Premiery książkowe zima 2016

LubimyCzytać LubimyCzytać
21.12.2015

Skoro dziś jest 21 grudnia, to znaczy, że jutro przychodzi zima. I co prawda za oknem ciągle „jesienne szarugi”, a o śniegu i mrozie możemy pomarzyć, to nie zmienia to faktu, że dni nadal są krótkie, a wieczory zachęcają do zaszycia się z książką pod kocem (i kotem). Przygotowaliśmy dla Was mały przegląd tytułów, na które warto czekać tej zimy!

Premiery książkowe zima 2016

Aż sześć z zaprezentowanych tytułów to kolejne części cyklu - tak więc, jeśli podobały wam się wcześniejsze części „Królów przeklętych”, wciągnęła Was „Ekspozycja” Mroza, Zyga Maciejewski to Wasz najlepszy kumpel i ze zniecierpliwieniem czekacie na powrót Cormorana Strike, to mamy dla Was dobrą wiadomość - wszystkie te kontynuacje ukażą się już w styczniu! Trzy z prezentowanych zapowiedzi są tak gorące, że jeszcze nawet okładek nie mają, o dokładnej dacie premiery nie wspominając - ale jak tylko je poznamy niezwłocznie uzupełnimy dane w serwisie.

Aleja tajemnic John Irving, tłumaczenie: Magdalena Moltzan-Małkowska; Prószyński i S-ka 7 stycznia

„Aleja tajemnic” to 14 powieść John Irvinga, nad którą pracował ponad 25 lat.

Czternastoletni Juan Diego, który urodził się i dorastał w Meksyku, ma młodszą siostrę Lupe, która myśli, że zna przyszłość, zwłaszcza swoją i brata. Jest telepatką, czyta w myślach i umie bezbłędnie rozszyfrować przeszłość większości ludzi, z którymi ma do czynienia. Z przyszłością różnie bywa, ale wyobraźcie sobie, co czuje dziewczynka, która myśli, że wie, co czeka ją lub osobę, którą najbardziej kocha. Do czego się posunie, aby odwrócić bieg przeznaczenia? Z wiekiem, szczególnie w snach i wspomnieniach, żyjemy przeszłością. Bywa, iż żyjemy nią bardziej niż tym, co otacza nas w chwili obecnej. Po latach Juan Diego wyruszy w podróż na Filipiny, ale będą mu towarzyszyć sny oraz wspomnienia z dzieciństwa i czasów dorastania; to w nich jest najbardziej żywy. Los naznaczył go swoim piętnem, opisuje John Irving Juana Diego. Ciąg zdarzeń, ogniwa naszego życia – to wszystko, co wiedzie nas tam, dokąd zmierzamy, szlaki, którymi podążamy do końca, to, czego się spodziewamy i nie spodziewamy, może stać pod znakiem zapytania, trwać niewidoczne, albo rzucać się w oczy.
„Aleja tajemnic” to opowieść o tym, co spotyka Juana Diego na Filipinach, gdzie wydarzenia z przeszłości – z Meksyku – ścierają się z tym, co ma dopiero nastąpić.

Królowie przeklęci tom 3 Maurice Druon, tłumaczenie: Adriana Celińska, Wydawnictwo Otwarte 11 stycznia

Trzeci tom cyklu Królowie przeklęci ukaże się zaraz na początku stycznia. Zawiera powieści: „Lew i lilie” i „Kiedy król gubi swój kraj”. W Królach przeklętych jest wszystko. Królowie z żelaza, zamordowane królowe, bitwy i zdrady, kłamstwa i żądze, oszustwa, rywalizacja rodów, klątwa templariuszy, podmieniane niemowlęta, wilczyce, grzech i miecze, wielka dynastia skazana na upadek… A to wszystko (no, prawie wszystko) zaczerpnięte żywcem z kart historii. I wierzcie mi: rody Starków i Lannisterów nie mogą się nawet równać z Kapetyngami i Plantagenetami. Bez względu na to, czy jesteś historycznym geekiem czy miłośnikiem fantastyki, od książek Druona nie będziesz się mógł oderwać. To prawdziwa gra o tron. Jeśli lubisz Pieśń lodu i ognia, pokochasz Królów przeklętych. George R.R. Martin Patronat LC

