Foresta Umbra

Paweł Jaszczuk Wydawnictwo: Rebis Cykl: Jakub Stern (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Rebis
Lwów zbrodnia. literatura polska
Jakub Stern (tom 1)
kryminał, sensacja, thriller
Lwów zbrodnia. literatura polska

Wspaniala,wspaniala ksiazka i wspaniale pisarstwo!!!

Zaintrygował mnie tytuł, dlatego postanowiłam wysłuchać audiobooka pt. "Foresta Umbra" autorstwa Pawła Jaszczuka.
Akcja Rowy k. Lwowa, rok 1936 i tajemnicze morderstwa kobiet, które łączy jedna rzecz, po śmierci mają podkute stopy.
Śledztwo prowadzi, oprócz policji, także ambitny dziennikarz gazety lwowskiej-Jakub Stern.
Mordercę nazwano "kowalem z lasu".
36-letni...

Oj zawiódł mnie Paweł Jaszczuk. Byłam przekonana o dobrym kryminale retro, a tu klapa. Jakub Stern dziennikarz Kuriera Lwowskiego próbuje rozwikłać sprawę tajemniczego mordercy kobiet, który atakuje w podlwowskim lesie... Jednak wydaje mi się, że za dużo jest tutaj zagadek, fantasmagorii i niedopowiedzeń , które w jakiś sposób rozmywały mi całą fabułę.

Na półkach: , , , , ,

"...Foresta Umbra - zaakcentował odpowiednio - to po włosku Las Cienia. Jako malarz ostrzegam, że cień bywa różny: mokry jak woda, śliski jak żabi skrzek, ostry jak pieprz, a nawet podwójny lub potrójny..."

Chronologicznie wracam z części piątej do pierwszej części z cyklu o dziennikarsko - śledczych perypetiach Jakuba Sterna.
Niezwykle mroczna okładka przedstawiająca...

Na półkach: , , , , ,

Co to było – makabra!!!!
Nie jestem feministką, ale już dawno tak seksistowskiej książki nie czytałam . Mężczyźni to umysł, kobiety to ciało, oczywiście odpowiednie. Nie czuję Lwowa, ta powieść mogła by się toczyć w każdym mieście, tylko trzeba by zmienić nazwy ulic. Jeden wielki chaos, ileś wątków pobocznych, które do niczego nie prowadzą. Między nimi są i morderstwa. ...

Miało być ambitnie i onirycznie, a wyszło nuuuudnooo i chaotycznie. Wewnętrzne nie.

Acz plusik za zmuszenie mego wewnętrznego Aspergeryka do sprawdzenia daty powstania FBI (1908, a tenże skrót używany od 1935, więc powiedzmy, ze lwowscy dziennikarze mogli używać go w 1936) - dziękuję, Autorze! :)

Dziwna książka o Jakubie Sternie.Grozba wojny,a ktoś morduje kobiety i je podkuwa.Co ma z tym wspólnego dziwny cyrk j żydowski przyjaciel Sterna?Przyznam,ze nie do końca załapałam,o co tu chodzi

Bardzo dobre dziennikarskie śledztwo otwierające całą serie książek. Lubię takie klimaty :-) Z początku przypominała mi „444” Macieja Siembiedy (która także bardzo, bardzo polecam! Jak również „Miejsce i imię” Mega książki !) później ewoluowała w dziwne mroczny klimat wywołujący gęsią skórkę ale to już dotyczy badanej sprawy :-) na pewno sięgnę po kolejne części…

Na półkach: , , , ,

Może i intryga ciekawa, a pomysł na zbrodnie nietypowy, ale co z tego, kiedy autor tak bardzo musi pochwalić się dokonanym researchem i serwuje czytelnikowi pełne spisy mebli w poszczególnych pomieszczeniach lub wyimki z historii Lwowa pozbawione kontekstu i niezrozumiałe dla laika.
Denerwował mnie też sposób przedstawiania mężczyzn przede wszystkim za pomocą posiadanych...

Mi przeszkadzała sztuczność Lwowa. Czułem się trochę jak bym czytał historyczny przewodnik po tym mieście a nie powieść kryminalną. Za dużo było odniesień do producentów lub miejsc pochodzenia danej rzeczy. W mowie potocznej - moim zdaniem - mówi się "wsiadłem do autobusu" a nie "wsiadłem do autobusu sanockiej firmy Autosan"

Dyskusje

• Audiobook