Aktualności
Tutaj można dyskutować na tematy związane z aktualnościami i wydarzeniami.
909956 czytelników
6345 dyskusji
122421 wypowiedziPokaż ostatnią
Robert Ziębiński wyjaśnia, dlaczego uwielbia Stephena Kinga
04-06-2019
Autor: LubimyCzytać

Stephena Kinga można cenić za celność opisu małych miasteczek lub umiejętność snucia historii, od których nie można się oderwać. Robert Ziębiński, autor przewodnika po twórczości Mistrza Grozy, mówi jednak, że uwielbia słynnego pisarza z jednego prostego powodu. Jakiego? Odpowiedź znajdziecie w felietonie.

liczba postów na stronie: 
książek: 2292
LubimyCzytać
04-06-2019 13:37
Zapraszamy do dyskusji.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 299
Maciek
04-06-2019 17:50
Mi chyba wystarczy Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1395
betsy
04-06-2019 19:06
Obejrzałam mnóstwo znakomitych filmów według jego książek. W zasadzie, jeżeli był jakiś dobry horror, to okazywało się, ze według prozy Kinga. Natomiast chyba żadnej jego książki nie czytałam...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 889
Airain
04-06-2019 19:35
Lubię Kinga. Za całokształt. Raz jest lepiej, raz gorzej, ale nigdy nie jest beznadziejnie. A moja ulubiona rzecz to... Danse Macabre.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 285
PedroP
05-06-2019 00:17
„Stephen King. Instrukcja obsługi” to najpełniejszy przewodnik po twórczości Stephena Kinga, jaki dostępny jest na polskim rynku. I jedyny taki stworzony przez autora z Europy. Poniżej krótki felieton Roberta Ziębińskiego, wyjaśniający powody, dla których Mistrz Grozy cieszy się takim uznaniem na całym świecie.

Pan Ziębiński nie musi mi wyjaśniać i tłumaczyć ani fabuły i przesłania książek Kinga, ani jego fenomenu. Pozycja ta jest tylko i wyłącznie marketingowym skokiem na kasę. I jestem absolutnie przekonany, że wiele osób da się w to wkręcić i zakupi tą książkę, bo to przecież "najpełniejszy przewodnik" wykładający nieogarniętemu czytelnikowi, o co chodzi w jego powieściach - to po prostu trzeba mieć na półce! Czysta komercja i dorabianie ideologii w pigułce. Masz pan rację, panie Ziębiński, bo ta wydumana książeczka jest lustrzanym odbiciem polskiego rynku czyli wciskania przerostu formy nad treścią i promowanie go jako czegoś wartościowego. Bo zarówno autor, jak i wydawca, zakładają a priori, że polski czytelnik to idiota, więc trzeba mu wyłożyć kawę na ławę.

Jak ktoś chce poznać Kinga, niech po prostu czyta jego książki, tylko tyle i aż tyle.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1256
byłem_fprefectem
05-06-2019 01:14
Ja jeszcze tylko dodam do przedmówcy: "co konia obchodzi, że się wóz wy... (no powiedzmy) przewrócił". Tak samo co mnie obchodzi za co R.Z. lubi Kinga. Ja wiem za co ja go lubię i to mi wystarczy.
I tak myślę, że lepiej jednak czytać Kinga niż R.Z. o Kingu. To jakaś aberracja jest.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 653
Flowerbed
12-06-2019 19:23
Uwaga!!! Wielce subiektywne opinie!!! 😉

Celność opisu małych miasteczek? Brrr a cóż to za szkaradztwo... 🤔 Ten pan chyba trochę nagina rzeczywistość... Z tymi uogólnieniami to bym aż tak daleko się nie posuwała, no chyba, że przyjmiemy za fakt, że w stanie Maine mieszkają sami zawistni, psychopatyczni, źli, wyzuci z pozytywnych emocji ludzie... King jest ostro lewicującym piewcą partii demokratycznej i często w swoich książkach odnosi się właśnie do prowincji jako tej złego i zaściankowego bastionu konserwatystów.

Po drugie snucie historii, od których nie można się oderwać? Może od Zielonej mili i Skazani na Shawshank nie można i wręcz nie eypada, ale już słabsze dziełka jak Cujo czy Rose Madder to aż ciężko skończyć.

Po trzecie przewodnik obsługi brzmi jakoś tak obraźliwie dla autora jak i czytelników.

Po czwarte po co w książce opartej na twórczości Kinga, nasi poczytni i względnie nieciekawi literacko autorzy z tymi ich piekielnie nudnymi wypowiedziami o jakże chwytliwym pierwszym razie z Kingiem? Kogo to obchodzi?

Może wyjdę na hejtera, ale jakoś mnie opis tej pozycji popełnionej przez pana Ziębińskiego nie przekonujei tym bardziej nie grzeje. Ja spasuję.😕😕😕

Zwłaszcza, że o zainteresowaniach literackich i roli horroru w kulturze amerykańskiej i jej wpływu na Stephena Kinga można doświadczyć czytając wydane przez niego Danse Macabre. 🙂🙂🙂
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
zgłoś błąd zgłoś błąd