niemiecki socjolog, historyk, ekonomista, prawnik, religioznawca i teoretyk polityki. Ojciec Maxa Webera, również Max Weber był doktorem prawa i znanym politykiem. Max był najstarszym z dzi... niemiecki socjolog, historyk, ekonomista, prawnik, religioznawca i teoretyk polityki.

Ojciec Maxa Webera, również Max Weber był doktorem prawa i znanym politykiem. Max był najstarszym z dziewięciorga rodzeństwa. Dzieciństwo i młodość spędził w Berlinie. W latach 1882-1884 studiował równocześnie prawoznawstwo, filozofię i ekonomię w Heidelbergu. W latach 1883-1884 musiał przerwać studia aby odbyć służbę wojskową jako podchorąży w Strasburgu. Po zakończeniu służby kontynuował przez rok studia na uniwersytecie w Berlinie, następnie przeniósł się do Göttingen, gdzie ostatecznie zakończył swoją wyższą edukację w 1886 r.

W latach 1886-1893 mieszkał w Charlottenburgu, dzielnicy Berlina, gdzie poświęcił się pisaniu swojej pracy doktorskiej, obronionej w 1889 r. a następnie habilitacyjnej. Po uzyskaniu habilitacji w 1892 r. otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego i zaczął wykładać prawo na uniwersytecie w Berlinie. W 1893 ożenił się z Marianne Schnitger, późniejszą feministką.

W 1894 r. otrzymał stanowisko profesora zwyczajnego i katedrę ekonomii politycznej na uniwersytecie we Fryburgu, które piastował do 1897 r. W 1897 przeniósł się na uniwersytet w Heidelbergu, gdzie został profesorem ekonomii i gdzie związał się z neokantowską szkołą badeńską. Po śmierci ojca w 1897 przeżył ciężkie załamanie nerwowe, które na pewien czas przerwało jego karierę naukową.

W 1903 został współwydawcą Archiv für Sozialwissenschaft und Sozialpolitik, w ramach których została wydana jego książka Etyka protestancka i duch kapitalizmu. W 1912 próbował stworzyć centrolewicową partię, która łączyłaby idee socjaldemokratów i liberałów, zamysł ten jednak skończył się niepowodzeniem.

W 1915 został mianowany dyrektorem szpitala wojskowego w Heidelbergu. W 1918 został doradcą Niemieckiej Komisji Rozbrojeniowej w ramach negocjacji przygotowującej grunt pod przyszły traktat wersalski. Mocno obstawał za umieszczeniem w Konstytucji Weimarskiej Artykułu 48, pozwalającego w szczególnych sytuacjach rządzić za pomocą dekretów, który kilkanaście lat później pozwolił Hitlerowi ustanowić dyktaturę.

Na uniwersytet powrócił w 1918 obejmując katedrę w Wiedniu, a następnego roku pierwszą w Niemczech katedrę socjologii w Monachium. W tym mieście spędził resztę życia. Zmarł na zapalenie płuc.

Najważniejsze dzieła Webera to Etyka protestancka a duch kapitalizmu (Die protestantische Ethik und der Geist des Kapitalismus, 1905, wyd. pol. 1994) oraz Gospodarka i społeczeństwo (Wirtschaft und Gesellschaft, 1922, wyd. pol. 2002). Inne dzieła to: „Der Nationalstaat und die Volkswirtschaftspolitik” (1895), „Wahlrecht und Demokratie in Deutschland” (1917), „Gesammelte politische Schriften” (1921) i in.

Jedną z podstawowych zasług Webera jest umocowanie metodologii nauk społecznych. Weber odrzucał pozytywistyczną koncepcję nauk społecznych jako nauk przyrodniczych (której przedstawicielem był np. Auguste Comte). Weber postulował, aby nadać naukom społecznym ścisły i obiektywny charakter poprzez opracowywanie specyficznej dlań metodologii i filozofii nauki (np. koncepcja typów idealnych[2]), opisywanie ich jak najbardziej precyzyjnym językiem (wprowadził wiele do dziś użytecznych pojęć) oraz prowadzenie zakrojonych na szeroką skalę badań historyczno-porównawczych.

Swoją teorię socjologiczną Weber buduje na pojęciu działania. Od innych zachowań ludzkich odróżnia je to, że działający podmiot wiąże z nim subiektywny sens. Operacja rozumienia (Verstehen) jest możliwa tylko w odniesieniu do działań racjonalnych. Weber wierzył jednak, że człowiek w większości przypadków nie zachowuje się racjonalnie. Dlatego też postulował badanie ludzkich zachowań poprzez zestawianie ich z w pełni racjonalnymi i logicznie spójnymi typami idealnymi. Badacz miał wyciągać wnioski na podstawie różnic między typem idealnym, a faktycznym działaniem. W odniesieniu do działań afektywnych, opierających się na stanach uczuciowych, pomocna jest też empatia, do tradycjonalnych zaś - pamięć historyczna.

