Prawdziwe kryminały

LubimyCzytać LubimyCzytać
07.10.2015

Nic tak idealnie nie komponuje się z ciemnymi, chłodnymi, jesiennymi wieczorami jak kubek herbaty i dobra książka. A książki, które szczególnie dobrze pasują do jesiennej aury, to porządne thrillery albo krwawe kryminały.

Prawdziwe kryminały

Wizja zamaskowanego, inteligentnego seryjnego mordercy czyhającego na kartach książki jest równocześnie straszna i pociągająca, a od śledzenia poczynań błyskotliwych psychologów kryminalnych i detektywów, którzy potrafią wyłapać najdrobniejsze szczegóły w dochodzeniu trudno się oderwać. Mimo że (a może dlatego że?) wiadomym jest, że wszystko skończy się dobrze, sprawca zostanie ukarany, a sprawiedliwość zatriumfuje.

Są jednak historie, które bardziej niż inne zapadają w pamięć, takie, które wracają do nas w snach i powodują, że idąc później do domu przez ciemny park, przyspieszamy kroku. Mowa tu o historiach przerażających dlatego, że opowiadają o prawdziwych zbrodniarzach, prawdziwych śledczych i prawdziwych tragediach. One nie zawsze kończą się happy endem, nie zawsze sprawiedliwości staje się zadość, a i śledczy nie zawsze mają pewność, że udało im się znaleźć winnego.

Poniżej przedstawiamy dziesięć książek o prawdziwych zbrodniach, od których włos jeży się na karku, ale które naprawdę warto przeczytać. Oczywiście pod warunkiem że ma się odpowiednio mocne nerwy.

Odważycie się po nie sięgnąć?

Vincent Bugliosi, Helter Skelter

Książka napisana jest przez oskarżyciela w procesie Charlesa Mansona. Sam fakt, że Manson był w stanie nakłonić grupę ludzi do morderstwa zupełnie przypadkowych i obcych im osób, mrozi krew w żyłach, brutalność zbrodni to zupełnie osobna kwestia. Mansona skazano na karę śmierci, którą po zmianie legislacji ostatecznie zamieniono na dożywocie. Wyrok odsiaduje w Kalifornii. Co ciekawe, niedawno się ożenił.

Jason Moss, The Last Victim

Książka opowiada aż o pięciu seryjnych mordercach. Aby zbadać jak działają umysły seryjnych morderców, Moss zaczyna korespondować z kilkoma z nich w ramach przygotowań do pracy dyplomowej. Listy piszą do niego same „sławy”: John Wayne Gacy, Richard Ramirez, Henry Lee Lucas, Jeffrey Dahmer i wspomniany już Charles Manson. Z Gacym (skazanym za morderstwa co najmniej 33 chłopców i nastolatków, dodajmy, że morderstwa na tle seksualnym), który zapewnia go o swojej niewinności, zaczyna łączyć go dość szczególna więź. W końcu Moss postanawia odwiedzić Gacy'ego w więzieniu. Podczas tej wizyty Gacy usiłuje zabić swojego gościa. Przerażająca wycieczka w głąb ludzkiego umysłu.

Dave Cullen, Columbine

Książka podejmuje dwa tematy: historię zamachowców oraz to, jak ofiary poradziły sobie z traumą po dramatycznej strzelaninie. Cullen obala też wiele mitów związanych z masakrą, jak choćby ten, że tak naprawdę chodziło o zemstę za mobbing. Poza tym obala twierdzenie o wpływie subkultury gotyckiej na zamachowców czy inspiracje muzyką Marilyna Mansona. Cullen dowodzi też, że początkowo strzelanina miała być zamachem bombowym.

Ann Rule, The stranger beside me

Ann Rule została poproszona o napisanie książki o tajemniczych morderstwach kobiet. Policja była wobec nich bezradna i nie potrafiła nawet wskazać podejrzanych w dochodzeniu. Tuż przed ukończeniem książki wyszło na jaw, że Ann Rule znała jednego z morderców, o którym pisała - Ted Bundy był jej dobrym znajomym z pracy.

