Nowa Fantastyka 495 (12/2023)

Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Złoty Wiek SF 5 Harry Bates, Reginald Bretnor, John W. Campbell, Mark Clifton, H. B. Fyfe, Jerry Sohl, Jack Williamson
Ocena 7,0
Złoty Wiek SF 5 Harry Bates, Regina...
Okładka książki Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2008 Daniel Abraham, Tony Ballantyne, Stephen Baxter, Reginald Bretnor, Kir Bułyczow, Ian Creasey, Greg Egan, Carolyn Ives Gilman, Daryl Gregory, Ted Kosmatka, James Lovegrove, Ken MacLeod, Alastair Reynolds, Charlie Rosenkrantz, James Van Pelt, Connie Willis, Gene Wolfe
Ocena 6,6
Kroki w niezna... Daniel Abraham, Ton...
Okładka książki Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości Douglas Adams, Brian W. Aldiss, F. Anstey, Isaac Asimov, Robert Bloch, Ray Bradbury, Reginald Bretnor, Fredric Brown, James Branch Cabell, Arthur C. Clarke, John Collier, Avram Davidson, Philip K. Dick, Stephen R. Donaldson, Lord Dunsany, Peter Haining, Henry Kuttner, Ursula K. Le Guin, Fritz Leiber, C.S. Lewis, Larry Niven, Terry Pratchett, Eric Frank Russell, Kurt Vonnegut, Herbert George Wells
Ocena 6,2
Czarnoksiężnic... Douglas Adams, Bria...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Nowa Fantastyka 493 (10/2023) Daria Piskozub, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Kamila Regel, Clark Ashton Smith, Valerie Valdes, John Wiswell
Ocena 6,1
Nowa Fantastyk... Daria Piskozub, Red...
Okładka książki Nowa Fantastyka 458 (11/2020) Charlie Jane Anders, Michał Gołkowski, Witold Jabłoński, Olga Niziołek, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Nicasio Andres Reed, K.M. Szpara
Ocena 5,8
Nowa Fantastyk... Charlie Jane Anders...
Okładka książki Nowa Fantastyka 496 (01/2024) Przemysław Gul, Mika Modrzyńska, Valentino Poppi, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Agnieszka Rogowska, Anthony M. Rud, Lavie Tidhar
Ocena 7,0
Nowa Fantastyk... Przemysław Gul, Mik...
Okładka książki Nowa Fantastyka 474 (03/2022) Scott Dorsch, Błażej Jaworski, Przemysław K.Hytroś, Rich Larson, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Bartek Świderski, John Wiswell
Ocena 6,6
Nowa Fantastyk... Scott Dorsch, Błaże...
Okładka książki Nowa Fantastyka 481 (10/2022) Kir Bułyczow, Mike Gelprin, Wojciech Gunia, Ann LeBlanc, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Paula Wanarska, Peter Watts
Ocena 6,7
Nowa Fantastyk... Kir Bułyczow, Mike ...
Okładka książki Nowa Fantastyka 494 (11/2023) John Chu, Maria Galina, Philip Madden, Juan Martinez, Artur Olchowy, Marcin Opolski, Michele Piccolino, Katarzyna Puzyńska, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Wojciech Szyda, Kyūsaku Yumeno
Ocena 6,5
Nowa Fantastyk... John Chu, Maria Gal...
Okładka książki Nowa Fantastyka 488 (05/2023) Simone Heller, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Marcin Rusnak, Marta Ryczko, Szymon Stoczek, Wojciech Szyda, Peter Watts
Ocena 6,6
Nowa Fantastyk... Simone Heller, Reda...

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
128
84

Na półkach: , ,

Numer grudniowy prezentuje się całkiem zacnie. Publicystyka jest na podobnym poziomie co w innych numer, z wyjątkiem „Religii nowej ery” Jacka Inglota. Idea tego artykułu jest dość naiwna, a jak chce się pisać na taki temat, to warto mieć jakąś podbudowę w wiedzy historycznej i teologicznej lub religioznawczej.

