Stanisław Kosicki

harcerz Szarych Szeregów i żołnierz Kedywu AK, pierwowzór bohatera powieści Popiół i diament – Maćka Chełmickiego. 16 stycznia 1945 Kosicki został wysłany przez dowództwo na pomoc pewnej napadniętej r... harcerz Szarych Szeregów i żołnierz Kedywu AK, pierwowzór bohatera powieści Popiół i diament – Maćka Chełmickiego.
16 stycznia 1945 Kosicki został wysłany przez dowództwo na pomoc pewnej napadniętej rodzinie, doszło do wymiany ognia, w której zginął żołnierz Armii Ludowej i jednocześnie świeżo mianowany wojewoda kielecki – Jan Foremniak[1]. Kosicki zmuszony został do ucieczki. Dotarł do Krakowa, gdzie znalazł kryjówkę w klasztorze kapucynów. Po zdradzie miejsca jego ukrycia został aresztowany i przewieziony do kieleckiego więzienia, gdzie skazano go na karę śmierci. Na egzekucję oczekiwał w celi śmierci wiele tygodni, nie znając jej terminu[2].
W nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 oddział partyzancki Antoniego Hedy rozbił kieleckie więzienie i uwolnił kilkuset więźniów, w tym także Stanisława Kosickiego. Wkrótce otrzymał fałszywe dokumenty na nazwisko Jan Szymański i wyjechał na Wybrzeże, gdzie ukończył studia, założył rodzinę i rozpoczął karierę naukową. Dopiero w 1954 roku został zdemaskowany i ponownie aresztowany, ale ponieważ posiadał dokument amnestyjny, został zwolniony z aresztu po 12 godzinach. Rozpoczęły się jednak inne wieloletnie represje polegające m.in. na zwalnianiu z pracy i nieustannym śledzeniu. SB uzyskało nawet tajemny wpływ na jego żonę, doprowadzając do rozwodu, rozbicia rodziny i utraty kontaktu z dziećmi[3].
Według książki Krzysztofa Kąkolewskiego Diament odnaleziony w popiele powieść Jerzego Andrzejewskiego była propagandową mistyfikacją, a wydarzenia autentyczne bardzo różniły się od fabuły Popiołu i diamentu.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Kosicki

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Wojna, wojna, wojenka
Wojna, wojna, wojenka
Stanisław Kosicki

7 (3 ocen i 1 opinii)
Wojna, wojna, wojenka
Potężny huk wyrwał mnie z legowiska. Zerwałem się na równe nogi. Żarówka zamrugała. Nim doskoczyłem do okna, gruchnęły dwa krótkie wybuchy. Jeszcze nie przebrzmiało echo, zawtórował grad wystrzałów br...
czytelników: 8 | opinie: 1 | ocena: 7 (3 głosy)
Wojna, Wojna, Wojenka
Wojna, Wojna, Wojenka
Stanisław Kosicki

7 (3 ocen i 0 opinii)
Wojna, Wojna, Wojenka
Harcerz Szarych Szeregów i żołnierz Kedywu AK, pierwowzór bohatera powieści Popiół i diament – Maćka Chełmickiego.Książka to zapis wspomnień z działalności w konspiracji w latach II wojny światowej.
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 7 (3 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
6
8
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (6)

zgłoś błąd zgłoś błąd