Między nami dobrze jest

Okładka książki Między nami dobrze jest
Dorota Masłowska Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża literatura piękna
2008-01-01
978-83-89603-60-9
dramat

więcej Więcej

Dużo mądrych myśli, świetna charakterystyka trzech pokoleń, uprzedzeń i ogółu naszego społeczeństwa. Z drugiej strony chwilami trudno było mi wychwycić sens niektórych scen, niektórych wypowiedzi. Cóż... to kolejna książka, do której najwyraźniej trzeba wrócić i odkrywać.

w końcu się przekonałam.
a jak już chwyciło, to mocno.

Najbardziej lubię to jak Masłowska potrafi dostrzec w naszej codzienności to co mówimy i traktujemy tak poważnie, a gdy tylko widzimy to z dystansu, dostrzegamy jak bardzo niepoważnie i śmiesznie brzmimy.

No cóż... tekst MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST oszołamia, śmieszy, zaskakuje, tworzy przestrzeń abstrakcyjną, dziwaczną, dramatyczną. Zwyczajnie otrzymyjemy brakcje słowne, czy też kondensaty podprogowej ekspresji ściśle dobranych zbitek wyrazowych nie tylko wprost z magazynów, folderów i katalogów oraz reklam i ulotek. Eksperyment i słowotok, ale nie bez sensu, atakuje nas...

Świetna zabawa słowem (jak zawsze), choć spektakl nieco lepszy. Scena bombardowana - według mnie zbędna (najwyraźniej według Grzegorza Jarzyny również).

Celna i uszczypliwa. Masłowska w klasycznym wydaniu, bawi się słowem, dyryguje wykładnią polskiej kompleksowości, odwołując się do mentalności naszego społeczeństwa, które do dzisiaj nie powstało z gruzów II wojny światowej. Zaprezentowanie w filuterny sposób różnic pokoleniowych, różnorodności emocjonalnej, języka i cech jednostki, Polaka (egoizm czy zazdrość) wydaje się...

Bardzo trafny dramat, o braku. Braku wszystkiego: języka, pokoju, zrozumienia, wspólnego przeżycia, spójności, wrażliwości, umiaru.
To krzywe zwierciadło, w którym każdy z nas może się przejrzeć i smętnie uśmiechnąć.

Dziś bardzo ważna i dająca do myślenia. Polecam.

Masłowską albo się kocha albo nienawidzi. Cudowna zabawa groteską.

Ach ta Masłowska, ileż to ja o niej słyszałem!

I w końcu się doczytałem. Nikogo nie zostawia obojętnym, to pewne.

Co tu wyczytałem?
Wątki: nieporozumienia (międzypokoleniowego?), historii Polski, artysty (no jakbym Wesele czytał!), polityki, tolerancji, mediów, kapitalizmu - Polski w ogóle.

Polska w dużych dawkach. W oparach absurdu. Absurd ciężko ocenić. Bo to słaby...

• Literatura polska
  • Chcę w prezencie