Eugenia Ginzburg

Евгения Семёновна (Соломоновна) Гинзбург (ur. 20 grudnia 1904 w Moskwie, zm. 25 maja 1977 tamże) – rosyjska pisarka, matka Wasilija Aksionowa. Ukończyła Kazański Uniwersytet Państwowy, gdzie następn... Евгения Семёновна (Соломоновна) Гинзбург (ur. 20 grudnia 1904 w Moskwie, zm. 25 maja 1977 tamże) – rosyjska pisarka, matka Wasilija Aksionowa.

Ukończyła Kazański Uniwersytet Państwowy, gdzie następnie pracowała. Wyszła za mąż za Pawła Aksionowa - członka władz Tatarskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W 1937 została zatrzymana przez NKWD i przez 730 dni przetrzymywana najpierw areszcie, później w więzieniu w Jarosławiu ( w tzw. izolatorze), latem 1939 skierowana do zespołu łagrów Kołymy. W lutym 1947 odsiedziała dziesięcioletni wyrok, po czym przez kolejne lata została skazana administracyjnie na dożywotnie zesłanie. Po śmierci Stalina została amnestionowana, a w roku 1955 oficjalnie zrehabilitowana.

Swoje losy opisała w książce Stroma ściana. Po bezskutecznych próbach wydania w oficjalnych wydawnictwach sowieckich w początku lat 60. pierwsza część książki została wydana we Włoszech w 1966 w tłumaczeniu angielskim jako Into the Whirlwind. Książka krążyła w ZSRR w samizdacie, po raz pierwszy została oficjalnie opublikowana w ZSRR w 1990. Jest to jedno z najważniejszych świadectw stalinowskiego terroru i najciekawszych dzieł tzw. literatury łagrowej. Obok Warłama Szałamowa i Anatola Krakowieckiego autor najbardziej znanych literackich świadectw obozów Kołymy.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Eugenia_Ginzburg

źródło zdjęcia: http://en.wikipedia.org/wiki/Yevgenia_Ginzburg

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Stroma ściana
Stroma ściana
Eugenia Ginzburg

8,26 (104 ocen i 17 opinii)
Stroma ściana
Wstrząsające wspomnienia Eugenii Ginzburg (1904 lub 1906-1977) z osiemnastu lat tułaczki po stalinowskich więzieniach i obozach pracy. Są to także jedne z nielicznych literackich świadectw obozowej rz...
czytelników: 448 | opinie: 17 | ocena: 8,26 (104 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
119
324
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (3)

Czytelnicy (119)

Cytaty tego autora (26)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd