Jacek Klinowski

(prof. dr hab. Jackek Klinowski)

Polski fizykochemik, profesor University of Cambridge. Po doktoracie nauk chemicznych, w roku 1968 Prof. Klinowski wyjechał do Wielkiej Brytanii gdzie podjął prace najpierw w Uniwersytecie Aberdeen w... Polski fizykochemik, profesor University of Cambridge.
Po doktoracie nauk chemicznych, w roku 1968 Prof. Klinowski wyjechał do Wielkiej Brytanii gdzie podjął prace najpierw w Uniwersytecie Aberdeen w Szkocji, później w Imperial College w Londynie, a następnie w Uniwersytecie w Cambridge, gdzie kilka miesięcy temu przeszedł na emeryturę jako Professor of Chemical Physics. Ważnym etapem jego pracy naukowej była posada w Imperial College w Londynie, pod kierunkiem Profesora R.M. Barrera, który stworzył nowoczesna chemię zeolitów. Tutaj przypomnę, że zeolity są krystalicznymi glinokorzemianami o uporządkowanym systemie mikroporów. Zeolity należą do najważniejszych katalizatorów w przemyśle rafineryjnym: 8 na 9 procesów katalitycznych w rafineriach jest katalizowane właśnie przez zeolity. Ponadto, zeolity są bardzo ważnymi adsorbentami i wymieniaczami jonowymi. Prof. Klinowski był jednym z pionierów metody badania katalizatorów zeolitycznych za pomocą nowej – jak na owe czasy – metody spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego z rotacją próbki pod kątem magicznym (MAS NMR). Metoda ta znalazła powszechne zastosowanie w badaniach ciał stałych, także i zeolitów. Prawie wszystkie współczesne publikacje dotyczące chemii zeolitów (a takich prac rocznie ukazuje się kilka tysięcy) zawierają wyniki badań MAS NMR. Oprócz zeolitów Prof. Klinowski badał także różne minerały oraz materiały ceramiczne, biologiczne i inne. Na przykład, badania NMR zmineralizowanej tkanki mózgowej osób chorych na chorobę Alzheimera wykazały po raz pierwszy obecność glinu w układzie nerwowym człowieka. Należy wspomnieć, że Prof. Klinowski podjął pierwsze spektroskopowe badania nieorganicznych depozytów w żywych organizmach.

źródło opisu: https://www.uj.edu.pl/documents/10172/96345efc-8768-4a8c-a1db-1f85e6a97263

źródło zdjęcia: http://people.utm.my/aishah/files/2016/12/2016_J_Klinowski.png

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Podstawy magnetycznego rezonansu jądrowego
Podstawy magnetycznego rezonansu jądrowego
Jacek Hennel, Jacek Klinowski

0 (0 ocen i 0 opinii)
Podstawy magnetycznego rezonansu jądrowego
Autorzy przedstawiają podstawowe zagadnienia mechaniki kwantowej oraz mechaniki statystycznej (rozdz. 1). Stanowią one punkt wyjścia do teoretycznego opisu zachowania się momentu magnetycznego jądra a...
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
0
1
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (0)

Lista jest pusta

zgłoś błąd zgłoś błąd