Publicystyka zarówna polska i zagraniczna jest na wysokim poziomie, a na wyróżnienie zasługują opowiadania Michała Kłodawskiego „Ludzie o napędzie słonecznym” i Sohei „Ostatni android, pierwszy człowiek”.

Najgorszym elementem jak zwykle jest bezbecki „Lil i Put” – mam nadzieje, że kiedyś przestanie się ukazywać (oby dość szybko).

Numer grudniowy prezentuje się całkiem zacnie. Publicystyka jest na podobnym poziomie co w innych numer, z wyjątkiem „Religii nowej ery” Jacka Inglota. Idea tego artykułu jest dość naiwna, a jak chce się pisać na taki temat, to warto mieć jakąś podbudowę w wiedzy historycznej i teologicznej lub religioznawczej.

Publicystyka zarówna polska i zagraniczna jest na wysokim...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
413
337

Na półkach: , , , , , , ,

Przyzwoity numer, zwłaszcza biorąc pod uwagę prozę. Opowiadania są różnorodne i w większości ciekawe.

Publicystyka na typowym, wysokim poziomie.

Przyzwoity numer, zwłaszcza biorąc pod uwagę prozę. Opowiadania są różnorodne i w większości ciekawe.

Publicystyka na typowym, wysokim poziomie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
142
3

Na półkach: ,

Numer grudniowy w mojej ocenie prezentuje bardzo mocne i dosyć równe opowiadania, zawiódł mnie niestety trochę w publicystyce. O ile stałe rubryki jak zwykle byłby bardzo dobre, o tyle miałem problem z lekturą artykułu o doktorze Who. Bez znajomości filmu sam artykuł wydawał się trochę chaotyczny i trudno było z niego się dowiedzieć czegoś więcej. Nie przekonał mnie też też artykuł o Jedi. Nie zgadzam się z wieloma tezami autora, mam uwagi do części jego argumentacji.
Jednak wracając do pozytywów () - w tym numerze znalazłem wiele bardzo interesujących opowiadań, poniżej te które spodobałī mi się najbardziej:
- Kat Howard - "Powiedzieć Pszczołom" - krótkie opowiadanie jest napisane w przyjemnym klimacie, w którym relacja głównej bohaterki z pszczołami wychodzi na pierwszy plan.
- Michał Kłodawski - "Ludzie o napędzie słonecznym" - bardzo interesująca koncepcja modyfikowania człowieka poprzez wykorzystanie DNA zwierząt. Dodając do tego wytworzone zachowania zwierzęce i zwroty akcji mamy przepis na świetne opowiadanie.
- Amal El-Mohtar - "Pora szkła, pora żelaza" - autorka umiejętnie gra bajkowymi stereotypami skupiając się na postaciach które pogodziły się ze swoim losem. Pod wpływem zbudowanej relacji potrafią one jednak zrobić krok naprzód i wziąć los w swoje ręce.

Numer grudniowy w mojej ocenie prezentuje bardzo mocne i dosyć równe opowiadania, zawiódł mnie niestety trochę w publicystyce. O ile stałe rubryki jak zwykle byłby bardzo dobre, o tyle miałem problem z lekturą artykułu o doktorze Who. Bez znajomości filmu sam artykuł wydawał się trochę chaotyczny i trudno było z niego się dowiedzieć czegoś więcej. Nie przekonał mnie też też...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
718
189

Na półkach: ,

Po raz trzeci zaatakował mnie chiński mikrob. Uparty skurczybyk!
Ale dzięki temu szybko uporałem się z lekturą najnowszej „Nowej Fantastyki”.

A w nowym numerze z prozy polskiej
„Cacuszko” Justyny Hankus – trochę za dużo grzybów w (wigilijnym) barszczu. Egipt, bogowie, przybysze, spisek… I jakoś nic nie kleci się do kupy, bo to chyba część większej całości? Jak dla mnie zmarnowany potencjał, bo scenografia ciekawa, tylko za wiele w tekście pytań, na które odpowiedzi nie padają.
„Ostatni android, pierwszy człowiek” Soheia – tu też mam niedosyt. Bo znowu: bywa ciekawie, ale czasem Autor wpływa na mielizny. Co dalej z dziećmi? Na lawie żyć przecież nie będą… A szkoda, bo szczególnie motyw księgi wybrzmiewa interesująco.
„Ludzie o napędzie słonecznym” Michała Kłodawskiego – ciekawe spojrzenie na podbój kosmosu, dokonany przez ludzi „wspomaganych”. Bardzo ładnie pomyślane, trochę gorzej opowiedziane (tu i ówdzie zgrzyta logika),ale jestem na tak!

Z zagranicy znowu trochę króciaków. Też jestem za.
„Królestwo czerwia” Clarka Ashtona Smitha – warto czasem zapoznać się z mocno zakurzoną klasyką. Ciekawe, choć mocno niedzisiejsze.
„Odbój” Reginalda Bretnora – trochę mi pobrzmiewa Dickiem, a nawet Cixinem Liu. Interesujące, acz ciut za długie.
„Powiedzieć pszczołom” Kat Howard – to właściwie opowiadanie obyczajowe, ze szczyptą tylko fantastyki. Ale, ponieważ krótkie, to nawet fantasy łykam bez bólu.
„Gryf i wikariusz” Franka R. Stocktona – niedzisiejsze, co nie znaczy że nieciekawe. Przypowieść o cnotach i wadach, jakże urocza! Się mi podobało.
„Pora szkła, pora żelaza” Amal el-Mohar – prawie jak z „Księgi baśni polskich”: Szklana Góra, żelazne buty, zmiennoskóry… Autorka wykorzystując motywy z baśni uplotła z nich całkiem nową i zajmującą opowieść. Tym razem wyjątkowo zgodzę się, że nagrody literackie przyznano zasłużenie. Można bez łopatologii? Można!

Publicystyka.
Tu się oczywiście przyczepię do tego co zwykle. Doktora Who nie oglądam niestety, ale najmniej jednak z jego fabuły interesowałaby mnie „obyczajowa wrażliwość”. Bo mało mnie interesuje, czy Doktor jest kobietą czy Murzynem, znacznie bardziej o czym jest serial. A tu akurat Autorka odsyła do artykułu z 2008 roku. Znaczy – lektura tylko dla fanów.
Z Inglotem nie zgadzam się w tylu miejscach, że papieru i w całej NF by zabrakło. W jednym się zgadzamy – żyjemy w czasach zmiany, przełomu. Acz że wyjdzie z nich zwycięsko „religia” Jedi czy Latającego Potwora Spaghetti – za nic nie uwierzę.
Wywiad z twórcą filmu „W nich cała nadzieja”. Dobrze, że takie filmy się u nas kręci. Jeszcze lepiej, że całkiem niedaleko mnie. A lokacji postapo sam mógłbym wskazać jeszcze co najmniej kilka. Z oceną wstrzymam się, póki filmu nie obejrzę.
Z twórczością Szamałka się nie spotkałem, toteż wywiad tylko przeskanowałem.
Zawsze w bardzo dobrej formie Klęczar i Orbitowski.
Bardzo spodobała mi się recenzja pióra p. Rafała Śliwiaka książki „biada Babilonowi”, o idiotycznej modzie na cenzurowanie przeszłości. Od książek wara!

PS. Wesołych Świąt dla wszystkich autorów i czytelników!
A rok 2024 niech się w końcu okaże nudny i bezbarwny. Dość mam już ciekawych czasów.

Po raz trzeci zaatakował mnie chiński mikrob. Uparty skurczybyk!
Ale dzięki temu szybko uporałem się z lekturą najnowszej „Nowej Fantastyki”.

A w nowym numerze z prozy polskiej
„Cacuszko” Justyny Hankus – trochę za dużo grzybów w (wigilijnym) barszczu. Egipt, bogowie, przybysze, spisek… I jakoś nic nie kleci się do kupy, bo to chyba część większej całości? Jak dla mnie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
262
241

Na półkach:

W przypadku tego numeru szczególnie błyszczą trzy opowiadania i artykuł.
,, Królestwo czerwia " autorstwa Clarka Ashtona Smitha jest klimatycznym horrorem w stylu Poego, który powinnien być smakowitym kąskiem dla miłośników takich utworów
,, gryf i wikariusz" Franka R. Stocktona to dla odmiany opowieści niezwykle przyjemna w czytaniu i posiadająca prosty morał. Ten tekst jest dla ludzi szukających czegoś w konwencji baśni
,, Ostatni androit i Pierwszy człowiek " Soheia jest z kolei utworem który mimo, że najsłabszy z trójki ( i dla paradoksu najdłuszy),jest całkiek dobrą opowieścią SF
Na deser mamy artykuł Jacka Inglota.,, Religja nowej ery" jest chyba dobrym dowodem na to, że świat w kwestiach religijnych zmierza w złym kierunku. Jak inaczej nazwać ludzi którzy dla jaj lub co gorsza z pełną powagą wolą opowieści z odległych galaktyki i mądrości kukiełki od spisywanej przez lata i mającej ogromny wpływ na losy świata bibli? Ma byc łatwo, przyjemnie i bez ograniczeń gdyż tak sobie życzy pokolenie XYZ! Upadek!

W przypadku tego numeru szczególnie błyszczą trzy opowiadania i artykuł.
,, Królestwo czerwia " autorstwa Clarka Ashtona Smitha jest klimatycznym horrorem w stylu Poego, który powinnien być smakowitym kąskiem dla miłośników takich utworów
,, gryf i wikariusz" Franka R. Stocktona to dla odmiany opowieści niezwykle przyjemna w czytaniu i posiadająca prosty morał. Ten tekst...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    28
  • Posiadam
    12
  • Czasopisma
    3
  • Chcę przeczytać
    2
  • 2024
    2
  • Czytane w 2024
    1
  • Opowiadanie
    1
  • Fantastyka
    1
  • Literatura Sci-Fi
    1
  • Publicystyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 495 (12/2023)


Podobne książki

Okładka książki Nowa Fantastyka 501 (06/2024) Vajra Chandrasekera, John Chu, Kyōka Izumi, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Philip Madden, Mimi Mondal, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Ocena 6,0
Nowa Fantastyk... Vajra Chandrasekera...
Okładka książki Pismo. Wydanie specjalne: Wokół Podróży / Wiosna 2024 Katarzyna Kazimierowska, Dorthe Nors, Agnieszka Pajączkowska, Ewa Pluta, Adam Robiński, Filip Springer, Marek Szymaniak, Aleksandra Zielińska
Ocena 7,0
Pismo. Wydanie... Katarzyna Kazimiero...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 5 (77) / 2024 Pola Braun, Patrycja Bukalska, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Jarek Kozłowski, Karolina Lewestam, Ada Limón, Caleb Azumah Nelson, Szymon Opryszek, Damian Piwowarczyk, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady, Małgorzata Żarów
Ocena 7,7
Pismo. Magazyn... Pola Braun, Patrycj...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 3-4/2024 (632-633): Numer diarystyczny Ilse Aichinger, Béla Balázs, Daniił Charms, Carlo Emilio Gadda, Michel Leiris, Karel Hynek Mácha, Jules Michelet, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Denton Welch, Antonia White, Joan Wyndham
Ocena 7,0
Literatura na ... Ilse Aichinger, Bél...
Okładka książki Znak nr 828 / 2024 Karolina Bednarz, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Olga Górska, Mariusz Grzebalski, Emilia Konwerska, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Eliza Mórawska-Kmita, Łukasz Musiał, Susan Neiman, Janusz Poniewierski, Michał Rusinek, Ola Szmida, Mateusz Urbanowicz, Jakub Woynarowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,0
Znak nr 828 / ... Karolina Bednarz, W...

Przeczytaj także