Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/3922/nagrody-wielkiego-kalibru

Nagrody Wielkiego Kalibru

8 wartościowy tekst

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru w składzie: Janina Paradowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula ogłosiła nominacje do jedenastej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru.

Nagroda przyznawana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji "Trup w szafie" oraz Instytut Książki za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. Nominowane do nagrody na dany rok mogą być powieści, które ukazały się drukiem w roku minionym. 

Przedstawiamy listę nominowanych książek za rok 2013:

Bartłomiej Biesiekirski, Jasnowidz (Wydawnictwo Prószyński i S-ka)

Ginie żona znanego wrocławskiego prawnika. Z jakiegoś powodu do jej odnalezienia mecenas wynajmuje człowieka, którego szczerze nienawidzi. W ten sposób Joachim Grefer, przez niektórych nazywany Jasnowidzem, zostaje wmieszany w brutalny wyścig o życie.

Wojciech Chmielarz, Farma lalek (Wydawnictwo Czarne)

Krotowice – miasteczko zagubione gdzieś w Karkonoszach. Jedenastoletnia Marta nie wraca do domu na noc. Policja rozpoczyna poszukiwania i szybko odnajduje pedofila, który przyznaje się do gwałtu i zabójstwa. Ale to tylko początek...

Ryszard Ćwirlej, Śmiertelnie poważna sprawa (Wydawnictwo Zysk i Sk-a)

Grodzisk Wielkopolski, wiosna 1983 roku. W lesie nieopodal PGR-u odnalezione zostają zwłoki młodej dziewczyny - ofiary brutalnego gwałtu i morderstwa. Lokalna milicja pod dowództwem niedoświadczonego podporucznika Wieczerzaka nadspodziewanie szybko znajduje sprawcę. Jednak prokuratura ma wątpliwości.

Piotr Głuchowski, Lód nad głową (Wydawnictwo Agora)

W krwawym zamachu ginie minister sprawiedliwości polskiego rządu. Wkrótce zamordowany zostaje kolejny prominentny polityk. Czy to dzieło radykalnych narodowców, którzy przyznali się do zbrodni? A może zamachy to tylko przykrywka dla brudnej rozgrywki, której stawką są miliardy dolarów i władza w Polsce?

Marta Guzowska, Głowa Niobe (Wydawnictwo WAB)

W Nieborowie, dawnej arystokratycznej posiadłości, gdzie znajduje się muzeum z kolekcją rzeźb antycznych, odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa. Mario jest tam jako naukowiec, spec od budowy ludzkiego ciała, w jakim jednak charakterze pojawiła się tam jego dawna koleżanka, Juliana. Pierwszej nocy zostaje zamordowana artystka fotografująca zabytkowe dzieła sztuki – zabójca odciął jej głowę i przymocował do popiersia jednej z rzeźb.

Jakub Szamałek, Morze Niegościnne (Wydawnictwo Muza) Patronat LC

Leochares przybył do położonych nad Morzem Czarnym miast Bosporu w poszukiwaniu spokoju i szansy na nowy start, z dala od wojen i wielkiej polityki. Po kilku latach beztroski zostaje jednak rzucony wbrew własnej woli w sam środek spisku, który ma wstrząsnać całym starożytnym światem. W siedzibie władcy Bosporu zostaje zamordowany poseł prowadzący sekretne negocjacje.

Marcin Wroński, Pogrom w przyszły wtorek (Wydawnictwo WAB)


Nagroda w wysokości 25 tys. zł ufundowana przez Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza zostanie wręczona w czasie gali 31 maja w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2014. Laureat otrzyma również statuetkę (projekt Małgorzaty Kaszyńskiej).

Laureaci Nagrody Wielkiego Kalibru:

2004 – Marek Krajewski, Koniec świata w Breslau
2005 – Paweł Jaszczuk, Foresta Umbra
2006 – Marek Harny, Pismak
2007 – Marcin Świetlicki, Dwanaście
2008 – Zygmunt Miłoszewski, Uwikłanie
2009 – Mariusz Czubaj, 21:37
2010 - Joanna Jodełka, Polichromia
2011 - Gaja Grzegorzewska, Topielica
2012 - Zygmunt Miłoszewski, Ziarno prawdy
2013 - Marta Guzowska, Ofiara Polikseny

Serwis lubimyczytac.pl objął Międzynarodowy Festiwal Kryminału swoim patronatem medialnym.
 


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 7  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 58
Arek
06-05-2014 12:37
Mi bardzo podoba się wygląd głównej nagrody. Ktoś to ładnie wyrzeźbił.
książek: 24
Pieterek
06-05-2014 12:58
Nie słyszałem o tej nagrodzie literackiej, aczkolwiek nominowane książki wydają się być interesujące.
książek: 1728
CultureMatters
06-05-2014 22:39
Ciekawe, czy wreszcie nagrody doczeka się Marcin Wroński - to dziwne, że do tej pory nie dostał Wielkiego Kalibru, a parę razy uhonorowano naprawdę słabe (lub co najwyżej przeciętne) powieści.
książek: 1667
Renax
07-05-2014 07:52
Obiema rękami głosuję za Wrońskim!!!!!!!!!!!!!
książek: 24
lewandia851
07-05-2014 08:49
Ja chyba też wybrałabym Wrońskiego, ale zobaczymy kto wygra :)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Rok na targu

Tym razem Chrzestny mojego synka nie znający się na książkach trafił w dziesiątkę! I chociaż już odchodzimy od książeczek ze sztywnymi stronami tym ra...

zgłoś błąd zgłoś błąd