Roberto Saviano, Gomorra

Włoski region Campania może i jest piękny i idylliczny, ale to także jedno z miejsc o największej liczbie morderstw w Europie. Stoi za nimi Kamorra, neapolitańska organizacja mafijna. Od 1976 roku z jej rąk zginęło już ponad 3600 osób.

Znakomity, trzymający w napięciu niczym dobrze napisany kryminał, reportaż o włoskiej mafii.

Truman Capote, Z zimną krwią

Książka opowiada historię morderstw rodziny Clutter. W 1959 roku dwóch mężczyzn włamało się do domu Clutterów, związało ich i zamordowało. Sprawcy nie okazali przed sądem skruchy ani wyrzutów sumienia. Z domu Clutterów zrabowali pieniądze, dokładnie 50 dolarów.
Skazani zostali na karę śmierci, którą wykonano.

Reportaż na granicy literatury, wielkie literatura w szatach reportażu. Jedno z najlepszych dzieł Trumana Capotego. 

John Leake, Pisarz, który nienawidził kobiet

Skazany za morderstwo Jack Unterweger odsiaduje wyrok w Austrii. W więzieniu pisze książkę, którą krytyka tak się zachwyca, że środowiska intelektualne występują o jego zwolnienie. Unterweger staje się celebrytą i dostaje pracę jako dziennikarz. Niedługo potem przydzielony zostaje mu temat seryjnego mordercy prostytutek, który terroryzuje miasto. Nikt nie podejrzewa, że tak sprawnie i obrazowo portretuje mordercę dlatego, że jest nim on sam. Po przeczytaniu tej książki zaczniecie podejrzliwie zerkać na swoich przyjaciół.

Kamil Janicki, Upadłe damy II Rzeczpospilitej

Fascynująca, ale i mroczna historia kobiet zdolnych do wszystkiego. Damy, burdelmamy, księżniczki, przekrój społeczny zaprezentowanych zbrodniarek jest ogromny. Robi wrażenie także dlatego, że kobiet-morderczyń w literaturze jest niewiele, a te, o których się tu pisze, bywały gorsze od mężczyzn.

Marek Krajewski, Jerzy Kawecki, Umarli mają głos

Czy kiedyś chcieliście pracować w prosektorium? Po wizycie w nim szybko pewnie by się Wam odechciało, ale fascynacja tym, ile da się wyczytać z nawet martwego ludzkiego ciała, mogłaby pozostać mimo to. W książce jest wszystk: morderstwa na tle seksualnym, dewiacje, rytuały. Dwanaście przerażających i prawdziwych historii.

Małgorzata Piwowarczyk, Kontrowersje wokół seryjnych morderców na przykładzie Zdzisława Marchwickiego

Sprawa Wampira z Zagłębia jest chyba najgłośniejszą historią o seryjnym mordercy w polskiej kryminalistyce. Zdzisław Marchwicki napadał kobiety, ogłuszając je za pomocą tępego narzędzia, a następnie zabijał. Śledztwo trwało bardzo długo i było niezwykle dramatyczne, do końca też pozostały wątpliwości, czy skazany Marchwicki rzeczywiście był winny.


O tym, że kryminały świetnie komponują się z jesienną aurą, wiedzą również organizatorzy Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA, który rozpocznie się już w najbliższy piątek, 9 października. Spotka się na nim trzynaście kryminalnych pisarskich umysłów oraz rzesza profesjonalistów, na co dzień rozwiązujących zagadki. Czas wypełnią również spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmów – wszystko to od 9 do 11 października w Hali Głównej dawnego Dworca PKP w Poznaniu. Szykuje się niezła gratka dla pasjonatów kryminałów!

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy! Więcej o wydarzeniu przeczytacie tutaj, a program Festiwalu przejrzyjcie na jego stronie internetowej.

Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Poznań.

 Lubimyczytać.pl objęło Poznański Festiwal Kryminału GRANDA patronatem medialnym.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 07.10.2015 14:35
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post