Zero Marc Elsberg, tłumaczenie:  W.A.B. 13 stycznia

Podobał Wam się „Blackout”? To tak samo zachwyci Was najnowsza książka Marca Elsberga zatytułowana „Zero”. Londyn. Podczas pościgu zostaje zastrzelony młody chłopak. Cynthia Bonsanth, dziennikarka, próbuje wyjaśnić jego śmierć. Trop wiedzie do popularnej platformy internetowej Freemee, która specjalizuje się w gromadzeniu i analizowaniu danych, obiecując milionom swoich użytkowników lepsze, obfitujące w sukcesy życie. Jednak ktoś ostrzega stawiającą pierwsze kroki w wirtualnej rzeczywistości dziennikarkę przed Freemee i jej potęgą, a tym kimś jest Zero, jeden z najbardziej aktywnych użytkowników sieci. Im szersze kręgi zatacza dziennikarskie śledztwo, tym większe niebezpieczeństwo grozi Cynthii. Ale w świecie pełnym kamer, terminali płatniczych i smartfonów ucieczka okaże się niemożliwa. Patronat LC

Zmuś mnie Lee Child, tłumaczenie: Jan Kraśko, Wydawnictwo Albatros, 13 stycznia

Dwudziesta powieść z Jackiem Reacherem. 195 cm wzrostu, ok. 100 kg żywej wagi, 127 cm w klatce piersiowej. Były żandarm wojskowy, bez prawa jazdy, adresu i osób na utrzymaniu. Potężny i inteligentny gość, który z przyjemnością wymierza sprawiedliwość, a potem odchodzi w stronę zachodzącego słońca. Zazwyczaj sam, ale tym razem jest nieco inaczej…

Przypominamy, że do 24 grudnia możecie zadać pytanie autorowi!

Przewieszenie Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia 13 stycznia

Kontynuacja brawurowej „Ekspozycji”. Podhalem wstrząsa seria wypadków w górach. Początkowo czarna passa wydaje się jedynie ciągiem pechowych zdarzeń, jednak śledczy ostatecznie odkrywają związek między ofiarami. Każe on sądzić, że ktoś morduje turystów na szlakach.
Dochodzenie prowadzi komisarz Forst. Szybko zdaje sobie sprawę z tego, że zabójstwa powiązane są ze sprawą, nad którą pracował z Olgą Szrebską. Zaczyna tropić mordercę, zbierając okruchy informacji, które ten zdaje się z premedytacją zostawiać.
Kiedy zbliża się do rozwiązania sprawy, doganiają go upiory z przeszłości. Wiktor Forst będzie musiał stawić czoła nie tylko człowiekowi, którego ściga, ale także ludziom gotowym zrobić wszystko, by go pogrążyć.

Ginekolodzy Jürgen Thorwald, tłumaczenie: Anna Wziątek, Wydawnictwo Marginesy, 13 stycznia

Pierwsze światowe wydanie z pełnym tekstem najbardziej kontrowersyjnej książki Jürgena Thorwalda.

Właściwy rozwój ginekologii przypada na wiek XIX i XX, gdy wprowadzono nowoczesne, jak na ówczesne czasy, metody diagnostyczne i operacyjne. Zanim to nastąpiło – trwał horror. Ginekolodzy, czy jak ich nazywano „damscy rzeźnicy”, prześcigali się w wykonywaniu zabiegów, które tylko pozornie przynosiły poprawę, a pokazowe operacje chirurgiczne i sprawne posługiwanie się skalpelem bardziej służyły sławie medyków niż zdrowiu pacjentek, które zbyt często kończyły na cmentarzu. Konserwatyści wołali, że kobieta ma rodzić w bólu, bo tak napisano w Biblii. I że badanie powinno być przyzwoite, więc lekarz nie mógł złamać tabu i zobaczyć nagiej pacjentki. Prekursorom nowoczesnej diagnostyki nie było łatwo. Gdy pojawiali się lekarze chcący ulżyć chorym kobietom, stawali się tematem kpin, tracili prawo wykonywania zawodu, a nawet trafiali przed sąd.
Autor w tej książce po raz pierwszy wystąpił przeciwko lekarzom. Nie szczędzi gorzkich słów tym, którzy nauki Kościoła, nierzadko stojące w sprzeczności z medycyną i zdrowym rozsądkiem, przedkładali nad dobro pacjentek. Pisał: „Ginekolodzy będą książką prowokacyjną. Opowiada ona o brutalności wielu lekarzy, ich wrogości do kobiet, kulcie macicy, któremu się oddawali, nawet jeśli kobieta musiała umrzeć z tego powodu”.

