Rok 2021 rokiem Stanisława Lema!

LubimyCzytać
27.11.2020

Jeden z najwybitniejszych polskich prozaików, najszerzej tłumaczony polski autor, wybitny mieszkaniec Krakowa został właśnie uhonorowany ustawą Sejmu RP ustanawiającą rok 2021 Rokiem Lema. Nie mogło być lepszego powodu, by to właśnie Stanisław Lem został literackim patronem nadchodzącego roku – 12 września będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin autora „Solaris”.

Rok 2021 rokiem Stanisława Lema!

KBF – instytucja kultury miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – wspólnie z Wydawnictwem Literackim i Fundacją Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema w marcu tego roku wystosował list do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek z poparciem inicjatywy uchwalenia Roku Lema. 27 listopada, wraz z przyjęciem przez Sejm RP uchwały ogłaszającej Rok Lema, te starania doczekały się swojego szczęśliwego finału.

To najlepszy sposób, by uczcić jubileusz przypadający na przyszły rok – stulecie urodzin Stanisława Lema. Cieszymy się, że najczęściej tłumaczony polski autor, którego książki zostały opublikowane w 45 językach w milionach egzemplarzy, stanie się patronem nie tylko tych rocznicowych działań, które planujemy tutaj, w Krakowie – Rok Lema ogłoszony dziś przez Sejm RP będzie stymulował przyszłoroczną scenę literacką w całej Polsce – skomentowała ogłoszenie Izabela Błaszczyk, Dyrektor KBF.

Cieszę się z decyzji o uchwaleniu Roku Lema i mam nadzieję, że dla czytelników na całym świecie będzie to okazja do kolejnego bliskiego spotkania z twórczością Mistrza. Mam również przekonanie, że to spotkanie przerodzi się w wieloletnią, literacką podróż, której stacją węzłową będzie otwarcie Planety Lem w Krakowie – mówi Wojciech Zemek, sekretarz autora.

Instytut Lema długo czekał na tę wiadomość. Odświeżymy jego dziedzictwo, ukażemy je w nowym, technologicznym świetle. Nasze projekty obejmować będą jednocześnie promocję jego literatury i działania na rzecz zwiększenia kompetencji cyfrowych społeczeństwa. Bo jak pisał Lem „technologie mają swój świetlisty awers, ale mają też rewers – czarną rzeczywistość”. Z tą czarną rzeczywistością np. w postaci internetowego hejtu walczymy i będziemy walczyć – powiedział Prezes Instytutu Lema, dr Maciej Kawecki.

Myślenie o kulturze wcale nie jest rzeczą oczywistą, toteż tym bardziej cieszę się z faktu ogłoszenia „Roku Lema” w stulecie urodzin mojego ojca. Jego książki wydają się idealną lekturą na przetrwanie trudnych czasów: refleksje o najpoważniejszych sprawach podszyte są humorem, a przecież to właśnie śmiech pozwala nam w trudnych chwilach zachować równowagę ducha. O metodzie polegającej na „ułatwianiu przełykania” bolesnych spraw tak pisał w liście do swojego amerykańskiego tłumacza, Michaela Kandla: „oczywiście humor mój jest infernalny. O to właśnie szło, inaczej, myślę, lektura byłaby już nadto odpychająca. Lukier dowcipu osładza pigułkę tylko w momencie jej połykania, potem pozostaje gorycz, której, nie muszę chyba Pana zapewniać o tym, nie wymyśliłem sobie prywatnie, bo pochodzi ona raczej z zewnątrz, tj. ze świata, w jakim żyjemy" – powiedział Tomasz Lem.

Stanisław Lem był jednym z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. Jego twórczość łączy pokolenia i cieszy się stałym zainteresowaniem czytelników. Genialna wydaje się też trafność przewidywań Lema dotyczących rozwoju cywilizacji, np. katastrofy klimatycznej, rozwoju sztucznej inteligencji, biotechnologii. Dla Wydawnictwa Literackiego był zawsze szczególnie ważnym autorem. Publikował w naszej oficynie od 1955 roku, od samego początku swojej kariery literackiej i działalności WL. Cieszymy się, że rok 2021 będzie czasem popularyzowania jego niezwykłej literatury i myśli – powiedziała redaktor naczelna Wydawnictwa Literackiego, Jolanta Korkuć.

