Morgan Robertson

Amerykański pisarz, wynalazca peryskopu. Jego najbardziej znaną powieścią jest "Futility", znana także jako "The Wreck of the Titan". Opublikowana po raz pierwszy w 1898 opowiada o potężnym okręcie p... Amerykański pisarz, wynalazca peryskopu.

Jego najbardziej znaną powieścią jest "Futility", znana także jako "The Wreck of the Titan". Opublikowana po raz pierwszy w 1898 opowiada o potężnym okręcie pasażerskim zbudowanym w Anglii, nazwanym "Titan", który uważany jest za niezatapialny i nie ma na nim wystarczającej ilości łodzi ratunkowych. W czasie jego trzeciej podróży, w kwietniu, uderza w górę lodową i tonie na północnym Atlantyku. Podobieństwo do katastrofy Titanica jest uderzające. W 1912 Robertson opublikował drugą wersję swojej książki, zmieniając nieco jej treść, aby jeszcze bardziej upodobnić opisaną tam tragedię do tego, co stało się w rzeczywistości.

W 1905 Robertson napisał książkę zatytułowaną "The Submarine Destroyer", w której opisał okręt podwodny używający przyrząd nazwany przez niego peryskopem. Kiedy książka została opublikowana, firma Holland Submarine Company skontaktowała się z autorem, pytając czy idea peryskopu jest praktyczna. W odpowiedzi Robertson pokazał im działający model peryskopu, który został przez niego wcześniej opatentowany. Przedstawiciele firmy odkupili od niego ten wynalazek za 50 000 dolarów.

W 1914 Robertson napisał nowelę pt. "Beyond the Spectrum", która opisywała wojnę pomiędzy Japonią i Stanami Zjednoczonymi. Podobnie jak w przypadku "The Wreck of the Titan", książka "Beyond the Spectrum" zawierała sporo podobieństw do prawdziwych wydarzeń w późniejszej historii konfliktu w czasie Drugiej Wojny Światowej.

Robertson zmarł w pokoju hotelowym po przedawkowaniu narkotyków.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Upadek Tytana
Upadek Tytana
Morgan Robertson

7,3 (10 ocen i 6 opinii)
Upadek Tytana
Życie Johna Rowlanda od lat było dość proste i na swój sposób pozbawione trosk: harował jak wół jako marynarz na statkach pasażerskich, a całość mizernej wypłaty wydawał na podstawowe potrzeby: odzież...
czytelników: 77 | opinie: 6 | ocena: 7,3 (10 głosów) | inne wydania: 1

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
10
66
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (10)

zgłoś błąd zgłoś błąd