 

Żniwa zła Robert Galbraith, tłumaczenie: Anna Gralak, Wydawnictwo Dolnośląskie, 15 stycznia

Również fani J.K. Rowling aka Robert Galbraith mogę zacierać ręce – trzecia część serii o detektywie Cormoranie Strike'u trafi do ich rąk również w połowie stycznia. Żniwa zła to diabelsko inteligenta zagadka kryminalna, a zarazem wciągająca historia kobiety i mężczyzny, którzy znaleźli się w trudnym momencie, zarówno jeśli chodzi o życie zawodowe, jak i osobiste.
Robin Ellacott otrzymuje tajemniczą przesyłkę. Z przerażeniem odkrywa w paczce odciętą nogę. Szef dziewczyny, prywatny detektyw Cormoran Strike, jest równie zaskoczony, choć nieco mniej przerażony. Przychodzą mu na myśl tylko cztery osoby, które mogłyby być zdolne do takiej brutalności. Detektyw sądzi, że policja podąża fałszywym tropem. Rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Patronat LC

Portret wisielca Marcin Wroński, Wydawnictwo W.A.B. 16 stycznia

Nowy rok zacznie się bardzo dobrze dla fanów Marcina Wrońskiego. Już w połowie stycznia będzie miał premierę ósmy tom przygód komisarza Maciejewskiego. Tym razem akcja będzie dziać się w środowisku uniwersyteckim.

W 2 poł. lat 30. lubelską jesziwą wstrząsa bunt młodzieży. Wysłany na miejsce komisarz Maciejewski znajduje w mykwie ciało studenta. Mimo dramatycznych okoliczności wszystko wskazuje na samobójstwo, zwłaszcza że młody człowiek miał osobiste powody do desperacji. Gdy jednak na terenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wiesza się polski student, sprawa staje się coraz bardziej niejasna. Obaj zmarli figurowali w aktach policyjnych – młody Żyd jako ofiara antysemickiej napaści, młody Polak jako jeden z chuliganów, którzy go pobili. Że władze obu uczelni starają się wyciszyć sprawę, to ani trochę nie dziwi Maciejewskiego, lecz co mają do ukrycia profesorowie, u których obaj studenci byli nieoficjalnymi asystentami?

Dziewczyna z portretu David Ebershoff, tłumaczenie: Tomasz Bieroń, Znak literanova, 20 stycznia

W związku z premierą filmu z Eddiem Redmaynem w roli głównej wydawnictwo Znak zdecydowało się wznowić książkę „Dziewczyna z portretu” - z okładką filmową. To historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które wstrząsnęły życiem dwojga duńskich artystów: Einara i Gerdy Wegenerów. To pełna subtelności, liryczna opowieść o odważnej miłości, która potrafiła przekroczyć wszelkie granice, także te obyczajowe i seksualne, bez oglądania się na to, co wypada.

Greta sama zaproponowała Einarowi, żeby założył pończochy i damskie buty. Chciała dokończyć zamówiony kobiecy portret, a modelka nie mogła przyjść do pracowni. Mąż – mężczyzna o subtelnych rysach i drobnej budowie ciała – zdawał się idealny do tego zadania. Ot, niewinna prośba, artystyczny żart… Greta nie mogła przypuszczać, że ta chwila zmieni całe jej życie: obudzi w nim pragnienie, które trudno będzie zlekceważyć i uciszyć.

Dobrze się myśli literaturą Ryszard Koziołek, Wydawnictwo Czarne, 20 stycznia

„Dobrze się myśli literaturą” to zbiór esejów o praktykowaniu wiary w literaturę, rozumianą jako konieczność mówiącego człowieka. Ryszard Koziołek przekonuje, że ilekroć próbujemy coś wyjaśnić, porozumieć się z innym lub wyrazić własne emocje, jesteśmy skazani na literaturę. Czynimy to również bez lektury, ale – jak przekonuje autor – czytanie ulepsza nasze myślenie i mowę. W myśleniu literaturą autor sięga do twórczości klasyków – jak Prus, Kraszewski, Sienkiewicz, Przybyszewska czy Mrożek – oraz pisarzy współczesnych – Springera, Stasiuka, Pilcha czy Karpowicza. Życiorysy są dla niego równie ważne, jak fikcje, jeśli tylko pozwalają myśli ruszyć z miejsca i ćwiczyć się w wyrażaniu i opowiadaniu świata.
Eseje Ryszarda Koziołka to także głos w sprawie przywrócenia literaturze należnego jej miejsca, które ostatnimi czasy osłabiły media wizualne. Autor udowadnia, że dla człowieka nie ma lepszego programu symulacyjnego do trenowania wyobraźni, mowy i myślenia niż literatura.

