Ewa Stryczyńska-Hodyl

Studiowała lituanistykę i obroniła doktorat na UAM, habilitowana w 2010 roku Jest kierownikiem Zakładu Badań Porównawczych nad Kulturą w IJ. Zajmuje się literaturoznawstwem bałtyckim (litewskim i łote... Studiowała lituanistykę i obroniła doktorat na UAM, habilitowana w 2010 roku Jest kierownikiem Zakładu Badań Porównawczych nad Kulturą w IJ.
Zajmuje się literaturoznawstwem bałtyckim (litewskim i łotewskim), rozwojem obu literatur od początku piśmiennictwa po współczesność, szczególnie okresem międzywojnia (awangarda, neoromantyzm) i sytuacją po II wojnie światowej (literatura emigracyjna i drugiego obiegu). Poza literaturą w kręgu jej zainteresowań pozostaje folklor i mitologia Bałtów. Efektem tego zainteresowania jest m.in. monografia Diabeł w literaturze litewskiej i łotewskiej od połowy XIX do połowy XX wieku (podstawa w przewodzie habilitacyjnym) oraz referaty i artykuły poświęcone roli, jaką folklor odegrał i odgrywa w rozwoju obu literatur i szeroko rozumianej kulturze regionu. Folklorowi, a potem mitologii Bałtów poświęcone były jej wykłady na Wydziałowym Studium Doktoranckim (2010; 2012).
Tym, co pozwoliło jej dokonać wyboru drogi naukowej była fascynacja niezwykle ważną dla kultury litewskiej baśnią o królowej węży. Zauroczenie zrodziło głębsze zainteresowanie folklorem, potem literaturą i kulturą oraz mitologią. Pasjonujące jest, z jednej strony, zakorzenienia literatury i kultury Bałtów w folklorze, z drugiej – fakt, że folklor bałtycki jest jednym ze źródeł badań nad mitologią.
Praca zawodowa sprawia jej tyle radości, że nazywa ją… swoim hobby.

źródło opisu: http://ij.amu.edu.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Diabeł w literaturze litewskiej i łotewskiej od połowy XIX wieku do połowy XX wieku
Diabeł w literaturze litewskiej i łotewskiej od połowy XIX wieku do połowy XX wieku
Ewa Stryczyńska-Hodyl

0 (0 ocen i 0 opinii)
Diabeł w literaturze litewskiej i łotewskiej od połowy XIX wieku do połowy XX wieku
Autorka analizuje funkcjonowanie obrazów diabła w literaturze Litwy i Łotwy, śledzi wpływy, jakim podlegały obie literatury. Szczególnie podejmuje próbę określenia wpływu protestantyzmu i katolicyzmu...
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
0
2
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (0)

Lista jest pusta

zgłoś błąd zgłoś błąd