forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Najważniejsza rozmowa - wygraj książkę "Uczynki i działania, czyli kury na Madagaskar".

LubimyCzytać
utworzył 07.02.2018 o 12:54

Do rozmowy zasiadają dwie osoby: pełen wiary w swe powołanie ksiądz oraz zadeklarowany od lat ateista. Radek i Paweł udowadniają, że fundamentalne różnice światopoglądowe wcale nie przeszkadzają w tym, by wzajemnie się szanować, inspirować oraz szczerze doceniać swe dokonania. Obaj pokazują, jak pięknie można się nie zgadzać i jak wiele może łączyć ludzi ze skrajnych biegunów ideowych.

 
Każdy z nas ma za sobą wiele rozmów – od niezobowiązujących small talków do poważnych konwersacji. Która z nich była dla Was najważniejsza i z kim ją odbyliście?  


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.   



Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Uczynki i działania, czyli kury na Madagaskar - Jacek Skowroński
Uczynki i działania, czyli kury na Madagaskar

Autorzy: Paweł Cieliczko, Radek Rakowski

Polska. 2017 rok. Ksiądz vs. ateista. Spodziewać się można… najgorszego. W czasach, gdy zewsząd atakują nas konflikty i spory (na religijnym, politycznym, światopoglądowym, wszelkim innym tle), gdy manifestacja goni manifestację, a transparenty każdej ze stron niosą coraz ostrzejszy i skrajniejszy przekaz – do rozmowy zasiadają dwie osoby: pełen wiary w swe powołanie ksiądz oraz zadeklarowany od lat ateista. Radek i Paweł udowadniają, że fundamentalne różnice światopoglądowe wcale nie przeszkadzają w tym, by wzajemnie się szanować, inspirować oraz szczerze doceniać swe dokonania. Obaj pokazują, jak pięknie można się nie zgadzać i jak wiele może łączyć ludzi ze skrajnych biegunów ideowych. Brzmi bajkowo? Owszem, ale nie znaczy to, że cokolwiek zostało tu wygładzone – nie zabrakło bowiem pytań kłopotliwych, trudnych ani próby zmierzenia się z zarzutami największego kalibru. To książka-dialog, wspólna refleksja nad ideami – te różnią, choć nie dzielą ‒ ale też nad bardzo przyziemnymi problemami ludzi, wobec których nikt nie powinien pozostawać obojętny. To także opowieść o ludzkiej i głęboko chrześcijańskiej twarzy Kościoła katolickiego, dla której ramą narracyjną są akcje społeczne i charytatywne podejmowane przez księdza Radka Rakowskiego – osoby o niezwykłej umiejętności aktywizowania ludzi do czynienia dobra. Uczynki i działania to lektura dla każdego, dosłownie. Powinni ją przeczytać zarówno ludzie religijni, jak i ateiści, w każdym wieku. Po co? Aby poszerzyć horyzonty wiedzy i myślenia oraz otworzyć się na serdeczny dialog i budowanie wspólnoty wspierających się, tolerancyjnych ludzi. Bo czyż nie na tym powinno zależeć nam wszystkim?

Regulamin
  • Konkurs trwa od 7 lutego do 14 lutego włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo druga strona poznania.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [44]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Iwa_90 14.02.2018 11:53
Czytelniczka

Ja swoją do tej pory najważniejszą rozmowę odbyłam z moim obecnym pracodawcą. Od tej rozmowy zależało bardzo wiele w moim życiu i mogę powiedzieć, że dużo ona zmieniła. Szłam na nią pełna wątpliwości i niepewności. Dzięki tej rozmowie otrzymałam pracę do której mam niedaleko, lepszą pensję a przede wszystkim możliwość spędzania większej ilości czasu z córką.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
iustyna 13.02.2018 23:20
Czytelniczka

Pamiętam jak dziś to był ciepły wiosenny dzień. Jeśli się nie mylę słońce zagościło pierwszy raz na niebie po długiej zimie. Siedziałam na ławce i z grupy znajomych osób z klasy podszedł do mnie nieznany chłopak. W ręku trzymał kartkę z napisem "co słychać? dlaczego siedzisz sama?". Pomyślałam, że skoro otrzymałam pytanie na kartce to również mu odpiszę. I tak zaczęła się...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Aleks 13.02.2018 22:27
Czytelnik

