Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/1192/dzis-we-wroclawiu-rusza-polcon

Dziś we Wrocławiu rusza Polcon

1 wartościowy tekst

XXVII edycja Polconu w tym roku odbędzie się po raz pierwszy we Wrocławiu od 23 do 26 sierpnia w budynkach Uniwersytetu Przyrodniczego. Przewidywany przez Majów koniec świata stanie się motywem przewodnim tegorocznego festiwalu. Jak przystało na, prawdopodobnie, ostatni zjazd miłośników fantastyki – organizatorzy przygotowali „imprezę pożegnalną”, o której będzie słychać w każdym zakątku Galaktyki, a kto wie, może i jeszcze dalej.

Gości specjalnych będzie czterech, a tym który otwiera stawkę oraz podgrzewa temperaturę emocji będzie Erich von Daniken, szwajcarski pisarz i publicysta, twórca tzw. paleoastronautyki. Autor ok. 30 książek, przetłumaczonych na ponad 20 języków, których łączny nakład na całym świecie przekroczył 60 milionów. Erich von Daniken przylatuje do Polski specjalnie na zaproszenie organizatorów Polconu i odwiedzi wyłącznie Wrocław. Twórca paleoastronautyki pojawi się 24 sierpnia w piątek i wystąpi z dwoma wykładami „Daniken Total” i „Starożytny Egipt”. Kolejnymi gośćmi specjalnymi będą: Peter V. Brett - amerykański pisarz fantasy, określany "najbardziej błyskotliwym debiutem fantastycznym ostatnich lat", Edward Lee - pisarz amerykański, autor kilkudziesięciu książek z gatunku horroru, specjalista od prozy ekstremalnej oraz Miroslav Zamboch - jeden z najpopularniejszych czeskich pisarzy fantasy i sf.

Dla wszystkich, którzy choć minimalnie otarli się o fantastykę, ogromnym wydarzeniem będzie możliwość spotkania się z jednym z największych polskich pisarzy fantasy – Andrzejem Sapkowskim. Ten genialny twórca zrewolucjonizował polską fantasy. Nie rekonstruuje baśniowej przeszłości – wątki mitów i legend z różnych miejsc i czasów pozwalają mu mówić o uniwersalnych emocjach i ponadczasowych problemach. Ta wielopoziomowa proza zachwyca wielu czytelników, którzy znajdują w niej wyszukany archaiczny świat, brawurową przygodę, lekko cyniczny humor, szaloną miłość, wspaniały język i wyobraźnię oraz elegancką drwinę ze współczesności. Stworzony przez pisarza bohater – wiedźmin Geralt – stał się ulubioną postacią niezliczonych rzesz czytelników.

Nasz polski rewolucjonista pojawi się we Wrocławiu jako gość honorowy Polconu w towarzystwie innych znanych i cenionych osobistości takich jak Maciej Parowski, wieloletni redaktor, obchodzącej latem tego roku 30-lecie, „Nowej Fantastyki” , pisarz, krytyk literacki, współtwórca m.in. magazynu „Czas Fantastyki” i postaci Funky Kovala. Jego teksty należą w większości do nurtu fantastyki socjologicznej, inspirowanej twórczością Janusza A. Zajdla.

Wśród gości honorowych znalazł się również Henryk Jasicki, fan fantastyki, czasami nazywany Bibliotekarzem. Nie opuścił do tej pory żadnego Polconu, teraz zaś Polcon przyjechał do niego. Wrocławski fan fantastyki posiada ponad ośmiotysięczny zbiór książek sf i fantasy, które wypożycza wszystkim miłośnikom gatunku.
W szeregu gości honorowych nie mogło oczywiście zabraknąć Jadwigi Zajdel. Żona cenionego pisarza Janusza A. Zajdla wręczy między innymi nagrodę, która po śmierci mistrza została nazwana jego imieniem.