Pojęcie działania racjonalnego jest kluczem do zrozumienia procesu racjonalizacji, charakterystycznego dla kultury zachodniej. Nastawienie na racjonalność jest tym, co wyróżnia etykę protestancką rozwijaną przez wywodzący się z kalwinizmu purytanizm. W pracy Etyka protestancka i duch kapitalizmu przedstawił pogląd, że to właśnie etyka jest źródłem ekonomicznej przewagi krajów protestanckich nad katolickimi (opublikowana w 2009 roku praca Davide Cantoni nie potwierdziła takiego związku[3][4]).

Weber stawia tezę, że kierunkiem rozwoju społeczeństwa zachodniego jest odchodzenie od tradycji i rozszerzenie obszarów, w których dominuje myślenie i działanie o charakterze racjonalnym. Proces ten Weber określał jako odczarowywanie świata - niszczenie świata opartego na magii. Wyrazem tych przekonań są zwłaszcza analizy Webera dotyczące biurokracji. Słynna jest jego teza o wyższości protestanckich świąt Wielkiej Nocy nad katolickim Bożym Narodzeniem.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Etyka protestancka a duch kapitalizmu
Etyka protestancka a duch kapitalizmu
Max Weber

6,77 (75 ocen i 8 opinii)
Etyka protestancka a duch kapitalizmu
Autor:
Jedna z najważniejszych i najbardziej znanych publikacji niemieckiego socjologa, Maxa Webera. Ukazała się w latach 1904-1905 (najpierw jako seria esejów, później jako książka). Książka jest znaczącą...
czytelników: 262 | opinie: 8 | ocena: 6,77 (75 głosów) | inne wydania: 1
Etyka protestancka i duch kapitalizmu
Etyka protestancka i duch kapitalizmu
Max Weber

7 (5 ocen i 0 opinii)
Etyka protestancka i duch kapitalizmu
Autor:
Książka Maxa Webera Etyka protestancka i duch kapitalizmu należy już do klasyki badań społecznych. Postawiona w niej teza - że narodziny i trwanie kapitalizmu możemy zrozumieć, odwołując do jego podst...
czytelników: 22 | opinie: 0 | ocena: 7 (5 głosów)
Gospodarka i Społeczeństwo
Gospodarka i Społeczeństwo
Max Weber

7,33 (3 ocen i 0 opinii)
Gospodarka i Społeczeństwo
Autor:
Seria: Biblioteka Socjologiczna
Gospodarka i społeczeństwo należy do tych dzieł, których znaczenie historyczne i teoretyczna aktualność są niezmiennie poza jakąkolwiek dyskusją. Uznaje się je za najważniejsze na świecie dzieło socjo...
czytelników: 39 | opinie: 0 | ocena: 7,33 (3 głosy)
Polityka jako zawód i powołanie
Polityka jako zawód i powołanie
Max Weber

7 (7 ocen i 0 opinii)
Polityka jako zawód i powołanie
Autor:
Seria: Demokracja. Filozofia i praktyka
Polityka jako zawód i powołanie (zbiór rozpraw) to analiza problemów istotnych i żywych w każdym społeczeństwie: etyka odpowiedzialności i etyka przekonań a polityka, racjonalizm i wolność, konflikty...
czytelników: 38 | opinie: 0 | ocena: 7 (7 głosów)
Racjonalnośc, władza, odczarowanie
Racjonalnośc, władza, odczarowanie
Max Weber

7,25 (4 ocen i 0 opinii)
Racjonalnośc, władza, odczarowanie
Autor:
Wybór naukowych tekstów Maxa Webera. Historia nauki zalicza go do klasyków socjologii z przełomu XIX i XX wieku, których zasługą jest określenie treści i sprecyzowanie metod badawczych nad rzeczywi...
czytelników: 16 | opinie: 0 | ocena: 7,25 (4 głosy)
Socjologia religii. Dzieła zebrane. Etyka gospodarcza religii światowych
Socjologia religii. Dzieła zebrane. Etyka gospodarcza religii światowych
Max Weber

7 (3 ocen i 0 opinii)
Socjologia religii. Dzieła zebrane. Etyka gospodarcza religii światowych
Autor:
Seria: Socjologia religii
Jest to drugie wydanie monumentalnego dzieła Maxa Webera Socjologia religii. Etyka gospodarcza religii światowych. Poprzednie trzy tomy zostały zebrane w jednym dużym zbiorze. W dziele tym Weber ana...
czytelników: 13 | opinie: 0 | ocena: 7 (3 głosy)
Szkice z socjologii religii
Szkice z socjologii religii
Max Weber

7,5 (4 ocen i 0 opinii)
Szkice z socjologii religii
Autor:
Rozprawy Maxa Webera z socjologii religii stanowi wyjątkowo cenny materiał i źródło badawcze nie tylko do studiów nad problemami socjologii religii i teorii funkcjonowania oraz zmian społeczeństwa jak...
czytelników: 29 | opinie: 0 | ocena: 7,5 (4 głosy) | inne wydania: 1

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

7
135
256
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (5)

Czytelnicy (135)

Cytaty tego autora (3)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd