W Krakowie powstanie Planeta Lem – Centrum Literatury i Języka

LubimyCzytać LubimyCzytać
15.03.2019

Planetę Lem zaprojektuje biuro JEMS Architekci – mamy dla was jej wizualizacje. W tym nowoczesnym centrum literackim powstanie m.in. multimedialna wystawa poświęcona autorowi „Solaris”, przygotowana we współpracy z Jackiem Dukajem, wystawa o języku i komunikacji oraz mediateka.

W Krakowie powstanie Planeta Lem – Centrum Literatury i Języka

W tym tygodniu ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na projekt Centrum Literatury i Języka Planeta Lem. Organizowało go miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator centrum – i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków. Jury zapoznało się z 44 zgłoszonymi do konkursu projektami. Wygrała praca zgłoszona przez biuro JEMS Architekci – zdobywcę takich nagród, jak Nagroda Roku 2015 Stowarzyszenia Architektów Polskich za projekt Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach czy Nagroda Specjalna Jury Property Design Awards 2018 za Halę Koszyki w Warszawie. Nowe centrum stanie w Krakowie na terenie dawnego Składu Solnego na Zabłociu, a dokładnie przy ulicy Na Zjeździe 8. Ma być gotowe do 2023 roku.

W oficjalnym uzasadnieniu wyniku konkursu czytamy: „Nagrodę przyznano za stworzenie elastycznej struktury przestrzennej, która może przyjąć różne wymagania użytkowników, za propozycje wież tworzących wyrazisty znak w przestrzeni, za propozycję kodu adekwatnego do twórczości Stanisława Lema, za powiązanie geometrii projektowanego budynku z istniejącym Składem Solnym (…)”.

Szymon Kloska, koordynator projektów literackich Krakowskiego Biura Festiwalowego, odpowiedzialny za program obchodów stulecia urodzin Stanisława Lema, specjalnie dla lubimyczytać.pl skomentował wyniki konkursu:

„Decyzja i uzasadnienie sądu konkursowego nie budziły specjalnych wątpliwości. Pomijając oficjalne uzasadnienie, myślę, że to, co zdecydowało o wyborze tego projektu, to z jednej strony sensowne wykorzystanie istniejącej zabudowy, a z drugiej – wypracowanie estetycznej propozycji, która w ciekawy sposób współbrzmi z twórczością Stanisława Lema. Chyba najbardziej oczywistym lookiem, dziś kojarzącym się z książkami Lema, jest retrofuturyzm, co zresztą zostało podkreślone w koncepcji wystawy, która była załączona do materiałów konkursowych. Widać, że JEMS Architekci też poszli w tę stronę: kubistyczne bryły, przywołujące na myśl piksele czy bloki Minecrafta, są nawiązaniem do tej estetyki. Przy czym jesteśmy świadomi, że to dopiero początek; nie bez powodu prace nad Planetą Lem i wystawami, które mają się w niej znaleźć, rozpoczęły się na długo przed ogłoszeniem konkursu. Zależy nam na tym, by ostatecznym rezultatem było literackie centrum, które jest wizualnie spójne, interesujące i nawiązuje do prezentowanych treści”.

Centrum literackie na miarę futuryzmu

W Polsce brakowało dotąd centrum literackiego z prawdziwego zdarzenia, poświęconego również językowi polskiemu. Kraków – jako Miasto Literatury UNESCO – to naturalne miejsce do budowy takiego ośrodka, wzorowanego na Casa del Lector w Madrycie, National Centre for Writing w Norwich czy domach literatury w Niemczech.

Główną część centrum będzie stanowić stała wystawa narracyjna poświęcona postaci Stanisława Lema – jego myśli i twórczości. Przygotuje ją studio Tengent we współpracy z Jackiem Dukajem. Ważna będzie także wystawa o języku i komunikacji – w jej tworzeniu wezmą udział językoznawcy zrzeszeni w Fundacji na rzecz Muzeum Języka Polskiego. Planeta Lem będzie mieć wielofunkcyjne sale, w których będą odbywać się wydarzenia i festiwale literackie, a także mediatekę, kawiarnio-księgarnię i ogród.

„O centrum literackim w Składzie Solnym mówi się od ponad dekady. Projekt ten nabrał w końcu rumieńców przy okazji przygotowań do obchodów stulecia Stanisława Lema, które przypadają w 2021 roku – mówi Szymon Kloska. – Założenie jest proste: nowy budynek ma pomieścić wszystkie projekty realizowane przez program Kraków Miasto Literatury UNESCO, dwie wystawy i niezależne inicjatywy literackie realizowane w Krakowie. Najprościej mówiąc: Planeta Lem ma być otwartą przestrzenią poświęconą literaturze. Od początku zakładaliśmy jej wielofunkcyjność, ale też różnorodność programową – nowoczesna, interaktywna wystawa osnuta wokół najważniejszych wątków twórczości Stanisława Lema ma sąsiadować z wystawą poświęconą komunikacji i językowi. W tych samych przestrzeniach mają się też odbywać największe krakowskie wydarzenia literackie, takie jak Festiwal Conrada czy Festiwal Miłosza, a na co dzień ma być realizowany program edukacji literackiej”.

Poniżej wizualizacje Planety Lem przygotowane przez biuro JEMS Architekci (fot. krakow.pl).

 


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Airain 19.03.2019 19:27
Czytelniczka

Wystrój powinien zaprojektować Daniel Mróz. A wśród przestrzeni wystawowych obowiązkowo uwzględnić Pole Ogólnego Bezhołowia.

A tak serio, to świetna wiadomość. Nie mogę się doczekać.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
panna_lovegood 16.03.2019 13:10
Czytelniczka

Boże, jak dobrze <3 Nie mogę się doczekać aż postawię tam stopę.
Swoją drogą najdziwniejsze jest to, że nie było do tej pory takiego centrum literackiego w Krakowie, ani nawet takiego projektu. Człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy czasami, czego mu brakuje.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
cień_fprefecta 15.03.2019 23:05
Bibliotekarz

A będzie tam sepulkarium, gdzie będzie można dostać sepulki i spokojnie sobie sepulić. Bo jak nie, to o kant zadka cały ten projekt.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Zoltar 15.03.2019 19:11
Bibliotekarz

Człowiek aż się dziwi, że dopiero teraz zdecydowano się na rodzaj muzeum dla twórczości tak ważnego dla literatury autora. Dobrze się dzieje w Krakowie!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 15.03.2019 13:38
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post