pangrochu

Profil użytkownika: pangrochu

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 1 rok temu
117
Przeczytanych
książek
122
Książek
w biblioteczce
24
Opinii
151
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

„Nabór” to zwieńczenie trylogii rozpoczętej parę lat temu tomem „Zamęt”, gdzie czytelnik mógł poznać rodzimą ekipę superszpiegów, dowodzonych przez mistrza intelektualnych szarad Romana Leskiego. Można też stwierdzić, że rzecz jest swoistym ukoronowaniem także cyklu poprzedniego, znanego pod nazwą tetralogia „Nielegalni”, którego bohaterowie powracają w najnowszej, wyjątkowo emocjonującej, momentami wręcz przyprawiającej o palpitacje serca, powieści.

„Wydobycie archiwum NKWD z twierdzy brzeskiej, operacja „Merkury” w tunelach teherańskiego metra, powstrzymanie Safira as-Salama na fińskim promie, wywiezienie Miszy Popowskiego z Petersburga i dekonspiracja rosyjskiego nielegała Wacława Marskiego to tylko część operacji, które prowadził, i wszyscy o tym pamiętali. Konrad nigdy nie zawiódł, nie popełnił błędu i zawsze można było ufać, że znajdzie wyjście z każdej sytuacji. Dlatego za nim szli. Tak było i teraz.”

Tak, Konrad Wolski, szef rozwiązanego legendarnego wydziału Q powraca, powracają też jego ludzie, by w nowych, wyjątkowo niesprzyjających warunkach walczyć o słuszną sprawę, przede wszystkim jednak walczyć o swoich przyjaciół. Severski nie ułatwia życia swoim postaciom, tym razem postawił przeciwko nim, prócz islamskim terrorystów, planujących serię spektakularnych ataków bombowych w newralgicznych miejscach stolicy Polski, także premiera własnego kraju i cały aparat państwa chodzący na pasku obcych wpływów.

„Fiedotow spojrzał zdziwiony zza okularów. – Tak (…) jak się pan słusznie spodziewa, nasza agentura działa w Polsce na najwyższych obrotach. Nasi najczęściej występują pod legendą pożytecznych idiotów. (…) Polacy tylko udoskonalili ten typ legendowania, bardziej szanując idiotów niż pożytecznych. – Uśmiechnął się i dodał: -Żartuję, ale nie tak bardzo.”

Aż prosi się, by lekturę tej fikcji, bądź co bądź, literackiej skwitować stwierdzeniem, że Severski snując delikatne analogie do współczesnej rzeczywistości fantazjuje, ale, jak
powiedziałby jego bohater, nie tak bardzo. Każdy jednak może ocenić to sam, doszukując się w świecie przedstawionym powieści analogii do tego , co widzi za oknem, albo o czym czyta lub słyszy w serwisach informacyjnych.
Autor niczego nie sugeruje wprost, dzięki czemu jego najnowsza powieść, jak zresztą oba wspomniane wyżej cykle, zyskują na uniwersalności i z całą pewnością znajdą uznanie w oczach czytelników także za kilka czy kilkadziesiąt lat, mając szansę, by przejść do kanonu literatury szpiegowskiej. W swoim gatunku bowiem są to powieści, a „Nabór” potwierdza to każdą ze swoich ponad ośmiuset stronnic, znakomite, można rzec wręcz, że wybitne.

Być może nie wszyscy mieli jeszcze okazję, by zetknąć się z którąś z wymienionych wyżej pozycji, choć w rodzimym świecie literackim było o nich dość głośno. Popularności im
przysporzyła z całą pewnością sama osoba autora piszącego pod pseudonimem Severski. W rzeczywistości nazywa się on Włodzimierz Sokołowski i jest emerytowanym oficerem wywiadu. Uczestniczył w kilkuset akcjach w kilkudziesięciu państwach. Odszedł ze służby w Agencji Wywiadu w 2007 roku na własną prośbę w stopniu pułkownika, aby następnie rozpocząć karierę pisarską. Można więc z całą pewnością przyznać, że zna się na tym, o czym pisze, a że dodatkowo został obdarzony wyjątkową łatwością z przelewaniu swoich sfabularyzowanych doświadczeń na papier, trudno się dziwić popularności, jakiej doświadcza każda z wydanych przez niego książek.
Z najnowszą będzie z całą pewnością podobnie, skonstruowana jest bowiem po mistrzowsku, a swoją dojmującą aktualnością i zawoalowaną, ale jednak dość wyraźną krytyką bieżącej sytuacji w kraju sprawia, że skazana jest na czytelniczy sukces. W pełni zasłużony, bo rzecz można polecić każdemu, nie tylko miłośnikowi sensacji.

„Nabór” to zwieńczenie trylogii rozpoczętej parę lat temu tomem „Zamęt”, gdzie czytelnik mógł poznać rodzimą ekipę superszpiegów, dowodzonych przez mistrza intelektualnych szarad Romana Leskiego. Można też stwierdzić, że rzecz jest swoistym ukoronowaniem także cyklu poprzedniego, znanego pod nazwą tetralogia „Nielegalni”, którego bohaterowie powracają w najnowszej,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Tak się pisze i wydaje książki o Artystach, ich czasach i dziełach.

Tak się pisze i wydaje książki o Artystach, ich czasach i dziełach.

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Wymyśl sobie sympatycznego żulika spod sklepu, który będzie prostym językiem opowiadał ci świat. A ty każ się wszystkim tym zachwycać. Słabe.

Wymyśl sobie sympatycznego żulika spod sklepu, który będzie prostym językiem opowiadał ci świat. A ty każ się wszystkim tym zachwycać. Słabe.

Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika pangrochu

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [7]

Saul Bellow
Ocena książek:
6,7 / 10
15 książek
2 cykle
Pisze książki z:
49 fanów
Witold Gombrowicz
Ocena książek:
7,3 / 10
67 książek
3 cykle
1493 fanów
Stanisław Dygat
Ocena książek:
6,7 / 10
27 książek
1 cykl
69 fanów

Ulubione

Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
Witold Gombrowicz Kosmos Zobacz więcej
Henry Miller Sexus Zobacz więcej
Woody Allen - Zobacz więcej
Philip Roth Everyman Zobacz więcej
Philip Roth Lekcja anatomii Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
117
książek
Średnio w roku
przeczytane
9
książek
Opinie były
pomocne
151
razy
W sumie
wystawione
115
ocen ze średnią 7,3

Spędzone
na czytaniu
622
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
9
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]