Moja osoba. Eseje i przygody

Okładka książki Moja osoba. Eseje i przygody
Łukasz Najder Wydawnictwo: Czarne Seria: seria dwutygodnik.com publicystyka literacka, eseje
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
seria dwutygodnik.com
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2020-03-18
Data 1. wyd. pol.:
2020-03-18
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380499829
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 823 / 2023 Zofia Bałdyga, Maria Banaszak, Agata Bielik-Robson, Agnieszka Burton, Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Mateusz Górniak, Byung-Chul Han, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Waldemar Kuligowski, Małgorzata Lebda, Zbigniew Mikołejko, Łukasz Najder, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Natalia Sosin-Krosnowska, Michał Sowiński, Grzegorz Strzelczyk, Karolina Sulej, Ola Szmida, Teresa Walas, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 6,3
Znak nr 823 / ... Zofia Bałdyga, Mari...
Okładka książki Znak nr 822 / 2023 Joanna Bator, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Ireneusz Kania, Karolina Korwin-Piotrowska, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Beata Łazarz, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Tomasz Raczek, Joanna Rudniańska, Tomasz Stawiszyński, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,0
Znak nr 822 / ... Joanna Bator, Agata...
Okładka książki Znak nr 820 / 2023 Wojciech Bonowicz, Michał Choiński, Anna Cieplak, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Katarzyna Kazimierowska, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Iwona Krupecka, Anna Mateja, Rafał Matyja, Azar Nafisi, Łukasz Najder, Daniel Odija, Janusz Poniewierski, Jakub Pszoniak, Ishbel Szatrawska, Alicja Urbanik-Kopeć, David Wengrow, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Ocena 7,3
Znak nr 820 / ... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Znak nr 817 (6 / 2023) Justyna Bargielska, Maciej Bobula, Wojciech Bonowicz, Iwona Boruszkowska, Barbara Brzezicka, Diana Dąbrowska, Bartłomiej Dobroczyński, Olga Gitkiewicz, Maria Karpińska, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Kuba Mikurda, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Paweł Śpiewak, Władysław Stróżewski, Karolina Sulej, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Aleksandra Zielińska, Sławomir Jacek Żurek, bell hooks
Ocena 6,3
Znak nr 817 (6... Justyna Bargielska,...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Eseje o życiu



724 93 564

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
266 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
80
26

Na półkach:

Nie dla wymagających czytelników.
Jeśli cenisz rzetelne dane, dobry styl pisania i rozkminianie w trakcie czytania to to nie jest pozycja, która Ci to zapewni. Moja duża cierpliwość wobec tej pozycji wyczerpała się w połowie książki - zdecydowanie dokończenie tej książki byłoby tylko stratą czasu. Lepiej sięgnąć po coś innego, godnego uwagi.
Cały jeden bardzo długi esej poświęcony utyskiwaniu na Kubę Wojewódzkiego. Żałosne. Dziennikarstwo na poziomie gazety Fakt.
W eseju o kryzysie psychicznym bardzo brakuje zauważenia, że kryzys to czas na bycie blisko siebie, zaopiekowanie się sobą, a nie zaś tylko walka z chorobą i próbowanie różnych sposobów, by jak najszybciej zwalczyć problem. Dużo tam o walce i unikaniu, a nic o zastanowieniu się co powoduje problem, czego chcę, czego mi brakuje, jak o siebie zadbać itp. Jasnym jest, że kryzys opisywany dział się w 2005 roku, a osoba urodzona w latach 70tych nie była otoczona tak powszechną akceptacją tematyki zdrowia psychicznego i kryzysu, jak to jest obecnie. Natomiast czy Autor pisał esej w 2005 roku, czy aktualnie?
Podobnie rzecz się ma w eseju o pracy zdalnej (przynajmniej tak jest zatytułowany), po czym Autor powołuje się na automatyzację pracy i badanie o przewidywaniach sprzed ponad 10 lat. Halo? Może warto byłoby dodać dane aktualne - ile pracy się zautomatyzowało, ile osób jest zwalnianych, ile osób pracuje na krótkich kontraktach. Połączenia pracy zdalnej z tymi wątkami nie ma żadnego, a jednak esej miał być o tej zdalnej.
Jedyny esej, co do którego nie mam zarzutów to ten o ucieczce od miasta i cywilizacji.

Pisarsko autor aspiruje bardzo wysoko i do literatury pięknej, natomiast to co tutaj dostajemy to pisarstwo kiepskie, nieautentyczne, na siłę utykane starymi, nieużywanymi słowami, chyba aby budzić wrażenie mądrości poprzez czytelnika, który tych słów nie słyszał nawet jeśli sprawnie operuje słownictwem, czyta, czy zdaje rozszerzoną maturę z polskiego, innymi słowy czytelnika, który język lubi.
Eseje sprowadzają się do upatrywania powodów w społeczeństwie. Autor to źródło przecenia, bazując na przykładach epizodycznych, doszukuje się "obwiniania" społeczeństwa. Co ciekawe już w pierwszym czy bodaj drugim eseju krytykuje wyciąganie wniosków z pojedynczych przypadków i budowanie na nich swoich artykułów w social mediach, a tymczasem sam robi dokładnie to samo w tych esejach.

To co dostajemy w "Mojej osobie" to po prostu Autora rozkminy, nic w takich rozkminach nie byłoby złego, gdyby autor nie pisał ich z emfazą, poczuciem wszechwiedzący oraz tego porównywania się do największych pisarzy. Niestety językowo do literatury pięknej styl pisania w Mojej osobie nie ma nawet startu. Styl ten jest nieprzyjemny i męczący, łatwo zgubić wątek i trzeba wracać kilka linijek wyżej aby przypomnieć sobie "ej, a o czym to miało być opisane tutaj?".

Dla mnie ta książka to studium przypadku autora. Czytając próbowałam go zrozumieć, próbowałam zrozumieć dlaczego uważa tak a nie inaczej, dlaczego nie myśli o tym i tamtym oraz dlaczego często szuka powodów w społeczeństwie. To doprowadza mnie do wniosku, że autor bardziej niż do pisarstwa, ma talent do bycia nauczycielem, w szczególności nauczycielem socjologii. W tym byłby świetny. A co do pisarstwa - na pewno nie wrócę do tego autora.

Ten zbiór zmniejszył moje zaufanie do wydawnictwa Czarne, które identyfikowałam z rzetelnym reporterstwem.

Szkoda czasu. Uważam, że jest to nierzetelne pisarstwo/dziennikarstwo.

Nie dla wymagających czytelników.
Jeśli cenisz rzetelne dane, dobry styl pisania i rozkminianie w trakcie czytania to to nie jest pozycja, która Ci to zapewni. Moja duża cierpliwość wobec tej pozycji wyczerpała się w połowie książki - zdecydowanie dokończenie tej książki byłoby tylko stratą czasu. Lepiej sięgnąć po coś innego, godnego uwagi.
Cały jeden bardzo długi esej...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    328
  • Chcę przeczytać
    281
  • Posiadam
    42
  • 2020
    18
  • 2020
    18
  • 2021
    12
  • Teraz czytam
    9
  • E-book
    8
  • Ulubione
    6
  • Ebooki
    6

Cytaty

Więcej
Łukasz Najder Moja osoba. Eseje i przygody Zobacz więcej
Łukasz Najder Moja osoba. Eseje i przygody Zobacz więcej
Łukasz Najder Moja osoba. Eseje i przygody Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także