John Donne

John Donne (ur. 22 stycznia 1572 w Londynie, zm. 31 marca 1631) – czołowy poeta wczesnego angielskiego baroku, główny przedstawiciel nurtu poezji metafizycznej. Był synem bogatego kupca towarami żela... John Donne (ur. 22 stycznia 1572 w Londynie, zm. 31 marca 1631) – czołowy poeta wczesnego angielskiego baroku, główny przedstawiciel nurtu poezji metafizycznej.

Był synem bogatego kupca towarami żelaznymi i Elizabeth Heywood, córki dramaturga Johna Heywooda. Rodzina Donne'a była żarliwie katolicka, dwaj bracia jego matki byli jezuitami, ale sam Donne, gdy dorósł, odszedł od Kościoła katolickiego.

Donne kształcił się w Oxfordzie, Cambridge i Londynie, po czym rozpoczął karierę dworską, będąc m.in. osobistym sekretarzem Thomasa Egertona, Lorda Strażnika Wielkiej Pieczęci. Potajemne małżeństwo z 16-letnią Anne Moore w 1600 roku spowodowało załamanie politycznej kariery Donne'a. Przez kilka lat borykał się ze sporymi kłopotami finansowymi, aż w 1610 roku zwrócił na siebie uwagę króla Jakuba I antykatolicką polemiką Pseudo-Martyr(Pseudo-Męczennik) (podobnym w wymowie utworem Donne'a była antyjezuicka satyra Conclave ignati).

W 1615 roku Donne przyjął święcenia, stając się anglikańskim duchownym. Został nadwornym kaznodzieją i kapelanem króla, głoszone przez niego kazania cieszyły się wielką popularnością. Był doktorem uniwersytetów w Oxfordzie i Cambridge oraz (od 1621 roku) dziekanem katedry św. Pawła w Londynie.

Za życia Donne'a drukiem ukazywały się, poza dwiema elegiami, jedynie jego kazania i polemiki teologiczne. Wszystkie jego wiersze zostały wydane dopiero po jego śmierci (pierwszy zbiór w 1633 roku), przedtem krążąc w licznych odpisach.

Poezja Donne'a wywarła wielki wpływ na współczesnych mu i młodszych poetów. Także w późniejszej literaturze widoczne są nawiązania do jego wierszy. Jednym z najbardziej znanych jest tytuł i motto powieści Ernesta Hemingwaya Komu bije dzwon, pochodzące z Medytacji XVII: "(...) Dlatego nigdy nie pytaj, komu bije dzwon; bije on tobie" (And therefore never send to know for whom the bell tolls; It tolls for thee).

źródło opisu: Wikipedia.pl

źródło zdjęcia: Wikipedia.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Medytacje. Alembik śmierci
Medytacje. Alembik śmierci
John Donne

6 (1 ocen i 1 opinii)
Medytacje. Alembik śmierci
Autor:
"Medytacje. Alembik śmierci" zawiera pełne polskojęzyczne przekłady dwóch utworów prozatorskich Johna Donne'a, twórcy tak zwanej szkoły metafizycznej na gruncie poezji angielskiej. Tłumacz...
czytelników: 15 | opinie: 1 | ocena: 6 (1 głos)
Metaphysical Poetry
Metaphysical Poetry
John Milton, Henry Vaughan, George Herbert, John Donne, Andrew Marvell, Richard Crashaw, Colin Burrow

0 (0 ocen i 0 opinii)
Metaphysical Poetry Seria: Penguin Classics
Featuring more erotic and libertine poems, more political poems, and more poems by women, this newly revised selection of poems by the greatest poets of the seventeenth century offers a generous...
czytelników: 8 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
The Collected Poems of John Donne
The Collected Poems of John Donne
John Donne

7,33 (6 ocen i 0 opinii)
The Collected Poems of John Donne
Autor:
John Donne (1572-1631) is a poet of concerted emotional and intellectual force, whose strenuously original approach to the subject matter, diction and form of verse re-made English poetry. Donne's...
czytelników: 16 | opinie: 0 | ocena: 7,33 (6 głosów)
Wiersze Wybrane
Wiersze Wybrane
John Donne

8,13 (16 ocen i 1 opinii)
czytelników: 59 | opinie: 1 | ocena: 8,13 (16 głosów)
Zwar ist auch Dichtung Sünde: Gedichte englisch und deutsch
Zwar ist auch Dichtung Sünde: Gedichte englisch und deutsch
John Donne

0 (0 ocen i 0 opinii)
Zwar ist auch Dichtung Sünde: Gedichte englisch und deutsch
Autor:
(...) dla niektórych znawców najlepszy poeta wierszy miłosnych języka angielskiego (Maik Hamburger).
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

5
39
72
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (10)

Czytelnicy (39)

Cytaty tego autora (3)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd