Rozmowy z autorami
Oficjalna grupa serwisu LubimyCzytać.pl. W tej grupie przeprowadzamy rozmowy z autorami. Aby uczestniczyć w rozmowach trzeba być zapisanym do tej grupy.
857111 czytelników
179 dyskusji
6720 wypowiedziPokaż ostatnią
[Zakończone] Carlos Ruiz Zafón odpowie na Wasze pytania!

Carlos Ruiz Zafón odpowie na Wasze pytania!


fot. Carlos Ruiz B.K.

Carlos Ruiz Zafón to popularny hiszpański pisarz. Z wykształcenia jest dziennikarzem. Od 1993 mieszka w Los Angeles, gdzie poświęcił się pisaniu scenariuszy filmowych i powieściopisarstwu. Wydał cztery książki dla młodzieży. Za pierwszą z nich Książę mgły otrzymał nagrodę Edebé. Po kolejnych trzech (Pałac Północy, Światła września i Marina) postanowił napisać książkę skierowaną do starszych czytelników. Powieść Cień wiatru, opublikowana w 2001, została przetłumaczona na ponad 30 języków i została opublikowana w 45 krajach, sprzedała się w ponad 14 milionach egzemplarzy na całym świecie. Ta powieść sprawiła, że Zafón stał się jednym z najpopularniejszych i najchętniej czytanych autorów hiszpańskich. Druga część Gra anioła ukazała się w 2008, a trzecia część Więzień nieba w 2011. W Polsce cykl Cmentarz Zapomnianych Książek sprzedał się w nakładzie 1,5 mln egzemplarzy.
Barcelona Zafona trafiła już na wieczną mapę niezapomnianych literackich miast, jak Londyn Dickensa, Dublin Jamesa Joyce'a czy Paryż Balzaca. Spacer śladami bohaterów „Cienia wiatru” to dziś stały punkt w ofercie wycieczek po stolicy Katalonii. Książkę doceniają krytycy, ale i celebryci, polecają ją np. Emma Watson, Eva Green czy Tom Hanks.Od dziś do 17 października będziemy zbierać propozycje pytań do Zafona. Najciekawsze wybierzemy i prześlemy do pisarza, a jego odpowiedzi opublikujemy w serwisie.

Autorom trzech najciekawszych pytań przekażemy książki „Labirynt duchów“.

Labirynt duchów

Nagrodę ufundowało Wydawnictwo Muza SAPytania zadawajcie jako komentarze w tej dyskusji.

 
liczba postów na stronie: 
książek: 1003
elenkaa
11-10-2017 10:06
1. Co Pan czuł widząc na półkach w księgarniach swoją pierwszą wydaną książkę?
2. Czy wzorował się Pan na jakichś innych książkach pisząc swoje?
3. Czy któryś bohaterów Pana książek nosi Pana cechy, czy jest jakby odzwierciedleniem Pańskiej osoby?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 289
anteeekg
11-10-2017 10:33
1. Czytając „Cień wiatru” czy też kolejne części czułem, jakbym wraz z bohaterami spacerował po Barcelonie. Widać w tym Pańską miłość do tego miasta. Czy przeprowadzka ze stolicy Katalonii podyktowana była wyłącznie aspektami pracy?

2. Wszyscy wiemy, jak napięta jest obecnie sytuacja na linii Madryt-Barcelona. Czy względy polityczne miały kiedykolwiek wpływ na Pana twórczość?

3. Zdarzyło się Panu sięgać po książki polskich pisarzy? Jeśli tak, to Który najbardziej przypadł Panu do gustu?

4. Zakończenia Pańskich książek są bardzo zaskakujące. Czy w życiu prywatnym również lubi Pan zaskakiwać najbliższych?

5. Bycie znanym i rozpoznawanym pisarzem ma zapewne wiele zalet, ale także i wad. Czy zdarzyła się Pana jakaś bardzo wesoła lub skrajnie niemiła sytuacja życiowa spowodowana popularnością ?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1036
PolishPopkulturę
11-10-2017 10:38
Czy Andreas Corelli ze Świateł września to ten sam Andreas Corelli, co w Grze Anioła?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1269
BlueSugar
11-10-2017 10:44
1. Jaka była książka, która jako pierwsza trafiła do Pana serca?
2. W jaki sposób zaczęła się Pana przygoda z czytaniem?
3. Jestem strasznie zaintrygowana postacią Andreasa Corelliego która pojawia się zarówno w "Grze anioła" jak i we "Światłach września". Skąd u Pana wziął się pomysł na tę postać i rolę, jaką odgrywa w Pana powieściach?
4. Czym Pan mógłby zachęcić osobę, która nigdy nie była w Barcelonie do odwiedzenia tego miasta? Co warto zwiedzić?
5. Czy "Cmentarz Zapomnianych Książek" miał być cyklem od początku, czy "Cień wiatru" miał być zamkniętą całością, ale czuł Pan potrzebę napisania kolejnych historii w tym uniwersum?
6. Którego z Pańskich bohaterów chciałby Pan spotkać w rzeczywistości?
7. W "Cieniu wiatru" mamy do czynienia z pracą w księgarni "Sempere i Synowie". Czy myślał Pan o pracy księgarza? Odnalazłby się Pan w takiej branży?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 376
miś
11-10-2017 12:16
Móc zadać Panu pytanie to zaszczyt! Ależ się ucieszyłam i właśnie od tej radości zacznę.