Długa Utopia Terry Pratchett, Stephen Baxter, tłumaczenie: Piotr W. Cholewa, Prószyński i S-ka, 2 lutego

Czwarta część bestsellerowej serii mistrza fantasy Terry’ego Pratchetta i Stephena Baxtera.
Jest połowa XXI wieku. Po ogromnym wstrząsie Dnia Przekroczenia i po erupcji superwulkanu Yellowstone, ludzkość sięga wciąż dalej w Długą Ziemię. Społeczeństwo ewoluuje, na zniszczonej Ziemi Podstawowej i poza nią. Pojawiają się nowe wyzwania.
Podstarzały i gderliwy SI, Lobsang, zamieszkuje z Agnes na egzotycznym i dalekim świecie. Postanowili wieść normalne życie w New Springfield – adoptowali nawet dziecko. Wydaje się jednak, że nie trafili tam przypadkiem. Krążą pogłoski o dziwnych zjawiskach na niebie, o strachach... Coś jest w tym świecie nie tak… Miliony kroków od tego miejsca, Joshua dowiaduje się o ojcu, którego nigdy nie znał, i odkrywa sekretną historię rodziny. Nagle niespodziewanie otrzymuje pilne wezwanie z New Springfield.
Lobsang zaczyna rozumieć wagę tego, co dzieje się pod powierzchnią jego świata – i zagraża wszystkim światom Długiej Ziemi. Aby z tym walczyć, potrzebne są połączone wysiłki ludzkości, maszyny i superinteligentnych Następnych. A niektórzy muszą złożyć ostateczną ofiarę.

Pół wojny Joe Abercrombie, tłumaczenie: Agnieszka Jacewicz, DW Rebis 16 lutego

Ostatni tom rewelacyjnej trylogii „Morze Drzazg”.

SŁOWA SĄ ORĘŻEM. Świat, który kochała księżniczka Skara, na jej oczach spłynął krwią i zamienił się w zgliszcza. Zostały jej jedynie słowa. Lecz te celnie dobrane mogą być równie zabójcze jak ostrza. Skara musi przezwyciężyć strach i uczynić z rozumu śmiertelnie niebezpieczną broń, aby odzyskać swoje dziedzictwo.

JEDYNIE POŁOWA WOJNY TOCZY SIĘ NA MIECZE. Przebiegły Ojciec Yarvi przebył długą drogę, z dawnych wrogów uczynił sojuszników i zdołał utkać niepewny pokój. Tymczasem bezlitosna Babka Wexen zgromadziła największą armię od czasów rozbicia Bóstwa przez elfy, a dowództwo powierzyła Yillingowi Wspaniałemu – rycerzowi, który czci wyłącznie Śmierć.

CZASAMI ZŁO TRZEBA ZWALCZAĆ ZŁEM. Niektórzy rodzą się po to, by walczyć, inni wolą stać w pełnym blasku. Lecz gdy Matka Wojna rozpościera żelazne skrzydła, na całe Morze Drzazg pada mroczny cień…

Gra pozorów Joanna Opiat-Bojarska, Wydawnictwo Czwarta Strona, 17 lutego

Wyścig z czasem, tajemnicze nagrania, zaniki pamięci – „Gra pozorów” to porywająca opowieść i wymagająca gra, w której musisz być wyjątkowo czujny, by żaden szczegół Ci nie umknął.

Wydawać by się mogło, że wiadomość o zaginięciu męża oraz jego śmierci to najgorsze, co mogło spotkać Aleksandrę – psycholog i matkę dwójki dzieci. Okazuje się jednak, że to dopiero początek. Kobieta pada ofiarą porwania. Po uwolnieniu, mimo niebezpieczeństwa i wbrew zdrowemu rozsądkowi, postanawia na własną rękę rozwikłać zagadkę. Zbierając nowe fakty, powoli wyciąga na światło bolesną prawdę, a lawina zdarzeń urasta do niespodziewanych rozmiarów… Dasz się wciągnąć w niebezpieczną grę, w której pytania tylko pozornie przynoszą odpowiedzi?

Troja. Pan Srebrnego Łuku David Gemmell, tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki, DW Rebis, 23 lutego

A na to wznowienie najbardziej ucieszyła się redaktor naczelna serwisu – która zakochała się w trylogii Troja Davida Gemmella wiele lat temu, ale nie udało jej się kupić pierwszego tomu na własność, a płacenie ponad 100 zł za używany egzemplarz na allegro wydawało jej się grubą przesadą. Więc jeśli tak jak ona czekaliście na wznowienie (po 10 latach) to Wasze oczekiwanie dobiega końca! Troja – miasto skarbów i herosów, ukochane przez bogów, budzące chciwość i żądzę władzy, scena wielkich tragedii. Nadchodzi czas męstwa i zdrady, krwi i strachu… Tam właśnie przeznaczenie prowadzi troje bohaterów tej książki: Helikaona, zwanego też Panem Srebrnego Łuku, młodą kapłankę Andromachę i legendarnego wojownika Arguriosa z Myken.
U celu swej podróży znajdą miasto rozdzierane przez ambicje synów króla Priama – istny tygiel zazdrości, oszustw i spisków, na który spoglądają głodni łupu wrogowie.

