rozwińzwiń

Polszczyzna na co dzień

Okładka książki Polszczyzna na co dzień Mirosław Bańko
Okładka książki Polszczyzna na co dzień
Mirosław Bańko Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN językoznawstwo, nauka o literaturze
852 str. 14 godz. 12 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2022-03-14
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
852
Czas czytania
14 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301220242
Tagi:
język polski polonistyka polszczyzna poprawny język lingwistyka
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
126
118

Na półkach:

Do dzisiejszej kawki polecam Wam prawdziwą KSIĘGĘ języka polskiego. ,,Polszczyzna na co dzień' autorstwa Mirosława Bańko od @pwnwydawnictwo
to chyba najgrubsza książka w naszej biblioteczce.

Na ponad 800 stronach tego poradnika znajdziecie szereg informacji o tym, jak wypowiadać się i pisać poprawnie oraz o ogólnych zasadach wypowiedzi w poszczególnych sytuacjach.

Pozycja ta będzie bardzo przydatna zarówno dla studentów polonistyki, jak również do osób zajmujących się dziennikarstwem, redagowaniem tekstów i wszelkiego rodzaju wystąpieniami publicznymi. Obejmuje ona bardzo szeroki zakres zagadnień związanych z naszym językiem- dotyka zarówno kwestii gramatyki, stylistyki, retoryki, a także ortografii i etyki słowa.

Książka podzielona jest na 10 rozdziałów, w których przeczytamy o kanonach stylu komunikatywnego, stylistyce, gramatyce, cechach dobrego mówcy, grzeczności językowej, zasadach komunikacji internetowej, zasadach pisowni i interpunkcji oraz o zasadach opracowywania tekstów. Na końcu znajdziemy wzory tekstów użytkowych takich jak CV, opinia czy protokół.

Co ciekawe, książka ta miała się pierowtnie nazywać ,,Polszczyzna publiczna. Vademecum".

Do dzisiejszej kawki polecam Wam prawdziwą KSIĘGĘ języka polskiego. ,,Polszczyzna na co dzień' autorstwa Mirosława Bańko od @pwnwydawnictwo
to chyba najgrubsza książka w naszej biblioteczce.

Na ponad 800 stronach tego poradnika znajdziecie szereg informacji o tym, jak wypowiadać się i pisać poprawnie oraz o ogólnych zasadach wypowiedzi w poszczególnych sytuacjach....

więcej Pokaż mimo to

avatar
259
109

Na półkach:

Ostatnio zasypuję was recenzjami książek z Wydawnictwa Naukowego PWN. Dziś również przedstawię wam publikację tego wydawnictwa, która dumnie stoi na mojej półce. Polszczyzna na co dzień pod redakcją Mirosława Bańko okazała się dla mnie wyjątkowo przydatnym tytułem.

Książka ta uraczy nas bardzo szczegółowym spisem treści. Odważę się napisać, że może być on często ratunkiem, gdy potrzebujemy szybko znaleźć informacje, które nas interesują. Książka podzielona jest na dziesięć rozdziałów, w których znajdziemy m.in. zasady pisowni, interpunkcji, komunikacji internetowej, jak również ABC stylistyki, gramatyki, dobrego mówcy. Każdy z tych rozdziałów jest wnikliwie omówiony.

W tej publikacji najwspanialsze jest to, że nie jest ona przeznaczona dla konkretnej grupy osób. Śmiało mogą z niego korzystać uczniowie liceum, studenci, a nawet politycy czy urzędnicy (co by szczególnie się niektórym przydało). Vademecum to jest przydatne w wielu kwestiach językowych, z którymi borykamy się każdego dnia, np. gdy musimy napisać list, podanie, skargę czy wypowiedzieć się na forum. Jak widzicie, poprawna polszczyzna jest nam potrzebna na każdym kroku, gdyż o nas świadczy. Polszczyzna na co dzień przychodzi nam na pomoc i sprawia, że nie ośmieszymy się przed naszym odbiorcą.

Tak jak w przypadku Poprawnie po polsku, nad tą książką również pracowało wielu językoznawców. Każdy rozdział opracowany jest przez kogoś innego, a niekiedy dowiadujemy się, że ta sama osoba pracowała również nad treścią innego rozdziału. Pierwszy z nich pozwoli nam nauczyć się dobrego stylu, dzięki któremu nasze teksty czytane będą chętniej. Przyznam, że rozdział ten bardzo mi się spodobał. Dzięki panu Adamowi Wolańskiemu otrzymałam wiele przydatnych informacji i wskazówek, jak lepiej pisać. Niekiedy byłam również zdziwiona, szczególnie gdy autor wspominał o zdaniach, które lepiej napisać w innej formie. Rozdział ten zawiera wiele pomocnych przykładów.