Odbyłam w swoim życiu wiele rozmów tych ważnych i ważniejszych. Każdą z nich mogłabym nazwać pewnego rodzaju lekcją, ponieważ wnosiły one do mojego życia coś ważnego. Ta dla mnie najważniejsza była przeprowadzona z bardzo bliską mi osobą i dotyczyła sensu dążenia do celu mimo wszystko. Osoba ta uświadomiła mi dwie bardzo ważne rzeczy, o których staram się nie zapominać: że...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
nadziusia 13.02.2018 10:37
Czytelnik

Czytając polecenie konkursowe od razu przypomniała mi się rozmowa z moja nauczycielką. Miałam wtedy 15 lat i przed lekcją napisałam na tablicy PEGI ( tak przezywali nauczycielkę uczniowie - buła ruda). Wybuchła z tego niezła afera ale miałam straszne wyrzuty sumienia i po kilku nieprzespanych nocach poszłam do niej i przyznałam się, że to ja napisałam ten tekst na tablicy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ogarbejbe 12.02.2018 22:17
Czytelniczka

Moja najważniejsza rozmowa była nie do końca moją rozmową. Toważyszyłam znajomej, która straciła narzeczonego w głupim wypadku. Nie potrafiła sobie poradzic z jego statą, aż przyśnił jej się i powiedział "Idź na pielgrzymkę". Poszła. I towarzyszyłam jej podczas rozmowy z mądrym kapłanem. Rozmawiali o stracie, o śmierci, która przychodzi za wcześnie, o bólu, tęsknocie i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Aleksandra 12.02.2018 22:12
Czytelnik

- A więc to koniec?
- Nie ma końców bez początków.
- W takim razie, dlaczego jest Bóg?
- Nikt tego nie udowodnił.
- Podobnie jak braku końców bez początków.
- A więc to koniec.

Ważna, lecz nic nie wnosząca rozmowa pomiędzy blisko dalekimi dla siebie ludźmi.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kasia 12.02.2018 20:41
Czytelnik

Takich rozmów w moim życiu było wiele i zawsze odbywały się w tym samym miejscu…w konfesjonale. To tam Pan Bóg, przez osobę księdza, daje mi wskazówki jak być lepszym człowiekiem i jak radzić sobie z trudnościami. Kieruje mnie na właściwą ścieżkę i wlewa pokój w moje serce. Siedem lat temu miałam pewien problem, ale z nikim nie chciałam o nim rozmawiać. Idąc do spowiedzi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
yanko 12.02.2018 16:36
Bibliotekarz

Za najważniejszą rozmową stoją ważne decyzje, ważne wydarzenia, gra o życie, o przyszłość, o wszystko co ważne. Koniec końców niezależnie od przebiegu, decyzję podejmuje się samemu i czego by nie dotyczyła rozmowa, to jest to wstęp do tego co się postanowi i niekiedy, a w niektórych przypadkach często na to rzutuje. Na każdym etapie życia zdarza się rozmowa najważniejsza na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Marta Sarnowska 12.02.2018 09:44
Czytelniczka

Dla mnie najważniejszą rozmową była ta, która odbyła się gdy było już za późno... To rozmowa z moim tatą, a właściwie monolog, bo wczoraj minęło sześć lat odkąd nie ma go ze mną. Ta rozmowa nie odbyłaby się gdyby nie spotkanie z terapeutą, gdyby nie uświadomienie mi faktu, że nie przeżyłam prawidłowo żałoby.
To było bardzo trudne. Trudno było powiedzieć mi słowo, choć...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Minio83 11.02.2018 19:10
Czytelnik

To było wieki temu, w okolicy jednej z chatek studenckich. Ona była harcerką a ja długowłosym nastolatkiem, który tydzień wcześniej uświadomił sobie, że ma problem z alkoholem. Zaczęło się od podzielenia opinią na temat pięknie ugwieżdżonego nieba tamtej nocy. Potem przedstawiliśmy się sobie, a zaraz potem rozmowa przeszła na temat mroków naszych dusz. Ja miałem problem z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej