Ervin Lázár

Węgierski pisarz. Dzieciństwo spędził w komitacie Tolna, w miejscowości Alsó-Rácegrespuszta. Studia ukończył na Uniwersytecie im. L.Eötvösa w Budapeszcie. Jego pierwsza nowela ukazała się w 1958 roku.... Węgierski pisarz. Dzieciństwo spędził w komitacie Tolna, w miejscowości Alsó-Rácegrespuszta. Studia ukończył na Uniwersytecie im. L.Eötvösa w Budapeszcie. Jego pierwsza nowela ukazała się w 1958 roku. Współpracował z kilkoma pismami literackimi w Pécsu, od 1971 zajmuje się tylko pisarstwem.
Opublikował m.in. powieści: „A kisi meg az oroszlánok” (Chłopiec i lwy), 1964; „Fehér tigris”(Biały tygrys), 1971 (wyd. polskie: PIW, Warszawa 1974); „Gyere haza, Mikkamakka” (Wróć do domu, Mrumru), 1980; „A Négyszögletű Kerek Erdő” (Okrągły czworokątny las), 1985; nowele i opowiadania: Csonkacsütörtök” (Niedokończony czwartek), 1969; „Egy lapát szén Nellikének” (Łopata węgla dla Nellike), 1969; „Buddha szomorú” (Smutny Budda), 1973; „A Masoko Köztársaság” (Republika Masoko), 1981; „Hét szeretőm” (Moje kochanki), 1994; oraz liczne utwory – bajki i opowiadania – dla dzieci i młodzieży, wśród nich zbiór „Trzy pechowe brody” (tytuł oryginału: Berzsián és Dideki, 1979).
Ervin Lázár jest laureatem nagród: im. A. Józsefa (1974), dyplomu Andersena (1981), nagrody za Książkę Roku (1989), im. T. Déryego (1990) oraz nagrody Sorosa za całokształt twórczości (1992). Jego utwory zostały przetłumaczone na wiele języków, a jeden z nich posłużył reżyserowi Andrásowi Sólyomowi za kanwę scenariusza do filmu „Szegény Dzsoni és Árnika” (Biedny Dźony i Arnika).

źródło opisu: książka "Trzy pechowe brody"

źródło zdjęcia: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Lazar_Ervin.jpg

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Biały tygrys
Biały tygrys
Ervin Lázár

6 (11 ocen i 2 opinii)
Biały tygrys
Autor:
Seria: Proza Współczesna
Bohaterem książki jest cudowny tygrys, który — wierny tylko jednemu człowiekowi — spełnia wszystkie jego rozkazy mające na celu naprawę krzywd i niesprawiedliwości. Autor porusza również problem wyrad...
czytelników: 30 | opinie: 2 | ocena: 6 (11 głosów)
Trzy pechowe brody
Trzy pechowe brody
Ervin Lázár

6,4 (10 ocen i 1 opinii)
Trzy pechowe brody
Autor:
Poeta Lauriusz stał przy otwartym oknie. Spoglądał na zaśmieconą, pokrytą zielskiem gałęziami ulicę, na pozrywany chodnik i bruk, rozdarte przez pioruny drzewa. Był to bardzo smutny widok. Ale najtrag...
czytelników: 22 | opinie: 1 | ocena: 6,4 (10 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
31
19
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (31)

zgłoś błąd zgłoś błąd