Bardzo istotne dla mnie okazały się również działy zawierające zasady pisowni i interpunkcji, z których wyniosłam cenne informacje. Natomiast bardzo przydatnym działam, którego nie spodziewałam się zastać w tym Vademecum, okazał się ten zatytułowany: „Zasady komunikacji internetowej”. Odwołuje się on do palącego problemu pisowni używanej w Internecie. Znajdziemy tutaj porady, jak pisać np. e-maile. Bardzo ciekawym rozdziałem jest również ABC grzeczności językowej. Małgorzata Marcjanik napisała o tym, jak zachować zasady grzeczności językowej w najróżniejszych sytuacjach, rozpoczynając od biznesowych, a kończąc na tych w windzie.

Kolejnymi bardzo pomocnymi rzeczami są wzory tekstów użytkowych. Każdy przecież wie, że najprościej uczyć się na przykładach, dlatego na końcu tej obszernej książki znajdziemy dziesiątki przykładów e-maili, listów, protokołów itp.

Warto polecić tę publikację każdemu, kto pragnie w praktyczny sposób poznać podstawowe formy pisania różnych dokumentów, ale również poprawności wypowiadania się na forach czy czatach.

www.czytanie-najlepsza-nauka.blogspot.com

Ostatnio zasypuję was recenzjami książek z Wydawnictwa Naukowego PWN. Dziś również przedstawię wam publikację tego wydawnictwa, która dumnie stoi na mojej półce. Polszczyzna na co dzień pod redakcją Mirosława Bańko okazała się dla mnie wyjątkowo przydatnym tytułem.

Książka ta uraczy nas bardzo szczegółowym spisem treści. Odważę się napisać, że może być on często...

więcej Pokaż mimo to

avatar
982
535

Na półkach: ,

Niezbędnik polonisty, gorąco polecam :)

Niezbędnik polonisty, gorąco polecam :)

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  233
 • Przeczytane
  41
 • Posiadam
  21
 • Chcę w prezencie
  8
 • Językoznawstwo
  5
 • Teraz czytam
  4
 • Edytorstwo
  3
 • Język polski
  2
 • O tłumaczeniach
  1
 • POSIADAM
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polszczyzna na co dzień


Podobne książki

Okładka książki Retoryka Marta Bartowska, Agnieszka Budzyńska-Daca, Piotr Wilczek
Ocena 7,0
Retoryka Marta Bartowska, Ag...
Okładka książki Czytanie Grabińskiego Bogusław Bakuła, Dariusz Brzostek, Michał Budak, Krzysztof Grudnik, Wojciech Gutowski, Tomasz Kaliściak, Eliza Krzyńska-Nawrocka, Monika Kulesza, Joanna Majewska, Marcin Mierzejewski, Ewa Mikuła, Jacek Piekiełko, Paweł Pietrzak, Mariusz Polowy, Tadeusz Sławek
Ocena 7,9
Czytanie Grabi... Bogusław Bakuła, Da...
Okładka książki Stefan Grabiński: Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje Rajmund Bergel, Maksymilian Bienenstock, Józef Birkenmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Emil Breiter, Janina Brzostowska, Kazimierz Czachowski, Stanisław Czosnowski, Zdzisław Dębicki, Henryk Drzewiecki, Wilhelm Feldman, Stefan Grabiński, Michalina Grekowicz, Krzysztof Grudnik, Wilam Horzyca, Emil Igel, Zbigniew Irzyk, Karol Irzykowski, Józef Jedlicz, Zygmunt Kisielewski, Stefan Kołaczkowski, Edward Kozikowski, Kazimierz Krobicki, Stefan Krzywoszewski, Jan Lechoń, Stanisław Maykowski, Jan Nepomucen Miller, Tadeusz Michał Nittman, Jan Parandowski, Stanisław Pieńkowski, Leon Piwiński, Jerzy Eugeniusz Płomieński, Władysław Pniewski, Władysław Rabski, Zygmunt Sarnecki, Tadeusz Sinko, Tymon Terlecki, Kazimierz Wierzyński, Jan Zahradnik, Henryk Zbierzchowski, Zdzisław Żygulski
Ocena 7,8
Stefan Grabińs... Rajmund Bergel, Mak...

Przeczytaj także