. Jedynie dlatego możemy być „jak Chrystus", że j e s t e ś m y uczynieni na Jego obraz. A zatem, ponieważ zostaliśmy uczynieni obrazem Chrystusa, możemy żyć na Jego wzór. Tu wydarzają się rzeczywiście czyny, tu w prostocie podążania za Chrystusem prowadzi się życie na obraz Chrystusa. Tu faktem staje się proste posłuszeństwo słowu. Nie spoglądam już na me własne życie, na noszony przeze mnie nowy wizerunek. W tym samym momencie, w którym zapragnąłbym ujrzeć ten obraz, musiałbym go utracić. Jest on przecież tylko odzwierciedleniem obrazu Jezusa Chrystusa, na który spoglądam bez ustanku. Podążający za Chrystusem wpatruje się jedynie w Tego, którego śladem kroczy. O człowieku zaś, który podążając za Chrystusem, nosi obraz wcielonego, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana, o nim, który stał się na obraz i podobieństwo Boga, rzec można, że jest powołany do bycia „naśladowcą Boga". Kto podąża za Chrystusem, jest Bożym naśladowcą. „Bądźcie więc naśladowcami Boga, jako dzieci umiłowane" (Ef 5,1)."

Bardzo mądra, pouczająca książka, do której warto wrócić. Radykalnie też chrystocentryczna i biblijna (jak to u luteran).

"Tak więc na pytanie, gdzie my, ludzie współcześni, słyszymy
wezwanie Jezusa do pójścia za Nim, nie ma innej odpowiedzi niż ta: słuchaj głoszonego słowa, przyjmuj Jego sakrament, usłysz w nich Jego samego, a usłyszysz Jego wezwanie!"

Tylko tyle i aż tyle.

Część dotycząca Kazania na Górze - rewelacyjna!

Część dotycząca Kazania na Górze - rewelacyjna!

• 3.6.2. Doskonalenie duchowe
  • Wszystkie inne