Gerard Ciołek

Gerard Antoni Ciołek (ur. 24 września 1909 roku w Wyżnicy w Bukowinie, zm. 15 lutego 1966 roku w Tatrach) – polski historyk sztuki ogrodowej i planista ogrodów, architekt. Gerard Ciołek urodził się w... Gerard Antoni Ciołek (ur. 24 września 1909 roku w Wyżnicy w Bukowinie, zm. 15 lutego 1966 roku w Tatrach) – polski historyk sztuki ogrodowej i planista ogrodów, architekt.

Gerard Ciołek urodził się w Bukowinie, w Wyżnicy, należącej w tym czasie do Austro-Węgier, jako syn urzędnika skarbowego. Po I wojnie światowej miejscowość znalazła się w Rumunii, a rodzina Ciołków wyemigrowała do Polski, do Lublina, skąd w 1929 po ukończeniu liceum im. Staszica, wyjechał na studia do Warszawy. Pierwotnie planował studia na warszawskiej ASP, lecz ostatecznie wybrał Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej.

W połowie lat 30. XX wieku został asystentem u profesora Oskara Sosnowskiego, pod którego wpływem zainteresował się budownictwem ludowym i dziedzictwem kulturowym. W roku 1937 zajął się historią parków i ogrodów, a przy okazji urbanistyką i planistyką. W czerwcu 1939 poślubił Reginę Najder, pochodzącą z rodziny ziemiańskiej z zachodniej Ukrainy.

W czasie wojny obronnej służył w stopniu podporucznika w obronie przeciwlotniczej w Wilnie, skąd po przegranej wraca do Warszawy. W latach 1940-1944 żołnierz Armii Krajowej pod ps. Biała – rodowym zawołaniem rodu Ciołków. W czasie wojny uczestniczył w podziemnym nauczaniu na Politechnice Warszawskiej jako wykładowca urbanistyki i planowania ogrodów i w 1944 otrzymuje doktorat. Brał udział w powstaniu warszawskim – dowodził obroną Biblioteki Krasińskich i brał udział w szturmie PASTy. Po upadku powstania internowany na Pomorzu koło Lubeki. Po wyzwoleniu dołączył do 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej i w grudniu 1945 wrócił do Polski, gdzie w Olsztynie połączył się ze swoją żoną i synem Krzysztofem Oskarem.

Wraz z rodziną powrócił do zniszczonej Warszawy - w latach 1946-1966 prowadził wykłady w Instytucie Architektury Politechniki Warszawskiej, od 1948 profesor Politechniki Krakowskiej, kierownik Katedry Planowania Przestrzennego.

W latach 50. współuczestniczył w projektowaniu tatrzańskiego Schroniska Górskiego PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Profesor brał udział w rekonstrukcji ponad 100 założeń parkowych w Polsce: Arkadia, Wilanów, Baranów Sandomierski, Krasiczyn, Nieborów i inne. Zebrał archiwum dokumentujące kilkanaście tysięcy parków i ogrodów w Europie. Zginął na nartach w Tatrach w wieku lat 56.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gerard_Cio%C5%82ek

źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gerard_Cio%C5%82ek

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Historia sztuki polskiej. Sztuka średniowiecza
Historia sztuki polskiej. Sztuka średniowiecza
Stanisław Herbst, Adam Bochnak, Władysław Tatarkiewicz, Ksawery Piwocki, Tadeusz Dobrowolski, Helena Blumówna, Gerard Ciołek, Józef Edward Dutkiewicz, Zbigniew Marian Hornung, Józef Lepiarczyk, Tadeusz Mańkowski, Wojsław Molè, Lech Niemojewski, Stanisława Sawicka, Jerzy Szablowski, Tadeusz Tołwiński, Jan Zachwatowicz

6,33 (3 ocen i 0 opinii)
czytelników: 27 | opinie: 0 | ocena: 6,33 (3 głosy)
Historia sztuki polskiej, tom II: Sztuka nowożytna
Historia sztuki polskiej, tom II: Sztuka nowożytna
Stanisław Herbst, Adam Bochnak, Władysław Tatarkiewicz, Ksawery Piwocki, Helena Blumówna, Gerard Ciołek, Józef Edward Dutkiewicz, Zbigniew Marian Hornung, Józef Lepiarczyk, Tadeusz Mańkowski, Wojsław Molè, Lech Niemojewski, Stanisława Sawicka, Jerzy Szablowski, Tadeusz Tołwiński, Jan Zachwatowicz, Tadeusz Dobrowolski

6 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 12 | opinie: 0 | ocena: 6 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
11
25
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (11)

zgłoś błąd zgłoś błąd