Audrey w domu Luca Dotti, tłumaczenie: Dorota Dziewońska, Wydawnictwo Literackie, 3 marca

Dziecięce wspomnienia, rodzinne anegdoty, cytaty z prywatnych listów, rysunki, skrupulatnie spisywane i gromadzone przez gwiazdę Hollywood przepisy na ulubione dania, które zapewniły jej doskonałą sylwetkę i przeszło 250 niepublikowanych wcześniej fotografii z domowego archiwum! To wszystko składa się na wyjątkową książkę, którą porównać można jedynie z głośnymi przed kilku laty „Fragmentami” Marilyn Monroe.
Tym bardziej niezwykła to lektura, że ukazuje osobę zupełnie inną niż ekranowa Audrey-trzpiotka, którą wielbiły tłumy. Lucca Dotti tworzy portret spełnionej matki i żony, doskonałej kucharki, wielbicielki domowego ogniska, która gotowa była porzucić czerwony dywan dla rodzinnych kolacji i przyjęć w ogrodzie. Trzon książki stanowią osadzone w rodzinnym kontekście przepisy kulinarne. Są one jednak smakowitym, ale tylko pretekstem, niecodziennym sposobem na bezprecedensowe pokazanie prawdziwego życia legendy kina, poczynając od dzieciństwa spędzonego w Holandii podczas II wojny światowej, przez karierę w Hollywood, życie aktorki, matki i żony w Rzymie, aż po ostatnie lata spędzone na podróżach po świecie w roli ambasadora UNICEF.

Wykluczeni Artur Domosławki, Wydawnictwo Wielka Litera, 16 marca

Wykluczonymi nazywa się zazwyczaj mężczyzn, kobiety i dzieci którzy żyją w biedzie, bez perspektyw, nieraz w przedsionkach otchłani. Taka z pewnością jest ich większość. Lecz stan wykluczenia, o czym przekonałem się w trakcie wielu podróży ma wiele kręgów, różne wymiary i przyczyny. Spotkałem ludzi, którzy żyją na niezłym poziomie materialnym, bynajmniej nie w slumsach, lecz są wykluczeni z powodu przynależności etnicznej, orientacji seksualnej, czy wyznawanej wiary. Szczególnie zasmucające są przypadki, kiedy jedni wykluczeni wykluczają innych - jeszcze słabszych od siebie. – Artur Domosławski, fragment Wstępu.

---

Na jakie tytuły czekacie najbardziej?


komentarze [36]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna  - awatar
Anna 10.01.2016 09:00
Czytelniczka

...i co z Camillą Lackberg, duetem Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt i dalszymi losami Sebastiana Bergmana?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Katia  - awatar
Katia 08.01.2016 15:58
Czytelnik

Czekam na Cobena, którego tu nie wymieniono :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Andrzej Piątkowski - awatar
Andrzej Piątkowski 07.01.2016 18:25
Czytelnik

Po pierwsze "Shantaram",czytałem pożyczoną bardzo chciałbym mieć na półce.Po drugie "Mały przyjaciel" - mam nadzieję , że dorówna "Szczygłowi" i "Tajemnej historii"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Puchacz odkrywa - awatar
Puchacz odkrywa 06.01.2016 16:44
Czytelniczka

Zaciekawili mnie "Ginekolodzy" ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
elfijka  - awatar
elfijka 05.01.2016 09:44
Bibliotekarka

Ja czekam na to: Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija - premiera 17 lutego :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija
Czytalski  - awatar
Czytalski 05.01.2016 09:12
Bibliotekarz

Ja czekam na zakończenie "House of cards" - premiera 2 lutego

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Axen  - awatar
Axen 03.01.2016 09:22
Czytelnik

25 stycznia będzie książka "Wojownicy. Ogień i lód" Erin Hunter

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jolanta  - awatar
Jolanta 02.01.2016 08:55
Czytelniczka

Z powyższej listy na pewno sięgnę po "Aleję tajemnic", "Audrey w domu" i "Wykluczonych"-jeżeli tylko pojawią się w bibliotece...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
28.12.2015 07:30
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

awatar
konto usunięte
27.12.2015 23:52
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto