Alkajos

(Ἀλκαῖος, Alceusz, Alcaeus, Alkaios)

Alkajos z Mityleny (gr. Ἀλκαῖος, ur. ok. 620 p.n.e., z. ok. 550 p.n.e.) − poeta starożytnej Grecji, znany jako autor poezji miłosnej. Alkajos podobnie jak Safona pochodził z miejscowości Mitylena na... Alkajos z Mityleny (gr. Ἀλκαῖος, ur. ok. 620 p.n.e., z. ok. 550 p.n.e.) − poeta starożytnej Grecji, znany jako autor poezji miłosnej.

Alkajos podobnie jak Safona pochodził z miejscowości Mitylena na wyspie Lesbos. Twórczość Alkajosa opracowana przez uczonych aleksandryjskich w X księgach obejmowała hymny, pieśni biesiadne (sympotyczne), pieśni miłosne, wojenne i rewolucyjne. Zachowało się z nich około 150 fragmentów. W utworach swoich Alkajos przedstawia walkę polityczną, ostrzega przed tyranami, a przede wszystkim sławi miłość i wino jako najlepsze lekarstwa na troski. Alkajos stosuje rozmaite miary wierszowe. Najczęściej posługiwał się strofą, która od jego imienia została nazwana strofą alcejską.

Twórczość Alkajosa jest odzwierciedleniem jego dramatycznej biografii – popierał on supremację tradycyjnej arystokracji, a nie tyranię. W dzieciństwie jego starszy brat razem z innym arystokratą, Pittakosem, przyczynił się do obalenia miejscowego tyrana. Alkajos walczył także pod dowództwem Pittakosa w powstaniu mieszkańców Mityleny przeciwko ateńskim osadnikom. Porzucenie przez niego tarczy podczas ucieczki stało się tematem jednego z utworów. Alkajos udał się na wygnanie, kiedy władzę na Mitylenie przejął kolejny tyran. Gdy po śmierci władcy wrócił do domu, okazało się, że tym razem władzę w mieście przejął Pittakos. Poeta po raz kolejny musiał uciekać z ojczyzny, a znienawidzony Pittakos stał się bohaterem jego utworów jako zdrajca niskiego rodu. Poezja Alkajosa wyraża jego gorycz z powodu wykluczenia z życia politycznego. Poeta, będąc na wygnaniu, wyruszył w końcu do Egiptu jako najemny żołnierz. Planował również atak na Mitylenę i pozbawienie władzy Pittakosa.

źródło opisu: wikipedia.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Pieśni
Pieśni
Safona, Alkajos

8,8 (5 ocen i 0 opinii)
Pieśni
Autorzy:
Zbiór dzieł dwóch najbardziej znanych poetów z epoki starożytnej Grecji - Alkajosa i Safony.
czytelników: 19 | opinie: 0 | ocena: 8,8 (5 głosów)
Pure Pagan:  Seven Centuries of Greek Poems and Fragments
Pure Pagan: Seven Centuries of Greek Poems and Fragments
Sofokles, Homer, Archiloch, Burton Raffel, Safona, Arystofanes, Alkajos, Meleager z Gadary, Symonides z Keos

0 (0 ocen i 0 opinii)
Pure Pagan: Seven Centuries of Greek Poems and Fragments
For centuries, the poetry of Homer, Aristophanes, Sophocles, Sappho, and Archilochus has served as one of our primary means of connecting with the wholly vanished world of ancient Greece. But the...
czytelników: 4 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
12
11
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (12)

zgłoś błąd zgłoś błąd