Reklama

Kraków Miasto Literatury UNESCO przygotowuje się do Roku Stanisława Lema już od kilku lat. Dzieje się tak za sprawą działań podjętych na rzecz budowy Planety Lem oraz corocznie organizowanych obchodów urodzin pisarza. Centrum Literatury i Języka Planeta Lem jest pierwszą tego typu inwestycją w Polsce – to połączenie wielofunkcjonalnego centrum literackiego z nowoczesną przestrzenią ekspozycyjną. Od pracowni projektowej JEMS Architekci otrzymaliśmy już koncepcję wielobranżową przyszłego centrum, a w tym momencie opracowywana jest pełna dokumentacja architektoniczno-budowlana. W przyszłym roku planowane jest pozyskanie pozwolenia na budowę, co umożliwi rozpoczęcie procedury zamówienia na roboty budowlane. Do momentu powstania Planety Lem inkubatorem pomysłów na prowadzenie nowego centrum literackiego zostanie Pałac Potockich, w którym od przyszłego roku będzie realizowany program Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Program krakowskich obchodów Roku Lema zapowiada się bardzo różnorodnie. Głównym wydarzeniem będą same urodziny pisarza, które w 2021 roku odbędą się w dniach 12-14 września w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Stanisław Lem będzie też bohaterem licznych krakowskich wydarzeń: od Festiwalu Literatury dla Dzieci po Festiwal Sacrum Profanum. Postać i twórczość Lema znajdą swoje miejsce a to na deskach teatrów, a to w utworach muzycznych, na sympozjach i konferencjach planowanych na ten rok, a kontekst programu uzupełnią książki, których huczne premiery planuje Wydawnictwo Literackie.

Wszystkie wydarzenia poświęcone 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema będą zbierane w specjalnych serwisie roklema.pl. Będą w nim też zamieszczane zapowiedzi nowych wydań książek filozofa i niepublikowane wcześniej materiały, a także konkursy z nagrodami. Strona roklema.pl będzie najlepszym źródłem wiedzy o tym, jak i gdzie świętować urodziny polskiego twórcy – wielkiej postaci literatury XX wieku. Serwis będzie prowadzony przez portal lem.pl z udziałem partnerów realizujących lemowskie programy, w tym Wydawnictwa Literackiego, Instytutu Adama Mickiewicza, Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema i KBF.

Serwis lubimyczytać.pl aktywnie włączy się w obchody Roku Lema 2021. Już niedługo na naszych łamach więcej informacji na ten temat. 

Planeta Lem, wizualizacja

Planeta Lem, wizualizacja

Planeta Lem, wizualizacja

Reklama

komentarze [12]

Sortuj:
224
149
01.12.2020 16:07

Cieszy ta informacja. Najgłębszy filozof XX wieku, cieszy tym bardziej to, że zaczyna się go rozważać na wydziałach filozofii :)


394
0
29.11.2020 22:20

Gwoli ścisłości należy dodać, że prócz Stanisława Lema, patronami roku 2021 zostali również: Tadeusz Różewicz, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Cyprian Kamil Norwid.


977
32
29.11.2020 21:00

Piękna wiadomość. Lem to nie tylko niesamowity pisarz, ale także językoznawca czy eseistka. No i myśliciel, który miał wiele ciekawego do powiedzenia na temat tego, jak może wyglądać nasza przyszłość i jak odnajdzie się w niej ludzka jednostka.

Z warsztatowego punktu widzenia Lemowi można co prawda zarzucić pewną przyciężkawość - lemowe zdania to nie skowronki, które...

więcej

3834
228
01.12.2020 12:32

"Lem wielką eseistką był :) Wiem, ze to pewnie literówka, ale nie mogłem się powstrzymać ;)Podzielam Twój entuzjazm. Ostrzę sobie ząbki na "Niezwyciężonego" w wersji komiksowej o jako gra komputerowa. Ale im się uda, gra wyjdzie akurat w roku, któremu będzie patronował LEM.

Zgadzam się również co do "wagi" Jego powieści. Nie są dla każdego, zwłaszcza wczesne. Ale eseje...

więcej

977
32
01.12.2020 15:58

To nawet nie koryguję, żeby żarcik nadal miał podstawy ;)


1483
83
29.11.2020 12:04

Ciekawe ... może uda mi się przeczytać jedną pozycję


36
22
29.11.2020 19:22

Byleby nie jego ostatnie "Fiasko" - jeden z największych czytelniczych hardkorów, na jaki w ostatniej dekadzie trafiłem ;)


462
5
29.11.2020 04:03

Wspaniała wiadomość! Mam nadzieję, że jak najwięcej osób zapozna się z twórczością Lema. Jakże brak mi w tych czasach jego wielkiego, przenikliwego umysłu, jego spojrzenia na sprawy bieżące!


4128
3888
28.11.2020 09:44

Nie był to mój ulubiony pisarz.Choć miłe są opowieści


1100
107
27.11.2020 23:33

I słusznie, albowiem znajdujemy się w polu absolutnego bezhołowia. I już wiemy, że ten, kto kogo ma lub nie ma, sam zawiśnie nad obiema. :)


245
195
28.11.2020 16:39

Ciotkę parowozu przetaczać na sznyclach.
Zaręczyny masła nie odbędą się, bo zagwożdżono szlafmycę.
Karaluch z Młękocina dojechał szczęśliwie, ale szambo zgasło.
Z agrestu, poddanego torturom, niejedno można wyciągnąć.
To, co zeznał, wmówili w niego perswazjoniści Głównej Kwatery Policyjnej, mający w metodach łagody służbowej niejako wprawę, jak również maszyny śledcze...

więcej

2868
4
27.11.2020 19:31

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd