Aktualności
Tutaj można dyskutować na tematy związane z aktualnościami i wydarzeniami.
900003 czytelników
6127 dyskusji
118362 wypowiedziPokaż ostatnią
Pisarze książki piszą – i je oceniają
11-04-2015
Autor: LubimyCzytać

Salman Rushdie założył sobie konto na portalu Goodreads.com i, jak na prawdziwego użytkownika przystało, zaczął przyznawać przeczytanym książkom gwiazdki. Sprawdziliśmy, jak w realiach internetu odnajdują się polscy autorzy i sprawdziliśmy, jakie książki oceniają ci korzystający z lubimyczytać.pl.

liczba postów na stronie: 
książek: 260
Kramer
12-04-2015 10:46
>Pisarz musiał się ze swoich czynów w social media gęsto tłumaczyć.
To jest po dwakroć żałosne. Najpierw postawa kogoś (czegoś? środowiska? jakiego? - nie wiemy komu i za co pisarz MUSIAŁ się tłumaczyć). A potem dlatego, że w ogóle tłumaczył się z posiadania takiej a nie innej opinii na temat jakiejś książki. Cóż to jest?? Dyktatura poprawności gustu literackiego? Będzie jak z modą: koniec sezonu zimowego na Pottera, na wiosnę w dobrym guście jest lubić Amisa. Żeby być trendy. Jazzy. Cool. Cokolwiek.
;)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2569
jatymyoni
12-04-2015 15:28
A tak nie jest?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1133
Cwihr
12-04-2015 11:12
Czyli co, z tego wychodzi, że pisarz nie powinien pokazywać się światu jako zwykły czytelnik i nie powinien przyznawać się publicznie do książek, za którymi nie przepada.
Ach, a jeszcze ośmieli założyć sobie konto na portalu i przyzna powieści 1 gwiazdkę! Albo 3 gwiazdki zamiast oczekiwanych 5! Na pewno daje niską ocenę tylko dlatego, żeby podbudować swoje ego. Albo obniżyć średnią ocen twórczości konkurencji.
Może tylko przyznać wysokie oceny najlepszym powieściom w swoim życiu. Wskazać inspirację i twórczość godną polecenia. Ale jak śmie cokolwiek krytykować? Niesłychane!
Paranoja.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 995
Zuba
12-04-2015 14:17
Primo, pisarz też człowiek, dlaczego nie miałby mieć prawa oceniania wytworów innych pisarzy? Zupełnie nie rozumiem. Politykom pozwalamy na to bez mrugnięcia okiem i mogą wylewac na siebie najgorsze pomyje i nikogo to nie dziwi.
Secundo, tłumaczenie się ze swoich opinii jest trochę dziecinne. Dorosły i (zakładam) dojrzały mężczyzna tłumaczy się anonimowym uzytkownikom ze swoich sympatii, wyborów, preferencji? Też nie rozumiem.
Tertio, mnie najbardziej ciekawiłoby, które książki dostały niskie noty od pisarzy. Czasami uznane pozycje czytam z trudem i nie wiem, czy ja taka niedojrzała/niewyrafinowana/niekumata, czy może ksiązka to niekoniecznie arcydzieło, a może nawet gniot.
A w końcu (quatro?)- jakie to ma znaczenie co się podoba komuś gdzieś w świecie - większą wartość mają dla mnie opinie znajomych i obserwowanych bo mniej więcej znam ich gust.
A "Zabić drozda" jest świetne :-)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 598
Maciej
12-04-2015 18:50
,,Wytropiłem'' już dawno znajomą ze Zwierciadła.pl/blogi; Mary (na razie na koncie 1 książka, ale 2 podobno już w planach)...

- i analogicznie Martę Motyl:

http://lubimyczytac.pl/autor/91563/maria-zofia-christou

http://lubimyczytac.pl/autor/72336/marta-motyl
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1850
kryptonite
12-04-2015 18:59
Cała afera jest wywołana, ponieważ ludzie przyjęli sobie, że pisarz nie może mieć własnej opinii odnośnie czytanych przez siebie, dla przyjemności, książek, a jak już coś nie tak oceni, to od razu pojawia się posądzenie o zazdrość, zawiść, chęć dobicia konkurencji. A przecież ktoś, kto zajmuje się tworzeniem powieści, tez ma własne zdanie i chce wyrazić opinie na temat jakieś pozycji. Dla mnie to wszystko to robienie z igły widły.
Co do oceny niektórych pozycji przez autora 'Szatańskich wersetów', to nie każdy musi uważać, że dana pozycja, uznana za arcydzieło, to coś wielkiego. I tyle w temacie.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
Książki w tej dyskusji
zgłoś błąd zgłoś błąd