Nie sposób nie wymienić pozostałych gości, którzy uświetnią ostatnią fantastyczną imprezę w Galaktyce. Do Wrocławia przyjedzie Rafał Dębski - pisarz, psycholog, znany miłośnik średniowiecza i sztuk walki, redaktor naczelny „SFFiH” oraz Witold Jabłoński – polonista, pisarz, dziennikarz, erudyta, autor czterotomowego cyklu „Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer”. Gościem Polconu 2012 będzie również Stanisław Mąderek - reżyser, scenarzysta, niezależny producent filmowy, pomysłodawca i twórca krótkometrażowego, internetowego przeboju „Stars in Black” oraz pełnometrażowego filmu „Gwiazdy w Czerni”. Będzie można podyskutować podczas spotkań autorskich z Marcinem Przybyłkiem - autor cyklu o Gamedecu oraz wysłuchać jego prelekcji „Czy rozumiemy filmy, które oglądamy” – o drugim dnie w filmach fantastycznych. Nie zabraknie wśród gości Mileny Wójtowicz - autorki Wrót, tłumaczki, redaktorki „Fahrenheita”, Dariusza Domagalskiego - pasjonata historii, pisarza, scenarzysty komiksów, Magdaleny Kozak - z wykształcenia lekarza, specjalizującej się
w medycynie ratunkowej, pasjonatki militariów, autorki kultowego Nocarza, nominowanej do nagrody Zajdla, Roberta M. Wegnera - pisarza fantasy, laureata nagrody Zajdla, Anny Kańtoch- autorki Przedksiężycowych, trzykrotnej laureatki nagrody Zajdla, Jacka Inglota - pisarza, krytyka literackiego, publicysty, redaktora
i nauczyciela, który na Polconie będzie również koordynatorem specjalnego bloku programowego „Wrocław
w fantastyce, fantastyka we Wrocławiu”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: Ewa Białołęka, Anna Brzezińska, Jakub Ćwiek, Jarosław Grzędowicz, Rafał Kosik, Maja Lidia Kossakowska, Wojciech Orliński, Andrzej Filipiuk i Bogusław Polch.

Podczas Festiwalu zostanie przyznana również nagroda im. Janusza A. Zajdla. Jest to coroczna nagroda przyznawana przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania. W tym roku podczas jej wręczenia przewidziana jest specjalna oprawa muzyczna oraz choreograficzna.

Jako centrum imprezy zostanie wykorzystana siedziba Centrum Dydaktyczno-Naukowego na pl. Grunwaldzkim 24 A. Organizatorem tegorocznego konwentu jest Stowarzyszenie Wratislavia Fantastica. Producentem Centrum Kultury Zamek.

Program Polconu 2012 podzielony jest na bloki tematyczne, podczas których będą odbywały się prelekcje, pokazy filmów, strojów, prezentacje gier czy prezentacje multimedialne. Podział tematyczny: Literatura i film, Rok 2012 – niepokoje i nadzieje, Horror i Groza, Komiks, Blok Naukowy, Gwiezdne Wojny i SF, RPG i LARPy, Gry bitewne, Manga i Anime, Multimedia, Konkursy, Fantastyka dla dzieci.

Ponadto w ramach imprez dodatkowych przewidziane są m.in. pokaz tancerek z Tribal Belly Dance, inspirowany muzyką fantastyczną; występ zespołu tańca orientalnego Asz Szams; premierowa prezentacja Multimedialnej Encyklopedii Fantastyki.

Szczegóły znajdują się na stronie internetowej www.polcon2012.pl.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 4  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2031
LubimyCzytać
23-08-2012 09:59
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 701
Amai
23-08-2012 10:14
Zazdroszczę tym którzy mogli pojechać ;)
książek: 775
Omnikoron
23-08-2012 19:55
Byłem na Polconie w Wawie i w Łodzi ... życze tam wszystkim udanej zabawy. W tym tygodniu jedynie w gronie znajomych zrobimy sobie mini Polcon ;]
książek: 1556
Elodie
26-08-2012 21:06
Właśnie wróciłam :) Byłam, widziałam i słyszałam nie mało :) Cieszę się, że w końcu po tylu latach udało mi się znowu pojechać.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Kłamca. Tom 2

Cyngiel Niebios :) Drugi tom "Kłamcy" Jakuba Ćwieka wcale nie odstaje poziomem od tomu pierwszego. Absolutnie nie! I to niesamowicie c...

zgłoś błąd zgłoś błąd