Znalezione w Ninatece: Między nami dobrze jest

LubimyCzytać LubimyCzytać
17.12.2015

Każdy chce jakoś nie żyć, pisze Dorota Masłowska w swoim dramacie. Dziś w naszym audio-wizualnym cyklu o jej sztuce zrealizowanej przez Grzegorza Jarzynę i nazwanej przez niego „tragikomedią wirtualną o polskiej rzeczywistości”.

Znalezione w Ninatece: Między nami dobrze jest

Między nami dobrze jest to dramat Doroty Masłowskiej, napisany na zamówienie Teatru Rozmaitości w Warszawie i Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie, opublikowany w 2008 roku. Rzecz dzieje się w Polsce, w Łodzi lub w Wałbrzychu lub w familokach na Dolnym Śląsku, lecz zdjęcia kręcone są częściowo na Litwie, częściowo w Katowicach. Bohater Jasiek mieszka w radioaktywnym bloku. Pewnego dnia jego pijany ojciec górnik, zataczając się na stary poniemiecki kredens z witrażykami, łamie sobie obie ręce i obie nogi. Dla rodziny Jaśka zaczynają się ciężkie czasy. Aby utrzymać umierającą na raka rodzinę, chłopak jest bezrobotny i wpada w złe środowisko. Wszędzie przemoc, ponure ugory blokowisk, wyciekające baterie, palące się rowery, komputerowe symulacje hołd. To właśnie na jednej z nich bohater zauważa głuchą i ślepą, ale całkiem do rzeczy wyglądającą Monikę, która melankolijnie grzebie patykiem w osypujących się pikselach. Zaprzyjaźnia się z nią. Razem zbierają złom na uranowych ugorach upadającej Stoczni Gdańskiej, którą świetnie nam zresztą ograł Czarnobyl. Monika uczy go dostrzegać to, czego w naszym zabieganym, cotygodniowym trybie życie nie widzimy my, ludzie normalni. Niestety w tym samym czasie brat Jaśka zachorowuje na białaczkę. Lecz on bierze los w swoje ręce.

Reżyser teatralny Grzegorz Jarzyna zrealizował dramat Masłowskiej, określany przez niego „tragikomedią wirtualną o polskiej rzeczywistości”, w formie adaptacji filmowej. W efekcie powstał błyskotliwy, ironiczny spektakl o polskiej tożsamości, będący opowieścią o polskim społeczeństwie czasu transformacji i po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Jest to sztuka pełna groteskowych dialogów zaczerpniętych z popkultury, języka reklam, kolorowych czasopism i stereotypów narodowych. Występują w niej: Danuta Szaflarska, Roma Gąsiorowska, Agnieszka Podsiadlik, Aleksandra Popławska, Magdalena Kuta, Maria Maj, Katarzyna Warnke, Rafał Maćkowiak i Adam Woronowicz.

Spektakl Jarzyny rozgrywa się w Warszawie, w biednym mieszkaniu wielopokoleniowej rodziny złożonej z kobiet: Osowiałej Staruszki („Ech, pamiętam ten dzień, w którym wybuchła wojna”), jej córki Haliny, pracującej w hipermarkecie, oraz jeżdżącej na butorolkach wnuczki, czyli Małej Metalowej Dziewczynki. Z tą trójką i ich sąsiadką Bożeną konfrontowane są młode celebrytki, a także Aktor oraz reżyser filmowy. Wszyscy prowadzą iluzoryczne życie pośród kaskad nieznośnej nowomowy kształtowanej przez programy telewizyjne i tabloidowe czasopisma. Wstydzą się zarówno swego rodowodu społecznego, jak i obecnego statusu, starając się udawać kogoś innego.

Obejrzyjcie fragment sztuki:

Fragment spektaklu „Między nami dobrze jest” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, TR Warszawa (2014) udostępniony dzięki uprzejmości serwisu Ninateka.pl.

Przedstawienie – obok spektaklu T.E.O.R.E.M.A.T. wg Pier Paola Pasoliniego – było drugim artystycznym sukcesem Jarzyny odnotowanym w 2009 roku, odniesionym w trudnym momencie TR Warszawa – niedługo po tym, gdy część zespołu przeniosła się do powstającego Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego. Obie realizacje przyniosły Jarzynie Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu 2008/2009, a za film „Między nami dobrze jest” twórca został wyróżniony w 2015 roku Nagrodą im. Stanisława Różewicza podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

Zachęcamy do obejrzenia całego spektaklu w serwisie Ninateka.pl.

Spektakl „Między nami dobrze jest” stanowi część nowo powstałej Kolekcji teatralnej serwisu Ninateka.pl – pierwszego miejsca w internecie, gdzie udostępniane będą najważniejsze rejestracje teatru radiowego i telewizyjnego. Polski teatr audiowizualny to w tej chwili parę tysięcy zarejestrowanych przedstawień i jeszcze więcej słuchowisk. Dla użytkowników internetu oznacza to, że mistrzowie sceny od dziś są na wyciągnięcie ręki.

Za udostępnienie materiałów dziękujemy serwisowi Ninateka.pl.  


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Meszuge 17.12.2015 23:08
Czytelnik

Poradzimy sobie sami bez spektaklu między nami...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
behemot 17.12.2015 22:23
Czytelnik

Przyznam, że nigdy nie lubiłem twórczości pani Masłowskiej, będącej w moim przekonaniu kolażem pustych, groteskowych grepsów, zbierających się w przypadkowe zbitki –na kształt zlepek odpadów sypiących się z przepełnionego śmietnika.
Sztuki nie obejrzałem w całości, ponieważ ostatnio akurat nie zrobiłem nikomu nic złego i nie widzę powodu, aby się maltretować. Początek, oraz...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 17.12.2015 13:45
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post