1. Co Pana w życiu najbardziej cieszy? Czy jest to związane z książkami czy wcale a wcale?
2. "Labirynt duchów" jest tym, na co czekam z niecierpliwością. Intryguje mnie tytuł, jak zawsze niebanalny. Skąd Pan bierze pomysły na "imiona" dla swoich powieści? "Chrzci" je Pan od razu, czy może w połowie albo tuż po zakończeniu procesu twórczego?
3. To co kocham w Pana książkach to magia, choć może to zbyt banalne słowo lecz chyba nie znajdę teraz lepszego. Skąd u Pana ta mgła niesamowitości w każdym zdaniu? Urodził się Pan z nią czy przyszła niespodziewanie? Jak Pan pracuje nad talentem? Czy w ogóle nad takim talentem jeszcze trzeba pracować?
4. Odnoszę wrażenie, że w każdej z książek szuka Pan skarbów. Tych prawdziwych, lśniących i tajemniczych jak i tych ukrytych w zakamarkach duszy. A jaki skarb już udało się Panu we własnym życiu znaleźć? Jak wyglądało jego poszukiwanie? A jakiego Pan jeszcze szuka?
5. Słowa mają ogromną moc i Pan o tym wie. Jakie jest Pana ulubione, ukochane słowo? Dlaczego akurat to? Bo pięknie brzmi, a może przywołuje garść bezcennych wspomnień?
6. Wielu znakomitych artystów, pisarzy, malarzy czy poetów przyznaje się, że w dzieciństwie mieli "wymyślonych przyjaciół". Jeśli Pan może odpowiedzieć na pytanie to: Czy Pan takiego posiadał? Jeśli tak to jaki on był i czy częściej pomagał czy przeszkadzał? A jeśli go nie było to proszę sobie go teraz wyobrazić -> i opisać, jaki jest i jak mu na imię? To człowiek, czy zwierze? A może niestworzony stwór?
7. Jaką kawę Pan pija? A może herbatę? Ja nie mogę oderwać się od tej drugiej.

Dziękuję za możliwość zadania tych pytań!
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 88
Arkadiusz
11-10-2017 13:17
1. Jeżeli miałby Pan uchronić jakaś książkę przed zniszczeniem to jaki tytuł i czemu właśnie ten, umieściłby Pan na Cmentarzu?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 261
Zarwananoc
11-10-2017 14:41
1. Książki powoli zaczynają być "w modzie" w rejonach nastolatków. Jak Pan myśli, skąd się wziął taki szał? Co takiego było powodem?
2. Etap dzieciństwa był jednym, do których człowiek chciałby wrócić... Więc do jakiego wspomnienia najczęściej Pan wraca? Dlaczego?
3. Wiele książek zostaje zapomnianych, schowanych gdzieś na dnie szaf. Aczkolwiek te niektóre "zakopane" mają swój urok i są warte przeczytania.. Znajdzie Pan dla nas taki tytuł?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 724
Ola
11-10-2017 15:19
1. Czy ma Pan ulubionych hiszpańskojęzycznych pisarzy? Których by Pan nam polecił?

2. Początkowo pisał Pan książki przeznaczone młodszym czytelnikom. Co pana skłoniło do napisania powieści skierowanej do starszego odbiorcy?

3. W "Cieniu wiatru" pisze Pan, że "niewiele rzeczy ma na człowieka tak wielki wpływ jak pierwsza książka, która od razu trafia do jego serca". Jaka była więc pierwsza książka, która miała na Pana tak wielki wpływ?

4. Czy uważa Pan, że "sztuka czytania powoli zanika"?

5. Czy według Pana we współczesnym świecie można znaleźć magię? Jeśli tak to gdzie można ją spotkać i jak się ona objawia?

6. Jeśli musiałby Pan wybrać tylko jedno miasto, w którym spędziłby całe życie to które miejsce by Pan wybrał?

7. "Cień wiatru" sprzedał się w wielomilionowym nakładzie w wielu krajach. Czy w związku z tym Pana życie zmieniło się od momentu wydania tej książki? Może stał się Pan bardziej rozpoznawalny?

8. W "Cieniu wiatru" pisze Pan: "tworząc książkę, autor pisze list do siebie samego po to, by opowiedzieć sobie rzeczy, o których inaczej nigdy by się nie przekonał". Jeśli zgadza się Pan z bohaterem książki to czego dotyczył Pana list, o czym Pan się przekonał?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3264
FannyBrawne
11-10-2017 17:06
1. Skąd wziął się pomysł na ,,Cmentarz zapomnianych książek"? Co pana inspirowało?
2. Urósł Pan już do miana pisarza kultowego,cytaty z Pana książek znają nawet ci, którzy nie lubią czytać. Jak się Pan czuje z taką popularnością?
3. Jakie są Pana ulubione książki?
4. Jaką książkę chciałby ocalić Pan od zapomnienia?
5. Trochę się krępuje zadając to pytanie, ale bardzo mnie to interesuje... Pisze Pan o Barcelonie, która jest stolicą Katalonii. Co Pan sądzi o dążeniach niepodległościowych tego kraju?
6. W opowiadaniu ,,Książę Parnasu" pisze Pan o Carvantesie. Jak ważny jest dla Pana ten pisarz? Co zainspirowało napisanie tej miniopowieści?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1305
BookBasset
11-10-2017 18:55
Czy zna Pan Polskę, a jeśli tak to z czym ją Pan kojarzy?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
zgłoś błąd zgłoś błąd