Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/7192/festiwal-milosza-startuje-juz-dzis

Festiwal Miłosza startuje już dziś!

  wartościowy tekst

Wykłady, koncerty, warsztaty – Festiwal Miłosza umożliwia smakowanie języka poezji w różnych wymiarach. Domeną krakowskiego święta poezji jest jednak bezpośrednie spotkanie twórcy i czytelnika. Spotkania kameralne, intymne, ale także z rozmachem – w tym roku wieczory poetyckie odbędą się w pięknej scenerii Synagogi Tempel i kościoła św. Marcina.

To właśnie relacja poety z czytelnikiem stanowi rdzeń Festiwalu Miłosza, wywodzącego się z tradycji spotkań poetów Wschodu i Zachodu. Festiwal Miłosza daje możliwość zapytania o twórcze inspiracje, ale jest także szansą na wysłuchanie poetów czytających własne wiersze. Pierwszego dnia Festiwalu podczas Wieczoru w Synagodze zaprezentują swoją twórczość: Breyten Breytenbach, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Ashur Etwebi, Jerzy Kronhold, Piotr Matywiecki, Agnieszka Mirahina, Przemysław Owczarek, Tadeusz Pióro, Joanna Roszak i Olga Siedakowa. Gospodarzem tego niezwykłego spotkania będzie Jerzy Illg.

Następnego dnia poetyckie na uczestników czekają kolejne poetyckie konfrontacje. Krzysztof Siwczyk będzie pytał Ashura Etwebi o walkę poezji z reżimem i o związki medycyny z literaturą. Olga Siedakowa opowie Adamowi Pomorskiemu, jak w jej wierszach łączy się metafizyka z codziennością. Agnieszka Mirahina, Bartłomiej Majzel, Tadeusz Pióro, Przemysław Owczarek opowiedzą Annie Kałuży, czym są dla nich „Wiersze w podróży”. Drugi dzień Festiwalu zakończy się wieczorem poetyckim w kościele św. Marcina. Swoje wiersze przeczytają Kacper Bartczak, Stefan Hertmans, Barbara Klicka, Aldona Kopkiewicz, Bartłomiej Majzel, Michael Ondaatje, Piotr Przybyła i Julia Szychowiak. Spotkanie poprowadzi Wojciech Bonowicz, a wzbogaci je akompaniamentem muzycznym wybitny kontrabasista Marcin Oleś.

W sobotę 11 czerwca z czytelnikami spotka się Breyten Breytenbach. Z tym wybitnym południowoafrykańskim twórcą rozmawiać będzie Jerzy Koch. Stefan Hertmans – jeden z najbardziej cenionych poetów języka niderlandzkiego, w Polsce najbardziej znany jako autor książki „Wojna i terpentyna”. Z poetą i pisarzem porozmawia Sławomir Paszkiet. O brzmienie „Wierszy z niedaleka” zapyta polskich poetów Paweł Kaczmarski. Odpowiadać będą Barbara Klicka, Aldona Kopkiewicz, Piotr Przybyła i Kacper Bartczak. Tego samego dnia Hatif Janabi porozmawia z Adonisem – o skomplikowanej tożsamości poety, rozpiętej między kulturą arabską a zachodnią.

Spotkanie z tegorocznymi laureatami nagrody im. Wisławy Szymborskiej rozpocznie finałowy dzień Festiwalu Miłosza. Potem Bronisław Maj razem ze swoimi gośćmi będzie wspominał Zdzisława Jaskułę – zmarłego w ubiegłym roku tłumacza, poetę i dyrektora Teatru Nowego w Łodzi. Wspomnieniami będą się dzielić: Sława Lisiecka – żona twórcy i tłumaczka oraz Krzysztof Siwczyk, Jerzy Jarniewicz i Joanna Orska.

Tego dnia Agata Hołobut zapyta Michaela Ondaatje o wpływ wielokulturowych korzeni na jego poezję. Z kolei polscy poeci Jerzy Kronhold, Piotr Matywiecki, Joanna Roszak i Julia Szychowiak opowiedzą Marcie Koronkiewicz o „Wierszach w słowach i ciszy”. O książce „Nie dam ci siebie w żadnej postaci” (Lokator 2016), której premiera odbędzie się podczas Festiwalu, opowie Pawłowi Matywieckiemu Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.

Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury zapraszają do wspólnej podróży z poetami po mapie, której szlaki wyznaczają wersy wierszy i kolejne strony tomików.

Więcej informacji o Festiwalu na www.miloszfestival.pl.

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym Festiwalu.

Powiązane treści:
5. Festiwal Miłosza „Piesek przydrożny”

Poezja podróży, poezja wygnania – pod takimi hasłami przewodnimi odbędzie się 5. edycja Festiwalu Miłosza, która potrwa od 9 do 12 czerwca, gromadząc w Mieście Literatury UNESCO najwybitniejszych poetów z polski i z zagranicy, twórców rozmaitych języków i światopoglądów, a także tłumaczy literatury, filozofów, intelektualistów, miłośników poezji.więcej
Znamy program 5. edycji Festiwalu Miłosza

Pochwała podróży, żywotności i ruchu, ale także rozterki emigracji i dramat ucieczki. Te wielkie tematy współczesności są bliskie twórcom z całego świata, którzy od 9 do 12 czerwca zatrzymają się w swojej wędrówce i wezmą udział w 5. Festiwalu Miłosza w Krakowie pt. „Piesek przydrożny”. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem krakowskiego święta poezji.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2103
LubimyCzytać
09-06-2016 11:19
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Wzgórze psów

Trochę czasu mi zajęło przeczytanie tej książki...nie wciągnęła mnie od razu. Ale to nic, bo ta książka to maraton. Na początku wiadomo dobry start, p...

zgłoś błąd zgłoś błąd